PDA

Επιστροφή στο Forum : ερώτηση για εικονιδια κινητου που δεν ξερω τί ειναι



yianni99
01-04-12, 19:20
παιδιά καλησπέρα!!!!

θελω να σας ρωτησω αν ξέρετε τι είναι το G το οποίο το συνοδευουν και 2 βελακια που δείχνουν πάνω κάτω.
αυτό βγαίνει σε ανύποπτες στίγμες και δεν ξέρω τι είναι.(το ιδιο συμβαινει και με το γραμμα Η το οποίο επίσης δεν ξέρω τι ειναι)
στο εγχειρίδιο του κινητου γραφει πως είναι σε λειτουργία το GPRS.
μου επιφέρει καποια χρέωση;
και πως μπορώ να το απενεργοποιήσω;
αν κάποιος γνωρίζει παρακαλω ας απαντήσει.

η συσκευη είναι galaxy ace

ευχαριστώ

γιαννης

plouf
01-04-12, 19:45
to H είναι HSPA aka 3G το κινητό σου πιάνει 3G σήμα μόνο όταν βγάζει το σημάδι
το G προφανώς είναι GPRS aka "2.5G" εκεί το κινητό ποιανει κεραία που υποστηρίζει "σερβίρισμα" άλλα μέσω κεραιών 2G και όχι 3g

αυτό απο μόνο του ΔΕΝ χρεώνει εκτός και αν ταυτόχρονα κατεβαζεις και τίποτα, εν γνώβση η άγνοια σου.

σε γενικές γραμμές στα κινητά με android καλό ειναι να ΑΠΕΝΕΡΓΟΙΠΟΙΕΙΣ τα δεδομένα kαι να τα ενεργοποιείς MONO όταν χρειάζεσαι.
ρυθμίσεις -> ρυθμίσεις δικτύου κινητής -> ενεργοποίηση δεδομένων (το κανεις unklick)
ούτωςώστε να μην χρεωθείς ουτε απο λάθος (με αυτό κλειστό μπαίνει ίντερνετ μόνο απο wifi)
καλό ειναι να βάλεις και το "3g watchdog" όπου σου δείχνει πιθανη κίνηση


όσο αφορα τα σύμβολα που λες ρυθμίσεις -> ρυθμισεις δικτυου κινητης -> επιλογες GSM/UMTS και βάλεις μονο "2G"
τότε θα μπαινει μόνο απο 2G θα πηγαίνει αργα στο ιντερνετ αλλα θα κερδισεις σε διάρκεια μπαταρίας..

yianni99
01-04-12, 20:11
χρήστο πραγματικά τα έχεις διευκρινήσει όλα.
ήδη έχω προχωρήσει στις ρυθμίσεις που μου πρότεινες εκτός του 2g

και πάλι ευχαριστώ!!!

γιάννης

picdev
01-04-12, 20:32
το 3g όμως μπορεί να μας κάνει και δρομολόγηση κλήσης στο GSM ,δηλαδή κάπου που δεν πιάνει καλά το gsm το 3g μπορεί να δρομολογήσει τη κλήση.
Αν κλείσεις το data στο android είναι αρκετό