PDA

Επιστροφή στο Forum : [CD Player] αλλαγη κεφαλης lazer σε pioneer cdj 200



παναγιωτης1983
19-06-12, 04:56
Καλημερα παιδια.Αντικατεστησα μια κεφαλη lazer σε ενα cd player pioneer cdj 200 αλλα αυτη δεν παιζει.Ξερει κανενας μηπως θελει καποια ρυθμιση και αν ναι πως γινεται αυτη?Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

jimmycorfu
19-06-12, 05:15
καλημερα,συνηθως πανω στο πλακετακι της κεφαλης υπαρχει ενα βραχηκυκλωμα με κοληση το αφαιρεις με ενα κολητηρι .

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
19-06-12, 09:01
έκανες την πιο δύσκολη αλλαγή laser άλλαξες το laser μαζί με τον μηχανισμό (γνήσιο) ή έβαλες σκέτο laser (ιμιτασιόν);
το μεγάλο πρόβλημα εκτός από το laser είναι και τα ρυθμιστικά, αν όμως τα έχεις πειράξει δεν έρχετε με τίποτα, σου βγάζει κωδικό 8303;

mariosinsuex
19-06-12, 10:57
Ξεκόλλα το βραχυκύκλωμα που έχουν όλες οι laser κεφαλές από το εργοστάσιο.
Θα παίξει.

παναγιωτης1983
19-06-12, 11:28
έκανες την πιο δύσκολη αλλαγή laser άλλαξες το laser μαζί με τον μηχανισμό (γνήσιο) ή έβαλες σκέτο laser (ιμιτασιόν);
το μεγάλο πρόβλημα εκτός από το laser είναι και τα ρυθμιστικά, αν όμως τα έχεις πειράξει δεν έρχετε με τίποτα, σου βγάζει κωδικό 8303;
αλλαξα ολη την κεφαλη μαζι με τον μηχανισμο..δεν μου βγαζει καποιο error απλα με το που βαζω το cd το γυρναει 3 φορες και το πεταει εξω

παναγιωτης1983
19-06-12, 12:58
αλλαξα ολη την κεφαλη μαζι με τον μηχανισμο..δεν μου βγαζει καποιο error απλα με το που βαζω το cd το γυρναει 3 φορες και το πεταει εξω
Αυτος ειναι ενας λογος που αυτο το forum ειναι Νουμερο 1..Ευχαριστω πολυ παιδια,το προβλημα ηταν στο βραχυκυκλωμα στην πλακετα.Το ξεκολησα μετα την ρυθμισα και τωρα πεταει.Καλο απογευμα σε ολους!

picdev
19-06-12, 13:12
για να μην ανοίγω νέο θέμα, όταν έχει πρόβλημα η κεφαλή του laser , τι αλλάζουμε?
όλο τη μηχανισμό? ή μονο το laser? το ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι παίζει με τη ρύθμιση
και έχω ένα hi fi που σταμάτησε να διαβάζει cd
ευχαριστώ

kostas640
19-06-12, 14:53
για να μην ανοίγω νέο θέμα, όταν έχει πρόβλημα η κεφαλή του laser , τι αλλάζουμε?
όλο τη μηχανισμό? ή μονο το laser? το ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι παίζει με τη ρύθμιση
και έχω ένα hi fi που σταμάτησε να διαβάζει cd
ευχαριστώ

Αμα σε συμφέρει άλλαξε όλο τον μηχανισμό. αλλιώς μόνο κεφαλή.

picdev
19-06-12, 17:58
Αμα σε συμφέρει άλλαξε όλο τον μηχανισμό. αλλιώς μόνο κεφαλή.
αν αλλάξεις μόνο τη κεφαλή δεν θέλει ρύθμιση? αν κουνήσεις λίγο τα γραναζάκια η κεφαλή δεν χάνει την αρχή?

betacord85
19-06-12, 20:48
τεχνικος της pioneer στον Αξαρλη α.ε μελος του σαρε αναλαμβανει επισκευες μονο pioneer μηχανηματα και οτιδιποτε ιαπωνικα vintage μηχανηματα...επικοινωνιστε στο email gammysat@yahoo.gr Γιωργος

kostas640
20-06-12, 13:55
αν αλλάξεις μόνο τη κεφαλή δεν θέλει ρύθμιση? αν κουνήσεις λίγο τα γραναζάκια η κεφαλή δεν χάνει την αρχή?

Εχω την εντύπωση πως όχι... εχω αλλάξει και έχω κουνήσει κεφαλές laser κυριως για καθάρισμα και δεν έχει χάσει καμία... δεν παίζει ρόλο νομιζω αυτό που λες. ας το βεβαιώσει όμως κάποιος γιατι δεν είμαι ηλεκτρονικός.

ezizu
20-06-12, 14:03
Η αρχή της κεφαλής,όπως λες, δεν χάνεται αν κουνήσεις τα γρανάζια.Υπάρχει κάποιος μικροδιακόπτης,που <<βλέπει>> την αρχική θέση της κεφαλής.
Κανονικά, όταν αλλάζεις την κεφαλή laser,θα πρέπει να γίνει έλεγχος , με κατάλληλο CD ρυθμίσεων και ίσως χρειαστεί κάποια μικρορύθμιση.