PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως μπορω να ξεκολλησω μια λαθος κολληση;



Γιαννο
04-05-12, 04:26
Φτιαχνω για την πτυχιακη μου ενα κυκλωμα τηλεχειρισμου συσκευων μεσω τηλεφωνου και εκει που πηγα να κολλησω ενα τρανσιστορ με τρια ποδαρακια, ανακαλυψα οτι το χα κολλησει αναποδα:cursing:...προσπαθησα με το κολλητηρι να το ζεστανω και να το τραβηξω αλλα δεν:wiink:... εχω ακουσει για τρομπα που τραβαει την κολληση! θα βοηθησει λετε αυτο;;:confused1: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!:001_rolleyes:

Papas00zas
04-05-12, 05:26
Ναι, αλλά θέλει τέσσερα χέρια για καλύτερη και πιο ξεκούραστη δουλειά. Ζεσταίνεις την κόλληση και μόλις γίνει υγρή, την ρουφάς με την τρόμπα.
Θα τη βγάλει γρήγορα και με ασφάλεια.

kotsos___
04-05-12, 13:14
Δέν είναι τόσο δύσκολο να ξεκολήσεις τρανζίστορ.. Δεν μπορείς να ζεστάνεις και τις τρεις επαφές ταυτόχρονα και να το τραβήξεις??

dan
04-05-12, 13:42
Ναι, αλλά θέλει τέσσερα χέρια για καλύτερη και πιο ξεκούραστη δουλειά. Ζεσταίνεις την κόλληση και μόλις γίνει υγρή, την ρουφάς με την τρόμπα.
Θα τη βγάλει γρήγορα και με ασφάλεια.

Τέσσερα χέρια; Μου θύμισες το ανέκδοτο που λέει, πόσοι χρειάζονται για να αλλαχτεί ένας λαμπτήρας.

maouna
04-05-12, 13:43
γίνεται.

Papas00zas
04-05-12, 13:57
Τέσσερα χέρια; Μου θύμισες το ανέκδοτο που λέει, πόσοι χρειάζονται για να αλλαχτεί ένας λαμπτήρας.
Ο ένας κρατάει την πλακέτα και ο άλλος χειρίζεται την τρόμπα....
Μπορεί να το κάνει και ένας μόνος του, αλλά θα είναι πιο δύσκολο

Γιαννο
04-05-12, 15:09
Ευχαριστω πολυ παιδια!!!

Spaniolas
04-05-12, 23:25
32606
Δεν χρειάζεται 4 χέρια, 2 θέλει, μετο ένα κρατάς την τρόμπα και με το άλλο το κολλητήρι. Οπλίζεις την τρόμπα, ζεσταίνεις την κόλληση και μόλις υγροποιηθεί φέρνεις την μύτη της τρόμπας πάνω στην κόλληση και πατας το κουμπί για να ελευθερώσει το έμβολο και να ρουφήξει την κόλληση.

agis68
05-05-12, 10:19
Δέν είναι τόσο δύσκολο να ξεκολήσεις τρανζίστορ.. Δεν μπορείς να ζεστάνεις και τις τρεις επαφές ταυτόχρονα και να το τραβήξεις??

δεν συνίσταται η μεθοδος για δυο λόγους
1. Βουλώνουν οι τρύπες και μπλεκεις
2.μπορει να παρασύρει να ξεκολλήσει διάδρομο (ιδιαιτερα σε λεπτούς διαδρόμους συμβαίνει)



η καλύτερη ειναι...τρόμπα στο 1 χεράκι και κολητήρι στο άλλο....