PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή vga καλωδίου



ster_a
25-05-12, 11:51
Καλησπέρα έχω μια παλιά οθόνη crt Philips.χάλασε το vga καλώδιο και θέλω να το αντικαταστήσω με ένα παλιότερο που είχα τα άνοιξα και τα δύο και έχουν από 5 λεπτά καλώδια και 3 πιο χοντρά .τ α λεπτά τυγχάνουν να έχουν τα ίδια χρώματα εκτός από ένα που είναι καφέ και το Άλο πράσινο που τα σύνδεσα μεταξύ τους .Σύνδεσα και τα χοντρά μεταξύ τους αλλά δυστυχώς δεν λειτουργεί η οθόνη.
Αν έχε κάποιος καμία ιδέα θα το εκτιμούσα Καλησπέρα έχω μια παλιά οθόνη crt Philips.χάλασε το vga καλώδιο και θέλω να το αντικαταστήσω με ένα παλιότερο που είχα τα άνοιξα και τα δύο και έχουν από 5 λεπτά καλώδια και 3 πιο χοντρά .τ α λεπτά τυγχάνουν να έχουν τα ίδια χρώματα εκτός από ένα που είναι καφέ και το Άλο πράσινο που τα σύνδεσα μεταξύ τους .Σύνδεσα και τα χοντρά μεταξύ τους αλλά δυστυχώς δεν λειτουργεί η οθόνη.
Αν έχε κάποιος καμία ιδέα θα το εκτιμούσα

jami
25-05-12, 14:21
Πρίν ξηλώσεις το παλιό έκανες μια καταγραφή με το που πάνε τα pin απο το καλώδιο προς την πλακέτα;Αν όχι μάλλον έχεις σοβαρό πρόβλημα!Στείλε μοντέλο οθόνης,

ster_a
25-05-12, 15:26
Έκανα καταγραφή των καλωδίων .το μοντέλο της οθόνης είναι το Philips 105s.

jami
25-05-12, 17:51
Αν έκανες καταγραφή,τότε σύνδεσες σωστά τα καλώδια;Κοίτα καλά τις κολλήσεις σου και ρίξε μια ματιά εδώ (http://download.p4c.philips.com/files/1/105s21_74/105s21_74_dfu_aen.pdf)

katmadas
25-05-12, 20:04
Δεω πιστευω να εχει προβλημμα καμια καρτα γραφικων και να νομιζες οτι εχει το βυσμα ε?

jami
25-05-12, 20:36
Είναι και αυτό μια άποψη...

ster_a
28-05-12, 11:35
Όχι η κάρτα είναι μια χαρά θα ξανά δω της κολλήσεις μου και ας ελπίσω να δουλέψει. Δεν ξέρω τι αλο να πω.