PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάμπα απορροφητήρα



xl_31
10-02-12, 01:23
Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με τον απορροφητήρα μου. Πρόσφατα μου έκαψε τη λάμπα(μια εκ των δύο) και την άλλαξα. Την ξαναέκαψε δυο φορές σε διάστημα 2 εβδομάδων. Τι μπορεί να φταίει;

woodyeva
10-02-12, 01:50
Καλημέρα
Αν και εξαρτάτε άμεσα από το τύπο λαμπτήρα η απάντησή μου, το πιθανότερο είναι να φταίνε οι κινέζοι που τις κατασκαυάζουν και η ΔΕΗ που τις τροφοδωτεί. Σε παρακαλώ όμως ανάφερε τύπο λαμπτήρα να σε βοηθήσουμε..
Υ.Γ. Καλό μαγείρεμα ΧΕ!ΧΕ!ΧΕ!

xl_31
10-02-12, 02:44
Ευχαριστώ! Είναι μια απλή πυρακτώσεως και δουλεύει στα 40W

PCMan
10-02-12, 04:17
Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με τον απορροφητήρα μου. Πρόσφατα μου έκαψε τη λάμπα(μια εκ των δύο) και την άλλαξα. Την ξαναέκαψε δυο φορές σε διάστημα 2 εβδομάδων. Τι μπορεί να φταίει;

Την άλλαξες και την έκαψε ξανά 2 φορές?!?!? Πως γίνεται να καεί μια λάμπα 2 φορές?

Μάλλον δεν κάνει καλή επαφή η λάμπα. Καθάρισε τις επαφές του ντουί γιατί μαζέυουν λίγδα και βίδωσε την καλά. Τσέκαρε όλες τις συνδέσεις απο το ντουί της λάμπας μέχρι την κλέμα που παίρνει ρεύμα ο αποροφητήρας. Βάλε άλλη λάμπα και αν το ξανακάνει τότε κοίταξε στον πίνακα για χαλαρές συνδέσεις.

selectronic
10-02-12, 04:29
Δεν χρειάζεται να ανοίξει τον πίνακα, το ρολόι της ΔΕΗ ή τον τοπικό υποσταθμό…

Μάλλον θα έχει μαζέψει λίγδα από τις αναθυμιάσεις στα ντουί. Πριν βάλεις χέρι, να έχεις κλείσει την ασφάλεια από τον πίνακα, όχι μόνο τον διακόπτη του αποροφητήρα!

hurt30
10-02-12, 04:40
Αφού κάνεις τα παραπάνω σκέψου οτι μάλλον είναι καλύτερα να βάλεις μια μικρή CFL (οικονομικού φωτισμού) στα 11Watt.
θα έχεις παρόμοιο οπτικό αποτέλεσμα και θα ζεσταίνετε λιγότερο (σκέψου ότι είναι σε κλειστό χώρο) και θα ζήσει περισσότερο.
Αλλιώς αν προτιμάς πυρακτώσεως αποψή μου είναι να βάλεις μικρότερη απο 40Watt (25Watt).

PCMan
10-02-12, 04:53
Δεν χρειάζεται να ανοίξει τον πίνακα, το ρολόι της ΔΕΗ ή τον τοπικό υποσταθμό…


Αυτό εννοώ, απλά ξέχασα να γράψω μετά το "...βίδωσε την καλά". Αν στην κάψει πάλι τότε "τσέκαρε όλες τις συνδεσεις..."

:001_rolleyes: Είναι η ώρα περίεργη!