PDA

Επιστροφή στο Forum : βλαβη σε ενισχυτη Technics SU-V4



terra
23-05-12, 01:29
Με αφορμη το topic "service Kenwood KA 70">>εδω (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=63741)
εβγαλα απο το ντουλαπι τον Technics SU-V4 που εχει καμμενο ενα καναλι,
& τον ειχα αφησει πολυ καιρο στην ακρη γιατι δεν εβγαλα ακρη με την επισκευη.
Εχει 2 x STΚ8040 ενα ανα καναλι.
Οσο κι αν ειχα ψαξει για STΚ8040 δεν βρηκα πουθενα,
Τελικα βρηκα το αντιστοιχο-STΚ8050(απο οτι του εδειξε το βιβλιο του εμπορου) .
================================================== ==============
Ο ενισχυτης με το καμμενο STΚχχ ξεκολλημενο παιζει μια χαρα στο ενα καναλι.
Οταν κολληθει το καινουργιο STΚ8050 κλεινει η προστασια & δεν κανει το "κλικ" το ρελαι οταν ανοιγω ΟΝ.
εψαξα-εψαξα...μετρησα με το ωμομετρο ολο το καναλι (τρανζιστορς-αντιστασεις..)
Αλλαξα ΟΛΟΥΣ τους πυκνωτες του καναλιου αυτου(εκτος απο 2-3 που ειναι bipolar & δεν βρισκω στην αγορα)
επισης βρηκα με διακοπη ενα τριμμερ κοντα στο STΚχχ..
(το αλλαξα με ιδιο & το ρυθμισα στα Ωμ οπως το αδερφακι του στο αλλο καναλι)
ΔΕΝ εχω αλλαξει τους 2 μεγαλους του τροφοδοτικου 8300μF
Εχει ενα IC το ΤΑ7317P για το protect του ρελαι - δεν το αλλαξα (υπαρχει περιπτωση να ειναι απο κει η βλαβη ?)
Επισης εχει καπου εκει & ενα -κοινο- προενισχυτακι ΑΝ 4558
ελεγα να τα αλλαξω & τα δυο αυτα
αλλα επειδη με ειχε παιδεψει πολυ τοχα αφησει στην ακρη αρκετο καιρο

Περιμενω καμμια γνωμη απο τους σχετικους του ειδους

sabouras
23-05-12, 05:11
νομιζω οτι αυτο θελεις
http://www.ebay.com/itm/STK8040-MODULE-SANYO-STK8040-MODUL-free-standard-shipping-/270922009242?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f1435ca9a




Με αφορμη το topic "service Kenwood KA 70">>εδω (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=63741)
εβγαλα απο το ντουλαπι τον Technics SU-V4 που εχει καμμενο ενα καναλι,
& τον ειχα αφησει πολυ καιρο στην ακρη γιατι δεν εβγαλα ακρη με την επισκευη.
Εχει 2 x STΚ8040 ενα ανα καναλι.
Οσο κι αν ειχα ψαξει για STΚ8040 δεν βρηκα πουθενα,
Τελικα βρηκα το αντιστοιχο-STΚ8050(απο οτι του εδειξε το βιβλιο του εμπορου) .
================================================== ==============
Ο ενισχυτης με το καμμενο STΚχχ ξεκολλημενο παιζει μια χαρα στο ενα καναλι.
Οταν κολληθει το καινουργιο STΚ8050 κλεινει η προστασια & δεν κανει το "κλικ" το ρελαι οταν ανοιγω ΟΝ.
εψαξα-εψαξα...μετρησα με το ωμομετρο ολο το καναλι (τρανζιστορς-αντιστασεις..)
Αλλαξα ΟΛΟΥΣ τους πυκνωτες του καναλιου αυτου(εκτος απο 2-3 που ειναι bipolar & δεν βρισκω στην αγορα)
επισης βρηκα με διακοπη ενα τριμμερ κοντα στο STΚχχ..
(το αλλαξα με ιδιο & το ρυθμισα στα Ωμ οπως το αδερφακι του στο αλλο καναλι)
ΔΕΝ εχω αλλαξει τους 2 μεγαλους του τροφοδοτικου 8300μF
Εχει ενα IC το ΤΑ7317P για το protect του ρελαι - δεν το αλλαξα (υπαρχει περιπτωση να ειναι απο κει η βλαβη ?)
Επισης εχει καπου εκει & ενα -κοινο- προενισχυτακι ΑΝ 4558
ελεγα να τα αλλαξω & τα δυο αυτα
αλλα επειδη με ειχε παιδεψει πολυ τοχα αφησει στην ακρη αρκετο καιρο

Περιμενω καμμια γνωμη απο τους σχετικους του ειδους

genesis
23-05-12, 10:10
Έχω έναν SU-V2 που είχε καμμένα και τα 2 STK8040 που έχουν καταργηθεί.
Τα άλλαξα με 2 STK8050 και λειτουργεί μια χαρά.
Δεν το έχω ψάξει σε βάθος αλλά ίσως το κύκλωμα να έχει κάποια ιδιαιτερότητα και οι μικροδιαφορές ανάμεσα στο -40 και στο -50 να είναι αρκετές ώστε να τριγγάρουν την προστασία.
Δοκίμασε να ξεκολλήσεις το -40 για να δεις αν παίζει το -50 μόνο του. Δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα στα κυκλώματα προστασίας.
Είναι πιθανό να πρέπει απλά να αλλάξεις και το 2ο IC.

terra
23-05-12, 11:12
νομιζω οτι αυτο θελεις
http://www.ebay.com/itm/STK8040-MODULE-SANYO-STK8040-MODUL-free-standard-shipping-/2709220092
ευχαριστω, στα υπ'οψιν αμα χρειαστει να παραγγειλω STK8040(αν & θα στοιχισει ο κουκος-αηδονι ):biggrin:


Έχω έναν SU-V2 που είχε καμμένα και τα 2 STK8040 που έχουν καταργηθεί.
Τα άλλαξα με 2 STK8050 και λειτουργεί μια χαρά.
Δεν το έχω ψάξει σε βάθος αλλά ίσως το κύκλωμα να έχει κάποια ιδιαιτερότητα και οι

μικροδιαφορές ανάμεσα στο -40 και στο -50 να είναι αρκετές ώστε να τριγγάρουν την προστασία.
Δοκίμασε να ξεκολλήσεις το -40 για να δεις αν παίζει το -50 μόνο του. Δεν νομίζω ότι έχεις

πρόβλημα στα κυκλώματα προστασίας.
Είναι πιθανό να πρέπει απλά να αλλάξεις και το 2ο IC.
σωστος, αυτο δεν τοχα σκεφτει ,
(με παρεσυρε η βλαβη & ψαχνομουνα να βρω τι αλλο εχει "φαει" μιας & ειχα καμμενη εξοδο)

terra
24-05-12, 00:11
.......................
Δοκίμασε να ξεκολλήσεις το -40 για να δεις αν παίζει το -50 μόνο του. Δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα στα κυκλώματα προστασίας.
Είναι πιθανό να πρέπει απλά να αλλάξεις και το 2ο IC.
1)ξεκολλησα το 8040 (τα pin στον αερα) *η εξοδος αυτη ειναι ΟΚ
2)κολλημενο το STK8050 στην "προβληματικη" εξοδο >>>>το ρελαι προστασιας ΔΕΝ ανοιγει
===================================
3)Εβγαλα το "καλο" STK8040 & το κολλησα στο "προβληματικο" καναλι>>>>το ρελαι προστασιας ΔΕΝ ανοιγει
4) & τελος εβαλα το STK8050 στο "καλο" καναλι(εκει που δουλευει κανονικα το -παλιο- STK8040>>>>το ρελαι προστασιας ΔΕΝ ανοιγει
***δεν μπορω να βρω ακρη****
μου φαινεται οτι ΜΑΛΛΟΝ το STK8050 ΔΕΝ ειναι κανονικο αντιστοιχο του STK8040
( μηπως ο δικος σου φιλε @genesis δουλεψε με τα --8050 επειδη ειναι ο SU-V2 ?
ενω ο δικος μου ειναι ο SU-V4 ? & εχουνε τιποτα μικροδιαφορες κρισιμες ??
*μονο καποιος εμπειρος σε επισκευες ενισχυτων μπορει να πει κατι παραπανω

ezizu
24-05-12, 00:23
Κώστα από τα λεγόμενά σου, το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι α) το προβληματικό κανάλι έχει σίγουρα πρόβλημα και σε κάποιο άλλο σημείο του κυκλώματος ,(εκτός από το stk8040 ) και β) το ολοκληρωμένο STK8050 ,είτε δεν είναι απόλυτα συμβατό ( ισοδύναμο ) με το STK8040, είτε το ίδιο το ολοκληρωμένο, έχει κάποιο πρόβλημα .

east electronics
25-05-12, 19:53
TO 8040-8050 ειναι ακριβως τα ιδια η προστασια δεν ξεκιναει οταν εχεις οφφσετ σττην εξοδο .
Για να εχεις οφσετ εχεις καποιο θεμα στον διαφορικο στην εισοδο
Θα πρεπει να

----Αρχικα να εγκαταστησεις μεθοδο ασφαλους τεσταρισματος το οποιο σημαινει μια λαμπα σε σειρα 60-100 βαττ με την τροφοδοσια του 220 ωστε αν κατι σου παει στραβα να παρει το σκορτσο η λαμπα και να μην καει το κορδελιο
----Να βαλεις τα πραγματακια στη θεση του να ξεκινησεις τον ενισχυτη και να μετρησεις στην εξοδο του ολοκληρωμενου ποση ταση υπαρχει για να μπορεσουμε να βγαλουμε ακρια
---- θα πρεπει να ελεξεις τασεις στην πλακετα συμφωνα με το σχηματικο
----Θα πρεπει να ελεξεις ολα τα τρανσιστορ που ειναι τα Q 301 303 305 306 307
----Επισης ο διαφορικος εχει τοπικη τροφοδοσια διαφορετικη και εκει πρεπει να ελεξεις οτι ολα ειναι σωστα .
----Ενας επισης λογος ειναι αν εχει διακοπη το τριμερακι που ρυθμιζει το ρευμα ηρεμιας

Γενικα ειναι μια δουλεια που θελει προσοσχη

ενας εναλλακτικος τροπος ειναι να χρησιμοποιησεις ενα πολυμετρο αλλα οχι να μετρας απο ενα σημειο και προς γη ..... αλλα μεταξυ των δυο σημειων του ενισχυτη .....πχ μετρας με τον εναν ακροδεκτη στη βαση του τρανσιτορ Α στο αριστερο καναλι που δουλευει και αντιστοιχα με τον αλλο ακροδεκτη στο ιδιο αντιστοιχο σημειο στο ιδιο αντιστοιχο τρανσιστορ στο καναλιπου δεν δουλευει ....Εφοσον εχουν την ιδια τροφοδοσια θα μετρας μηδεν βολτ η το πολυ μερικα μιλιβολτ ...αν μετρας παραπανω ταση ειναι ενδειξη οτι στο σημειο αυτο εχεις προβλημα

προσεχτικα ναι ???

terra
30-05-12, 03:01
σε ευχαριστω ΠΟΛΥ φιλε Σακη για τις πολυτιμες πληροφοριες,
Το βλεπω ομως να ασχοληθω αυτο το Σ/Κ για να εχω ησυχια & χρονο πολυ,
(γιατι μαλλον θα μου φαει αρκετες ωρες ακομη απο οτι φαινεται)
*υπαρχει περιπτωση με τις δοκιμες που εκανα με το καινουργιο STK8050 με ζημια στο κυκλωμα,
να μου τοχει "φαει",& ναχω προβλημα & απο κει ?
βεβαια 2-3 φορες του εδωσα τροφοδοσια απο το power 5-10 sec. & οταν δεν οπλιζε το ρελαι τοκλεινα αμεσως,
αλλα stk .. ειναι αυτα & η ζημια δεν χρειαζεται παραπανω χρονο για να γινει...
Θα ενημερωσω για οτι νεωτερο προκυψει..