PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατανάλωση ψυγείου



gnt
10-04-12, 14:03
Γεια και χαρά
Έχω ένα ψυγείο πιτσος από αυτά τα κοντά (85cm) αγορασμένο κάπου το 2004 στο εξοχικό και επειδή θέλω να κάνω κάποιους υπολογισμούς για Φ/Β χρειάζεται να ξέρω πάνω-κάτω την κατανάλωσή του.

Αν υπολογίζω κάπου στα 150W, με μεση ημερήσια κατανάλωση 500Wh είμαι σωστός?
Επίσης τι ισχύ χρειάζεται κατα την εκκίνηση?

Ευχαριστώ

antonis_p
11-04-12, 09:14
Δεν μπορείς να υπολογίσεις, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες πόσο θα δουλέψει το ψυγείο: την θερμοκρασία του χώρου, τη συχνότητα ανοίγματος της πόρτας του, την επιθυμητή θερμοκρασία στο εσωτερικό του, τον όγκο των αντικειμένων που βρίσκονται μέσα στο ψυγείο κλπ.

dim3945
11-04-12, 09:25
ότι κι αν υπολογίσεις πάντως αγόρασε inverter με έξοδο πραγματικό ημίτονο
διαφορετικά σε κάθε εκκίνηση του ψυγείου θα βλέπεις τις μπαταρίες σου άδειες.

Κυριακίδης
11-04-12, 13:29
http://solar-systems.gr/refrigerators-solar.htm

antonis_p
11-04-12, 14:47
Επίσης τι ισχύ χρειάζεται κατα την εκκίνηση?

Την τριπλάσια από αυτή της λειτουργίας.

gnt
11-04-12, 15:50
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Αντώνη (είμαστε κ "πατριώτες":) ) το ξέρω ότι θα παίζει ανάλογα με τη θερμοκρασια περιβάλοντος, μια τιμή μες τις άκρες θέλω να υπολογίσω πάνω κάτω τις μπαταρίες, και το peak για τον inverter (που μου 'πες το x3).
Τα 500Wh πιθανοτατα είναι λίγα για το καλοκαίρι, κάπου είδα την ετήσια κατανάλωση ενός παραπλήσιου κ βιαστικά απλά το έκανα /365...

Φίλε Δημήτρη το καθαρο ημίτονο το έχω υπόψην, και είναι το μόνο σίγουρο για τον inverter.

Φίλε Πέτρο τα έχω δει αυτά τα ψυγεία αλλά επειδή υπάρχει ήδη αυτό, δε θέλω να δόσω λευτά για κάτι καινούριο, πριτιμώ να τα δόσω για την υπόλοιπη εγκατάσταση.

vasilimertzani
11-04-12, 16:39
αν και το διορθωσες λογω καλοκαιριου υπολογισε γυρω στις 1000wh το ψυγειακι την ημερα.