PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Toshiba] Toshiba AC προβλημα



konstantinoss
03-02-12, 11:59
χθες το βραδυ το κλιματιστικο toshiba inverter RAS13YKV-E πατουσα να βαλει μπρος αναβαν τα λαμπακια πρασινο (OPERATION ) και πορτοκαλι (PRE-DEF) συνεχομενα σαν να κανει defrost και μετα απο δεκα λεπτα τα ιδια λαμπακια αναβοσβυναν συνεχομενα σα τρελλα.
ξερει κανεις τι μπορει να παιζει?
ο συμπιεστης απο εξω δεν γυρναει καθολου.

konstantinoss
11-02-12, 18:50
τελικα εφερα τεχνικο να το δει και μου ειπε οτι φταιει η πλακετα της εξωτερικης μοναδας. δεδομενου οτι το εχω 10 χρονια και το δουλευα 2 μηνες το χειμωνα και 2 μηνες το καλοκαιρι απο κανα 2ωρο αξιζει να το φτιαξω αν η πλακετα εχει περιπου στο 200αρη?
το μηχανημα ειναι inverter. η αγορα του τοτε στοιχισε κανενα 800αρη.
η να αγορασω ενα συμβατικο καινουργιο και να μην ασχοληθω με την επισκευη του?

j kalai
12-02-12, 14:40
Aπο αυτα που αναφερεις το μηχανημα ειναι σχεδον αδουλευτο.
Αν σε καλυπτε σαν μηχανημα, φτιαχτο.
Το μονο αρνητικο ειναι το φρεον 22 που εχει, το οποιο ειναι κατηργημενο σε περιπτωση που χρειαστει καποτε υγρα.

konstantinoss
12-02-12, 14:51
με καλυπτε και με το παραπανω. απλα φοβαμαι να το φτιαξω μη μετα απο καποιο χρονικο διαστημα βγαλει κατι αλλο επειδη ειναι 10τιας.
επισης στο σιτε της ηλεκτρονικης βρηκα το παρακατω συμβατικο samsung 17.745 BTU με 399ε.
ειναι προτιμοτερο 200 για επισκευη η να δωσω 400 για καινουργιο?
το σαλονι που ειχα το toshiba ειναι γυρω στα 30 τετραγωνικα και με καλυπτε πληρως.

http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/appliances/air-conditioning/a-c/samsung-aq18tsb-set.php

konman
12-02-12, 16:14
Κλιματιστικό SAMSUNG AQ18TSB
*Ψυκτική απόδοση 17.745 BTU/h
*Θερμαντική απόδοση 19.793 BTU/h
*Επίπεδο θορύβου 31 db (low)
*Φίλτρο Full High Density (Anti-Bacteria)
*Αυτόματη επανεκκίνηση
*Ψυκτικό υγρό R410A



Ειναι τα χαρακτηριστικα του κλιματιστικου.
Το οτι ειναι με φρεον R410 ειναι καλο, θα εχει καλη αποδοση
και χαμηλο επιπεδο θορυβου (συγκριτικα με ενα μηχανημα 10ετιας).

Το να το φτιαξεις ή να το αλλαξεις ειναι δικη σου επιλογη
εμεις τη γνωμη μας αναφερουμε.

Nemmesis
12-02-12, 16:26
γιατι δεν βγαζεις την πλακετα να την πας σε εναν ηλεκτρονικο να στην ριξει καμια ματια??? πολυ συχνο φαινομεο ειναι τα τροφοδοτικα τους και μπορει να γινει η δουλεια σου και πολυ λιγοτερα λεφτα...

konstantinoss
12-02-12, 18:14
το εξωτερικο μηχανημα το ελυσα και εβγαλα τη πλακετα και την ειδε ενας φιλος εμπειρος ηλεκτρονικος και μου ειπε οτι ειναι οκ οσο μπορουσε να δει.
τι αλλο μπορω να κανω?
τα μυνηματα λαθους που βγαζει το τηλεcontrol (chk) ειναι 2, 14 και 16 τα οποια στο service manual λεει τα παρακατω...

02 = Protective circuit operation for outdoor P.C. board.
14 = Even if trying operation again, all operations stop immediately. : Replace P.C. board.
16 = 1. Even if connecting lead wire of compressor is removed, positiondetect circuit error occurred. : Replace P.C. board.
2. Measure resistance between wires of compressor, and perform shortcircuit. : Replace compressor.

οι τεχνικοι μου ειπαν οτι το compressor ειναι οκ.

konstantinoss
12-02-12, 18:17
παντως ειδα ενα "ενδιαφερον" απο τον τεχνικο οτι ηθελε να παρει το παλιο μηχανημα μου για 100ε. μου ειπε οτι θα το πουλησει σαν μεταχειρισμενο αφου το επισκευαση.
και μου ειπε να αγορασω ενα καινουργιο συμβατικο αφου η χρηση που κανω ειναι ελαχιστη.
τι παιζει αραγε?

το service manual ειναι εδω (http://www.toshiba-aircon.co.uk/technical/Residential/RAS Inverter/Service/RAS-10 & 13YKV A00-T004.pdf)...

konstantinoss
13-02-12, 14:31
απιστευτο η πλακετα κοστιζει 336ε. αν ειναι δυνατον.
η μαρκα INVENTOR για συμβατικο τι λεει? γιατι απο οτι βλεπω παμε για καινουργιο.

Nemmesis
13-02-12, 15:36
πρωτα απο ολα βαλε μια φωτο απο την πλακετα να σου πω τι μπορεις να μετρησεις... μακαρι να ησουν κοντα να την βλεπαμε μαζι λιγο..

mast4
16-02-12, 08:58
ο εξωτερικός ανεμιστήρας δουλεύει?

konstantinoss
16-02-12, 09:37
ο εξωτερικός ανεμιστήρας δουλεύει?

οχι δε δουλευει. απλα παρατηρησα οτι στη πλακετα αναβει ενα κοκκινο led που και που

konstantinoss
16-02-12, 09:39
οι επιλογες που υπαρχουν ειναι..

1. αλλαζω τη πλακετα με 250ε τελικη τιμη. (αμφιβαλω οτι ειναι καινουργια, μαλλον απο κανενα χαλασμενο που εμεινε η πλακετα λειτουργικη.) αγνωστη εγγυηση.
2. αγοραζω καινουργιο συμβατικο με 500ε και εγγυηση 7 χρονια.
3. αγοραζω καινουργιο inverter με 900ε και εγγυηση 7 χρονια.

Nemmesis
16-02-12, 10:42
δεν με πηρες ακομα τηλεφωνο... κοιτα... εαν δεν ειναι αναγκη το κλιματιστικο και μπορεις να εισαι χωρις κλιματιστικο για λιγο καιρο γιατι δεν βγαζεις τι πλακετα μια καλη φωτογραφια πανω στο μηχανημα να την δουμε λιγο? μπορει να το ξερω το μοντελο...? και μετα βλεπουμε?

konstantinoss
16-02-12, 10:45
ωχχ ρε φιλε ναι ξεχασα να σε παρω.
δε το βιαζομαι το κλιματιστικο, τωρα το καλοκαιρι ποια θα το χρειαστω. εδω που ειμαι δεν κανει και τοσο κρυο.
θα σε καλεσω το απογευμα προς βραδακι.
το κλιματιστικο ειναι το TOSHIBA RAS13YKV-E

konstantinoss
22-02-12, 23:00
τελικα καποιος τεχνικος μου βρηκε πλακετα (μεταχειρισμενη) απο αλλο ιδιο μηχανημα και εκατσα την αλλαξα και δουλευει κανονικα.
σας δινω μια φωτογραφια της προβληματικης πλακετας. αντε βγαλε ακρη τι φταει!!!
29576 (http://img46.imageshack.us/i/photoyhf.jpg/)