PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρική Σκούπα MIELE S 711 Χαλασμένος Διακόπτης



liontas
27-06-12, 19:30
Φίλοι χαίρετε
Έχω την παρακάτω σκούπα 3463634637


Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι ο ο ελατηριωτός διακόπτης ON/Off που βλέπετε στις φωτογραφίες λειτουργεί την σκούπα μόνο αν κάποιος τον πατά συνέχεια κάτω.
Θέλω να ρωτήσω: α. Τί πρέπει να αλλάξω στην σκούπα και περίπου με τι κόστος.
β. Πως μπορώ περίπου να αποσυναρμολογήσω την σκούπα για να βγάλω το εξάρτημα με τους διακόπτες ώστε να κάνω την επισκευή.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κυριακίδης
27-06-12, 20:43
Μπορεί και να μην χρειαστεί να αλλάξεις εξάρτημα . το πιθανότερο είναι να έπαθε καθίζηση ο διακόπτης από την χρήση και ανασηκώνεται και πάλι .
Για να βγάλεις τα καπάκια αν και κάθε σκούπα διαφέρει στο περίπου τα πράγματα είναι κάπως έτσι.
34638

takisegio
27-06-12, 22:06
διαφορετικα βαλε καφε ταινεια στο κουμπι να μεναι πατημενο συνεχεια:biggrin:.Αστειευομαι κανε αυτο που λεει ο Πετρος και τα λεμε,ανεβασε και αλλες φωτο του διακοπτη για να βοηθησουμε.

liontas
27-06-12, 22:24
Ευχαριστώ παιδιά για τις πρώτες οδηγίες θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα ανεβάσω και φωτο με την διαδικασία και το αποτέλεσμα για να υπάρχει στο αρχείο για μελλοντικούς πάσχοντες..

liontas
28-06-12, 17:19
Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε και ήταν ο μικροδιακόπτης ON/OFF.
Θα σας δείξω και φωτογραφικά την διαδικασία αποσυναρμολόγησης και επισκευής.

1.Αφού έβγαλα τον σωλήνα και την σακούλα απο την σκούπα ανασήκωσα το καπάκι στην τελείως επάνω θέση.

2. Αριστερά και δεξιά υπάρχουν τα πλαστικά κλιψάκια τα οποία με απαλό τρόπο τα πιέζουμε προς τα εσωτερικά και αφού ξεκουμπώσουν τραβάμε το καπάκι προς τα έξω.34639


3. Αυτό που θα δούμε είναι το εξής:34640
Ξεβιδώνουμε την βίδα που φαίνεται στο κέντρο της εικόνας και ανασηκώνουμε το μαύρο πάνελ των διακοπτών προς τα επάνω παράλληλα πλήττοντας τα 2 πλαστικά κλιπς που φαίνονται στην παρακάτω εικόνα.34641

4. Αυτό που θα μείνει προς το παρόν (γιατί αν ξεβιδώσεις και τις άλλες βίδες έχεις πρόσβαση στο μοτέρ και την μπαλαντέζα) είναι τα εξής 3464234643


Ο μικροδιακόπτης φαίνεται αριστερά της πρώτης φωτο επάνω ο οποίος βγαίνει απο το πανελ των διακοπτών και καθαρίζεται (όπως έκανα εγώ) ή αντικαθίσταται.Στο κέντρο του μαύρου πάνελ των διακοπτών είναι ο ροοστατικός διακόπτης ο οποίος ξεβιδώνει εύκολα και αλλάζει και αυτός.

Σας υπερευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας και για το ότι γλίτωσα τα λεφτά με τα οποία θα έκανα ψώνια μισής εβδομάδος.

Κυριακίδης
28-06-12, 19:58
Παραδέχομαι !!! όλα σε ένα νοικοκυρεμένα με φωτογραφίες και λεπτομέρειες .... είναι από τα λίγα post που μου αρέσουν προσωπικά με σκέτη ουσία και όχι πολλά λόγια !!... Μπράβο.

Ο μικροδιακόπτης φαίνεται αριστερά της πρώτης φωτο επάνω ο οποίος βγαίνει απο το πανελ των διακοπτών και καθαρίζεται (όπως έκανα εγώ) ή αντικαθίσταται

Δηλαδή απλός μόνο το "ξεσκόνισες?" και το ξαναέβαλες? δούλεψε? .... εντόπισες γιατί δεν πατούσε τελικά αυτός ο διακόπτης και έπαθε καθίζηση? .... τι έκανες? το ανασήκωσες λίγο από την θέση του?

liontas
28-06-12, 20:24
Το φύσηξα πρώτα και εν' συνεχεία έκανα συνεχόμενα πατήματα και ''ξεκόλλησε''.Προτίμησα να ξαναβάλω τον ίδιο και αν δω μελλοντικά ότι ξανακολάει θα τον αντικαταστήσω με έναν καινούργιο.

livikos
04-10-13, 12:57
κι εγώ έχω την ίδια και πρίν μερικές μέρες αφού την έβαλα μπροστά άρχισε να μαρσάρει δηλ. μεγάλωνε και χαμήλωνε η απορρόφησή της απο μόνη της.Μετά απο 20 λεπτά που την είχα αναμένη άρχισε να δουλεύει κανονικά.Την έσβησα την ξανάναψα αμέσως όλα καλά,μόλις κρύωσε προσπάθησα να την ξαναβάλω μπρός,τα ίδια μαρσαρίσματα,ξέρει κανεί κάτι γι αυτό;

katmadas
20-01-15, 09:42
Καλημερα,

Εχω μια ιδια σκουπα.
Το τραιακ το εβγαλα και το μετρησα δοκιμασα και φαινεται καλο.
Τα καρβουνακια καλα.Πομπινα,διακοπτες ,φυσες οκ.
Στο μοτερ εδωσα κατευθειαν 220 και γυριζε στο φουλ.
Αλλα οταν λεω στο φουλ μου φαινεται πολυ γρηγορο.

Σκεφτομαι να καταργησω την πλακετα και να το δωσω κατευθειαν.
Αλλα να κανω κατι να μειωθουν οι στροφες.

Στο μοτερ πανε 3 καλωδια.Εγω εβαλα κατευθειαν 220 σε αυτα τα 2 που μου εδειχναν βραχυκυκλωμα στο οργανο.μπλε-καφε.


Τι λετε να κανω για να μειωσω στροφες και να δουλευει πιο νορμαλ η σκουπα?

andyferraristi
20-01-15, 16:17
Αν και ομολογώ ότι δεν έχω σχετική εμπειρία, είσαι σίγουρος ότι δεν είναι το triac ??? Το γράφω γιατί πριν από λίγες ημέρες άνοιξα μια σκούπα, μέτρησα το triac λαμβάνοντας κάτι τιμές, αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι έφταιγε αυτό (τιμή 0.5 Ευρώ) ...

katmadas
20-01-15, 23:45
τι ναπω δεν ξερω.
δεν εχω και κανενα σε αυτα τα αμπερ να το δοκιμαζα.
αυριο το πρωι ετσι και αλλιως θα ειμαι κοντα και θα παρω ενα αν ειναι.

αλλα και παλι θα ηθελα μια αποωη περι αυτου που ρωτησα.

Κυριακίδης
21-01-15, 00:31
Τα καρβουνακια καλα.Πομπινα,διακοπτες ,φυσες οκ Μερικά μοντέλα έχουν και κάτι κρυφούς διακόπτες (π.χ. αν θέλεις να κάνεις ένα μικρο διάλειμμα αφήνοντας τον σωλήνα αναρρόφησης πάνω σε "γάντζο" που έχει το σασί της σκούπας (στο πίσω μέρος και στο πλάι εκεί που έχει υποδοχές για να "κρεμάσεις" τον σωλήνα) με το που κρεμάσεις τον σωλήνα εκεί σταματάει η λειτουργία της σκούπας (χωρίς να πατήσεις τον κεντρικό διακόπτη) έλεγξε για τέτοια περίπτωση να μην δίνη συνέχεια από κει.
Στην πλακέτα επάνω έρχεται τάση? (μήπως δεν έρχεται ρεύμα από την κουλούρα του καλώδιου?)
Καθάρισε το πετονσιόμετρο και αν έχει οποιαδήποτε σκόνες στην πλακέτα ακόμα και σε αντιστάσεις κάνε σχολαστικό καθαρισμό

FILMAN
21-01-15, 13:20
Φάνη πώς έλεγξες το παλιό triac;

katmadas
21-01-15, 22:25
Μερικά μοντέλα έχουν και κάτι κρυφούς διακόπτες (π.χ. αν θέλεις να κάνεις ένα μικρο διάλειμμα αφήνοντας τον σωλήνα αναρρόφησης πάνω σε "γάντζο" που έχει το σασί της σκούπας (στο πίσω μέρος και στο πλάι εκεί που έχει υποδοχές για να "κρεμάσεις" τον σωλήνα) με το που κρεμάσεις τον σωλήνα εκεί σταματάει η λειτουργία της σκούπας (χωρίς να πατήσεις τον κεντρικό διακόπτη) έλεγξε για τέτοια περίπτωση να μην δίνη συνέχεια από κει.
Στην πλακέτα επάνω έρχεται τάση? (μήπως δεν έρχεται ρεύμα από την κουλούρα του καλώδιου?)
Καθάρισε το πετονσιόμετρο και αν έχει οποιαδήποτε σκόνες στην πλακέτα ακόμα και σε αντιστάσεις κάνε σχολαστικό καθαρισμό



ΣΤην πλακετα παει ταση κανονικα.
θα κοιταξω και αυτο με τους κρυφους διακοπτες που λες.


Φάνη πώς έλεγξες το παλιό triac;


Δεν ηξερα πως να το μετρησω με πολυμετρο και ετσι
το εβγαλα και εκανα ενα κυκλωματακι .
Για φορτιο εβαλα μια μικρη σε τιμη βατικη αντισταση με ενα λεντ με αντιστασουλα παραλληλα στην βατικη.
τροφοδοτησα με 10 βολτ.
Με το που εδινα 10 στο gate αναβε το λεντ.
Εμενε ομως αναμενο.
Δοκιμασα και με ενα πιο μικρο που ειχα καινουργιο και εκανε το ιδιο.
Μακαρι να προλαβω αυριο να παω να παρω και να δοκιμασω γιατι σημερα δεν προλαβα.

Μολις γυρισα σπιτι απο το πρωι....:saad:
Δεν διανυκτερευουν κιολας ρε γαμωτο:biggrin:

FILMAN
22-01-15, 11:25
Δεν ήταν πλήρης δοκιμή αυτή. Και δεν πρέπει να δίνεις τάση στην πύλη κατευθείαν αλλά πάντα μέσω αντίστασης περιορισμού όπως θα έκανες με ένα τρανζίστορ. Αφού έχεις κι άλλο triac δοκίμασε να το βάλεις στη σκούπα.

katmadas
22-01-15, 11:30
ειναι πολυ μικρο αυτο που εχω κανα 3 αμπερ.
Το δοκιμασα ετσι και ας εσκαγε και εσκασε οντως.
Οποτε μαλλον δεν εκανα σωστο ελεγχο οπως λες Φιλλιπα.

FILMAN
22-01-15, 11:37
Βασικά με αυτό που έκανες έλεγξες μόνο ένα τεταρτημόριο. Μένουν άλλα 3 (ή 2 ανάλογα με τον τύπο του triac). Τί φοράει, κανένα ΒΤΑ τάδε ή ΒΤΒ τάδε;

andyferraristi
22-01-15, 16:45
Φίλιππε μπορείς να μου εξηγήσεις τη διαφορά του ΒΤΑxx και του ΒΤΒxx ??? Βάσει datasheet το ένα χαρακτηρίζεται insulated, ενώ το άλλο όχι. Τι σημαίνει αυτό ???

FILMAN
22-01-15, 16:50
Έτσι όπως τα λες είναι, στα ΒΤΒ η μεταλλική πλάτη του εξαρτήματος είναι ηλεκτρικά ενωμένη με το μεσαίο πόδι ενώ στα ΒΤΑ όχι. Δηλαδή αν θες να τα βάλεις σε ψύκτρα που να μπορείς να την αγγίζεις το ΒΤΒ θέλει μίκα και πλαστική ροδέλα ενώ το ΒΤΑ τίποτα απ' αυτά και συνεπώς είναι προτιμότερο.

katmadas
22-01-15, 17:12
btb16 ειναι και ηταν περτσινομενο στην ψυκτρα.
Τωρα βρηκα μονο bta16. και ενα βτ139.
Θα δουμε...

FILMAN
23-01-15, 09:58
Βάλε το BTA16. Μετά το ΒΤΒ16 τί άλλο έγραφε το παλιό;

Κυριακίδης
23-01-15, 10:04
http://www.electronicspoint.com/threads/burning-smell-sparks-and-noise-from-miele-vacuum-cleaner-motor.120627/

http://www.fixya.com/support/t23034059-miele_s711_vacuum_cleaner_motor_not

http://www.datasheetcatalog.com/info_redirect/datasheet/stmicroelectronics/7471.pdf.shtml

FILMAN
23-01-15, 10:12
Ωραίος ο Πέτρος!

Οπότε Φάνη αν όντως τελειώνει σε ΒW, με το ΒΤΑ16 που έχεις πρέπει να σου δουλέψει άσχετα με τα τελευταία γράμματα (BW - CW - SW)

katmadas
23-01-15, 19:02
Tελικα δεν ηταν το τραικ γιατι το αλλαξα.
Η πλακετα ηταν που δεν εχει και πολλα πραγματα επανω ευπαθη εκτος τον μικροελεγκτη.

Το εδωσα κατευθειαν απο τον ποδοδιακοπτη προσθετοντας μονο ενα κοματακι καλωδιο στην πλακετα του τραικ περιπου 10mm.
Ολα οκ.

Να προσθεσω οτι μεσα στοπ μοτερ υπαρχει πυκνωτης και δεν ειναι αυτο το βαρελακι διπλα απο το τραιακ οπως λενε στο πρωτο φορουμ Πετρο.
Αυτο διακοπτης θερμοκρασιας ειναι και ηταν και αυτο οκ απο την αρχη.

Ευχαριστω....

vassilis314
24-02-15, 10:08
Καλημέρα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Αρχικά να τονίσω ότι είμαι εντελώς άσχετος με ηλεκτρονικά.

Έχω μια σκούπα MIELE S 711 η οποία δεν ανάβει καν.
Θεωρώ ότι οι λόγοι μπορεί να είναι (ελπίζω να είναι μόνο ένας από αυτούς):
- καλώδιο
- διακόπτης
- πλακέτα
- μοτέρ

Το πρώτο (καλώδιο) το έλεγξα με ένα πολύμετρο και είδα ότι κάνει κύκλωμα. Επειδή δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα (λόγω κόστους) να αυξομειώνω τις στροφές, πως μπορώ να ελέγξω αν το μοτέρ δουλεύει (δηλαδή αν είναι πλακέτα, να την παρακάμψω)? Είδα ότι το μοτέρ έχει 3 επαφές. Σε ποιες (2 από τις 3) να βάλω τάση για να τσεκάρω?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Βασίλης

FILMAN
25-02-15, 13:54
Μια φωτο;

ΣΤΡ
10-03-15, 16:05
Το παιξιμo που σου κάνει το μοτέρ είναι από πεσμένο πυκνωτή που υπάρχει στην πάνω πλακέτα που είναι ο ροοστάτης ο γρι ο κεραμικός με χωρητικότητα 220nf στα 275v.

FILMAN
11-03-15, 14:16
Κεραμικός;

katmadas
14-03-15, 21:20
το μοτερ μπορεις να το δοκιμασεις δυνοντας απευθειας 220 βολτ.

ΑΝ δεν εχεις πειρα σε αυτα να ξερεις ειναι επικυνδυνο και απο αποψη τουρευματος και απο τις στροφες του μοτερ αν αυτο δουλεψει...

dimval
08-04-16, 11:53
Σε μια παλιά σκούπα Miele s711 που δεν λειτουργεί την άνοιξα προσπαθώντας να βρω ποιο είναι το πρόβλημα και φτάνοντας στην πλακέτα του μοτέρ, είδα ότι έχει αποκολληθεί η ένωση ενός από τα ποδαράκια του διακόπτη θερμοκρασίας πάνω στην πλακέτα. Το triac που έχει είναι το BTB16-600BW δεν γνωρίζω αν λειτουργεί (δεν γνωρίζω και πολλά από ηλεκτρονικά). Γνωρίζει κανείς αν θέλει αλλαγή το triac και ο διακόπτης θερμοκρασίας (το μαύρο βαρελάκι με το αλουμινένιο καπάκι) γράφει πάνω 43-02 97C και πως μπορώ να το βρω;

416624166341664

katmadas
11-04-16, 09:23
το μετρησες και ειναι καμενενο το θερμικο?

andreasan
11-12-16, 23:52
Έχω το συγκεκριμένο μοντέλο σκούπας και πριν ένα χρόνο περίπου παρουσίασε πρόβλημα με χαμηλές στροφές και μη λειτουργίας τελικά. Την πήγα σε τεχνικό ο οποίος και την έφτιαξε λέγοντάς μου ότι είχε ηλεκτρικό πρόβλημα στην πλακέτα. Πριν δυο μέρες ενώ δούλευε έσβησε και δεν παίρνει μπρος πάλι. Με την βοήθεια σας λέω να προσπαθήσω μόνος μου να την επιδιορθώσω και αν δεν τα καταφέρω να την ξαναπάω στον μάστορα.Τι φταίει και δεν λειτουργεί;

andreasan
13-12-16, 01:55
Επισυνάπτω και τις φωτογραφίες από τις 2 πλακέτες. Στην πλακέτα του μοτέρ υπάρχει το ενδεχόμενο να μην είναι κολλημένος καλά ο διακόπτης θερμοκρασίας. Ο κεραμικός πυκνωτής 220nf και 275 v που αναφέρεται σε προηγούμενη ανάρτηση ποιος είναι;Το μπλε κουτάκι στην πάνω πλακέτα τι είναι;
42858428594286042861

FILMAN
13-12-16, 11:47
Κάποιες κολλήσεις φαίνονται ραγισμένες (στη φωτο τουλάχιστον). Πυκνωτής κεραμικός 220nF 275V δεν υπάρχει, πολυεστερικός είναι, και είναι το μπλε κουτάκι που είπες.