PDA

Επιστροφή στο Forum : SONY KV-29LS60 ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΚΟΝΑΣ



dafen
04-02-12, 20:31
Παιδιά γειά σας.

Η sony που έχω ξαφνικά άρχισε να μην "ανοίγει" και το Led αναβοσβήνει 4 φορές περιοδικά. Κατέβασα το Service Manual και είδα ότι με την αυτοδιάγνωση αυτό σημαίνει No vertical sync που σημαίνει ευθύνεται το Board D. Ασχολούμαι χρόνια με ηλεκτρονικά αλλά όχι με τηλεόραση. Βρήκα λοιπόν δύο ασφαλειοαντιστάσεις τις R8895 και R8896 0,47Ω 1/4W και ένα Τρανζίστορ Q8804 2SC5696 καμένα. Τα αντικατέστησα αλλά μετά τη τροφοδοσία κάηκαν αμέσως. Δεν μπόρεσα να βρω άλλα καμένα στην πλακέτα ούτε και σε γειτονικές. Πολύ φοβάμαι ότι είναι ο μετασχηματιστής υψηλής αλλά δεν γνωρίζω πώς να τον ελέγξω για να βεβαιωθώ. Συνημμένα μπορώ να στείλω και το το Service Manual για να βοηθηθείτε στη διάγνωση.

Θα είμαι ευγνώμων για κάθε βοήθεια!!!

jim philips
05-02-12, 13:18
Καλημερα το προβλημα σου ειναι ο μ/τ/σ υ/τ.τα λεμε

dafen
05-02-12, 15:01
Σ' ευχαριστώ Jim
Αν βέβαια γνωρίζεις και τρόπο να δοκιμάσω τον μ/υ/τ θα είναι καλό να το μάθω και για άλλη περίπτωση. Σου έχει ξανασυμβεί παρόμοια περίπτωση στο μοντέλο αυτό?

spiroscfu
06-02-12, 02:52
Ναι βγάζουν τέτοια προβλήματα, ιδιαίτερα αν αυτές οι δυο αντιστάσεις είναι παράλληλα και τροφοδοτούν το μ/σ και δεν δίνουν στον κάθετο,

για να μετρήσεις "δοκιμάσεις" το μ/σ υψυλής πρέπει να έχεις όργανο, που και αυτό δεν είναι πάντα σωστό.

p270
06-02-12, 17:32
κοιτα ειχα ιδιο προβλημα και εμενα μου εκαψε το 2sc που ειχα αλλαξει αλλα μετα εβαλα original τρανζιστορ και επαιξε κανονικα στην επισκευη ειχε βοηθησει και ο σπυρος και ο αλεξης και κατα τα λεγομενα απο τον αλλα αλεξη αλλα φανηκε και στην πραξη η sony παιζουν μονον με τα δικα τους

δες τι εγινε στην δικη μου δεν ειναι το ιδιο μοντελο αλλα η βλαβη ειναι η ιδια

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58672

dafen
06-02-12, 21:26
Σπύρο και Παναγιώτη ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Ηδη μου έδωσαν μ/υ/τ και θα τον αλλάξω. Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Προσωπικά πιστεύω ότι το τρανζίστορ αν είναι ίδιος τύπος πρέπει να λειτουργήσει έστω και αν δεν είναι sony. Το original ισως βοηθήσει σε μακροζωϊα.

p270
07-02-12, 12:19
οταν εβαλα το τρανζιστορ που δεν ηταν γνησιο μετα απο μερικα λεπτα το εκαψε με το γνησιο αναστηθηκε στο λεω για να μην ψαχνεσαι και χαλας και αδικα χρημα δυστιχως ομως το original τα εχει τα ευρα του

spiroscfu
07-02-12, 22:36
Παναγιώτη παίζει ρόλο πόσο μαιμού είναι το μαιμου, και επειδή είναι δύσκολο να το γνωρίζουμε αυτό ή παίρνουμε το γνήσιο (με το αντίστοιχο αντίτιμο)
ή κάνουμε δοκιμές με μαιμούδες (σπάνια μου έχει τύχει να καεί αστραπιαία δηλ. για δοκιμή είναι εντάξει).


Ένα πράγμα που κάνω εγώ είναι, αν δεν υπάρχει το γνήσιο βάζω ότι βρω την αφήνω να παίξει αρκετή ώρα και μετά με ένα υπέρυθρο θερμόμετρο μετράω την θερμοκρασία του,
αν είναι στα προηγούμενα πλαίσια ή περίπου όχι πάνω από 50°C (ανάλογα και το κύκλωμα φυσικά) το αφήνω, αν ανέβει περισσότερο αλλάζεται.

p270
08-02-12, 12:45
πολυ σωστα εχεις δικιο σε αυτο με την θερμοκρασια το δικο μου ψηνονταν και εβαλα ενα original και ολα καλα ειχααλλα θεματα μετα αλλα καμια σχεση με την αρχικη βλαβη αλλα πο τοτε ολα καλα

dafen
08-02-12, 21:20
Παιδιά γειά σας
Να σας πω την συνέχεια!!! Αλλαξα το τρανζίστορ, τις 2 ασφαλειοαντιστάσεις και το μ/υ/τ και η τηλεόραση άλλαξε συμπεριφορά. Δεν έκαψε κάτι όπως πριν την αλλαγή του μ/υ/τ , επανήλθε ο ήχος, ακούει το τηλεχειριστήριο, αλλάζει κανάλια αλλά δεν έχει εικόνα και το Led αναβοσβήνει 5 φορές τώρα. Δεν ξέρω αν έχετε κάποια ιδέα που να κατευθύνω το ψάξιμο!!!.

spiroscfu
08-02-12, 21:32
Είσαι εντάξει απλά άνοιξε το g2 από τον μ/σ, τα 5 flash είναι ikr.

dafen
08-02-12, 21:54
Σπύρο ευχαριστώ.
Δεν ξέρω ποιό είναι το g2 του μ/σ. Αν μπορείς πες μου και θα το κάνω. Πάντως η τηλ δείχνει οτι επανήλθε.

spiroscfu
08-02-12, 21:58
Το ποτενσιόμετρο πάνω στον μ/σ που γράφει screen.

dafen
08-02-12, 22:08
ok Ευχαριστώ. Το είχα δεί αλλά δεν ήξερα. Τι πρέπει να κάνω? Το γυρίζω μέχρι να φέρει εικόνα? Πάω ψάχνοντας?

spiroscfu
08-02-12, 22:14
Θα την βάλεις σε AV (μαύρο ράστερ) και θα το γυρίζεις σιγά σιγά προς τα δεξιά μέχρι να βγάλεις κάτι γραμμές (γραμμές επιστροφής),

όταν τις δεις θα το κάνεις ένα κλικ αριστερά.

dafen
08-02-12, 22:17
Εννοείς το βάζω AV από το τηλεχειριστήριο?

spiroscfu
08-02-12, 22:26
Από όπου θέλεις ρε Δημήτρη.

dafen
08-02-12, 22:54
Σε ΑV οταν το γύρισα δεξιά δεν είδα γραμμές αλλά γυρίζοντας σε κανάλι είδα εικόνα επιτέλους!!! Η εικόνα ήταν σκοτεινή και το γύρισα πιο πολύ δεξιά μέχρι που έγινε ικανοποιητικά φωτεινή. Παρέμεινε όμως λίγο φλού. Γύρισα το focus και έχω την αίσθηση ότι καθάρισε τελείως. Είμαι εντάξει έτσι ή υπάρχει κίνδυνος να την υπερτροφοδοτώ? Σ' ευχαριστώ και πάλι ήσουν πολύ ακριβής σ' αυτά που είπες.

spiroscfu
08-02-12, 23:16
Εντάξει είσαι (είναι πεσμένη και η οθόνη της), αν δεν βαριέσαι δες εδώ για περισσότερες πληροφορίες http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57109.