PDA

Επιστροφή στο Forum : Τοστιέρα



picdev
20-12-11, 12:20
σταμάτησε να δουλεύει η τοστιέρα, την άνοιξα και τελικά είχαν χαλαρώσει τα καλώδια που έπιαναν στις αντιστάσεις, έχουν χαλάσει όμως τα προστατευτικά των επαφών, επειδή μονωτική ταινία δεν είναι σωστό να βάλω,
τι μπορώ να βάλω μην τη βιδώσω έτσι?

ΥΓ γιατί δεν μπορώ να μετρήσω τις αντιστάσεις με πολύμετρο? οι τιμές που παίρνω είτε δεν ειναι σταθερές ,
είτε δεν μου βγάζει κάτι

FILMAN
20-12-11, 12:57
Πώς είχαν χαλαρώσει; Συνήθως έχουν συνδετήρες FASTON (ακάλυπτους). Τις αντιστάσεις ασφαλώς και μπορείς να τις μετρήσεις με πολύμετρο.

billisveria
20-12-11, 12:57
μπορεισ να αγορασεισ παπουτσακια τα οποια ειναι σαν φισ και να τα βαλεισ στα καλωδια σου. και ταινια να βαλεισ δε 8α υπαρχει προβλημα... για να δεισ αν ειναι καλη η αντισταση συνδεσε μονο τη φαση στην αντισταση και απο το αλλο ακρο τησ με ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι δεσ αν εχει ρευμα. αν εχει ειναι καλη. αν δεν αναβει ειναι καμμενη. σημαινει πωσ δε περνει ρευμα αρα ειναι κομμενη. η αντισταση ειναι ενα συρμα φαντασου. προσεχε ομωσ εχει ρευμα 220v το οποιο σκοτωνει. με προσοχη ολα.

FILMAN
20-12-11, 13:01
μπορεισ να αγορασεισ παπουτσακια τα οποια ειναι σαν φισ και να τα βαλεισ στα καλωδια σου. και ταινια να βαλεισ δε 8α υπαρχει προβλημα... για να δεισ αν ειναι καλη η αντισταση συνδεσε μονο τη φαση στην αντισταση και απο το αλλο ακρο τησ με ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι δεσ αν εχει ρευμα. αν εχει ειναι καλη. αν δεν αναβει ειναι καμμενη. σημαινει πωσ δε περνει ρευμα αρα ειναι κομμενη. η αντισταση ειναι ενα συρμα φαντασου. προσεχε ομωσ εχει ρευμα 220v το οποιο σκοτωνει. με προσοχη ολα.
Μήπως να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε;

Παπουτσάκια που φοριούνται στα πόδια, ξέρω, παπουτσάκια που τρώγονται, ξέρω, παπουτσάκια που μπαίνουν σε καλώδια, δεν ξέρω!

Όσο για την ταινία, μάλλον πρέπει να επισημάνω ότι όταν δουλεύει η αντίσταση ζεσταίνεται... (πού φτάσαμε...)

Η δοκιμή που λες για την αντίσταση έχει μια λογική βάση, αλλά είναι αναξιόπιστη.

billisveria
20-12-11, 13:43
ΣΤΗΝ ΠΙΑΤΣΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΙΑ? ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΠΑΣ Κ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ...

picdev
20-12-11, 14:09
σύνδεσα τη τοστιέρα και δούλεψε κανονικά, επίσης δεν έπεσε το ρελέ διαφυγής να πεις οτι έχει χαλάσει η αντίσταση.
Πόσα ohm πρέπει να βλέπω με το πολύμετρο? είναι και πιασμένη πάνω στο σασί που γειώνεται για αυτό μπορεί να μην έχω καλές μετρήσεις.

Μονωτικήδεν βάζω γιατί θα λιώσει, οι άλλες επαφές έχουν τα "παπουτσάκια" που λές αλλα πρέπει να είναι ειδικά για τις υψηλές θερμοκρασίες.
Θα βρώ σε κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό?

*Αμα ειναι να βάλω το δοκιμαστικό για να δω αν περνάει ρεύμα, θα είχε πέσει ο αυτόματος ηλεκτροπληξίας με τόση μεγάλη διαροή αλλιώς θα είχα γίνει ψητός:biggrin:

FILMAN
20-12-11, 14:20
ΣΤΗΝ ΠΙΑΤΣΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΙΑ? ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΠΑΣ Κ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ...Και δεν θα με ρωτήσουν τί νούμερο; :lool:

Άμα τους ζητήσω και γυαλιά ηλίου θα μου δώσουν λάμπες daylight?

FILMAN
20-12-11, 14:22
Πόσα ohm πρέπει να βλέπω με το πολύμετρο?

Αν δεν μας πεις πόσα W είναι...

είναι και πιασμένη πάνω στο σασί που γειώνεται για αυτό μπορεί να μην έχω καλές μετρήσεις.
Όχι, αυτό δεν έχει να κάνει.

picdev
20-12-11, 14:30
ναι δεν το είχα σκεφτεί, 1800watt 30ohm είναι η συνολική , άρα 15ohm η μία,θα ξαναμετρήσω

FILMAN
20-12-11, 14:34
ναι δεν το είχα σκεφτεί, 1800watt 30ohm είναι η συνολική , άρα 15ohm η μία,θα ξαναμετρήσωΠολύ σωστά!

picdev
20-12-11, 14:42
ήθελαν αρκετό τρίψιμο οι επαφές ήταν μαυρες, 16ohm μέτρησα, ελπίζω να βρώ τα προστευτικά τώρα

FILMAN
20-12-11, 14:45
Ωραία, είδες που μέτρησες μια ωραία τιμή; Τώρα τι σόι προστατευτικά λες ότι είχε δεν καταλαβαίνω...

selectronic
20-12-11, 14:48
*Σχετικά με την μόνωση των ακροδεκτών, υπάρχουν και για υψηλές θερμοκρασίες, σαν αυτά

26813

Παλιά τα λέγαμε «αμίαντος», ο οποίος δεν είναι και τόσο καλός για την υγεία μας λένε τώρα. Άρα ψάξε για σιλικονούχα (υπάρχουν και καλώδια σιλικονούχα που τα βρίσκουμε πχ σε μηχανές του εσπρέσο).

picdev
20-12-11, 14:52
στις άκρες μερικά καλώδια είχαν αυτο το αριστερό το λευκό και άλλα έχουν προστατευτικά με σιλικόνη στην άκρη,
αυτό το άσπρο εχει γίνει θρύψαλα στην άκρη και ένα μέρος του καλωδίου είναι εκτεθειμένο,
με κάποιο χτύπημα θα ακουμπήσει στο σασί

FILMAN
20-12-11, 15:01
Αυτά είναι μακαρόνια αμιάντου.

picdev
20-12-11, 15:03
τα έπιασα κί όλας :001_unsure: ευτυχώς που έχει απαγορευτεί ο αμίαντος

FILMAN
20-12-11, 15:04
Ε, καλά, δεν θα πεθάνεις κιόλας...

selectronic
20-12-11, 15:11
τα έπιασα κί όλας :001_unsure: ευτυχώς που έχει απαγορευτεί ο αμίαντος
Μην τρελαίνεσαι, σε ότι τοστιέρα-σίδερο-κτλ ανοίξεις, τέτοια θα δεις. Αν βλέπεις ότι είναι όντως πολύ κοντά στο σασί οι ενώσεις και υπάρχει κίνδυνος να ακουμπήσουν, τότε ψάξε για σιλικόνη.

picdev
23-12-11, 13:25
πήγα σε πόσα μαγαζιά με ηλεκτρολογικό-ηλεκτρονικό υλικό και δεν βρήκα πουθενά,στο τέλος απο τα νεύρα μου θα παρω καινούρια.
Θέλω και κλιπ για τα καλώδια , αλλα αυτά που έχει είναι μπρούτζινος χρώματος μάλλον για την υψηλή θερμοκρασία, ξέρει κανείς κανένα μαγαζί αθήνα που μπορώ να βρώ?
θέλω και πλάκες αν γίνεται

PanagiotisHlektrlogos
23-12-11, 20:43
http://www.massouras.gr/greek/profile.asp

http://www.assimacopoulos.gr/misc2.htm (http://www.massouras.gr/greek/profile.asp)