PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα σε ενισχυτη κιθαρας.



lifeowner
09-12-11, 17:48
Λοιπον , ενισχυτης κιθαρας
Yamaha HY-10G 50W [10 η 15 ειναι αλλα απο πισω για καποιο λογο λεει 50]
220V-50Hz

Μια μερα τον ειχαμε συνδεση με ενα keyboard,γυρισαμε ολους τους διακοπτες στο τερμα και τον ηχο στο αρμονιο σχεδον τερμα.Αρχικα δουλευε μια χαρα με καποια παραμορφωση φυσικα απο το ηχειο.Μετα ομως σταματησε να δουευη και αρχισε να ακουγεται ενα συνεχομενο βουητο.Τωρα ειτε εχεις συνδεσει κατι ειτε οχι κανει αυτο το βουητο και φισικα δεν εχει καμια αλλη αντιδραση ο ηχοσ ειτε παιζεις ειτε οχι.

αυτη ειναι μια φωτογραφια,μηπως φανταζεστε τι μπορει να συνεβει??

Η ασφαλεια που λιπει εκει αριστερα εχει επανατοποθετιθει.
αα και ας μεταφερθει απο καποιον mod στο ''επισκευες συσκευων ηχου''.

kentar
09-12-11, 18:11
Την ασφαλεια την εβγαλες εσύ;

lifeowner
09-12-11, 18:17
ναι την εβγαλα για να δω αν δουλευει[που οντως δουλευει]και την επανατοποθετησα.

andrewsweet4
09-12-11, 19:26
απο ποια εξοδο των πληκτρων πηρατε εξοδο για να το συνδεσετε στον ενισχυτη? ηταν line out, headphones κτλ? ειναι πιθανο να εχεις καψει το πρωτο σταδιο προενισχυσης του ενισχυτη απο υπεροδηγηση... ο ενισχυτης ειναι σχεδιασμενος κανονικα για κιθαρα, η οποια στην εξοδο της βγαζει μια πααρα πολυ μικρη ταση την οποια ενισχυει κατα πολυ ο ενισχυτης. Εσυ λες οτι για να ακουστει εβαζες το αρμονιο τερμα, το οποιο βγαζει μεγαλη "ταση" στην εξοδο του... Δηλαδη σενδεσες κατι που βγαζει "πολυ δυνατο" σημα σε κατι ποι χρειαζεται "πολυ μικρο" σημα για να λειτουργησει...

lifeowner
09-12-11, 19:39
απο ποια εξοδο των πληκτρων πηρατε εξοδο για να το συνδεσετε στον ενισχυτη? ηταν line out, headphones κτλ? ειναι πιθανο να εχεις καψει το πρωτο σταδιο προενισχυσης του ενισχυτη απο υπεροδηγηση... ο ενισχυτης ειναι σχεδιασμενος κανονικα για κιθαρα, η οποια στην εξοδο της βγαζει μια πααρα πολυ μικρη ταση την οποια ενισχυει κατα πολυ ο ενισχυτης. Εσυ λες οτι για να ακουστει εβαζες το αρμονιο τερμα, το οποιο βγαζει μεγαλη "ταση" στην εξοδο του... Δηλαδη σενδεσες κατι που βγαζει "πολυ δυνατο" σημα σε κατι ποι χρειαζεται "πολυ μικρο" σημα για να λειτουργησει...
Γραφει headphones.
Οποτε δεν μπορω να κανω τιποτα?Μπορω να το διορθωσω αντικαταστοντας το οτιδηποτε?

andrewsweet4
09-12-11, 19:41
E μαλλον εγινε αυτο που σου ειπα. Τωρα τι μπορει να καηκε ή να χαλασε τελος παντων δεν ξερω.Δεν εχω το σχεδιο του ενισχυτη... Ισως καποιος αλλος που το εχει μπορει να σε βοηθησει..

lifeowner
09-12-11, 20:06
ahaa υπαρχει καποιος που να μπορει να μου πει λοιπον??

KOKAR
09-12-11, 21:49
10w RMS είναι αλλα χωρίς σχέδιο ειναι δύσκολο να σε βοηθήσουμε

http://img24.imageshack.us/img24/2568/hy10gen.pdf

giaspyr
09-12-11, 22:10
Με μια γρήγορη αναζήτηση το σχηματικό δεν υπάρχει ούτε στο διαδίκτυο πιθανότατα γιατί δεν το έχει δώσει η ίδια η εταιρία να κυκλοφορεί ελεύθερα.

lifeowner
09-12-11, 22:10
10w RMS είναι αλλα χωρίς σχέδιο ειναι δύσκολο να σε βοηθήσουμε

http://img24.imageshack.us/img24/2568/hy10gen.pdf
:( αρα να τον πεταξω στην ανακυκλωση?
Δεν γινεται να μου πειτε ετσι, που ειναι το σταδιο της ''προενισχισης''?

ultra
09-12-11, 23:25
Για ξεβιδωσε το μεταλλικο καλυμα του ολοκληρωμενου.

Μηπως ο τυπος του ειναι TDA2002?

Eπισης, πως λεγεται το ολοκληρωμενο με 8 ποδια

που βρισκεται στο δεξι μερος της φωτογραφιας ?

giaspyr
10-12-11, 00:40
:( αρα να τον πεταξω στην ανακυκλωση?
Δεν γινεται να μου πειτε ετσι, που ειναι το σταδιο της ''προενισχισης''?
Κάποιο πρόβλημα παρουσιάστηκε και σέ έναν από τους δικούς μου ενισχυτές κιθάρας τον vox VT40+ (δεν κυκλοφορεί ελέυθερα το σχηματικό του) απότε αναγκάστηκα να τον πάω σε τεχνικό.

sakisr
10-12-11, 00:52
Οταν ανοιγουμε στο τερμα ολα τα ποτενσιομετρα σε ενα ενισχυτη και του δινουμε τερμα σημσ απο ενα αρμονιο και μαλιστα απο τα ακουστικα χαλαρα καψαμε οτι υπαρχει σε τρανζιστορ και ολοκληρωμενο.Απλα αυριο πηγαινε σε ενα ηλεκτρονικο εργαστηριο στη γειτονια σου εξηγησε του τι εκανες και ρωτησε αν μπορει να το επισκευασει και ποσο θα κοστισει.πορεις να τον πας για ελεγχο και αφου βρει τη βλαβη να σκεφτεις αν σε συμφερει να τον επισκευασει.

lifeowner
10-12-11, 01:54
Για ξεβιδωσε το μεταλλικο καλυμα του ολοκληρωμενου.

Μηπως ο τυπος του ειναι TDA2002?

Eπισης, πως λεγεται το ολοκληρωμενο με 8 ποδια

που βρισκεται στο δεξι μερος της φωτογραφιας ?


λοιπον υστερα απο 40 λεπτα περιπου καταφρεα να βγαλω αυτην την ψυχτρα η οτι ειναι τελοσπαντων,
γραφει


TDA2030
SGS 88732

Και απο οτι παρατηρισα κατι ειχε επανω του,σαν υγρο,μαυριλα δεν ξερω...


______

Αυτο με τα 8 ποδια γραφει Ν MALAYSIA
C4558C
739X



Οταν ανοιγουμε στο τερμα ολα τα ποτενσιομετρα σε ενα ενισχυτη και του δινουμε τερμα σημσ απο ενα αρμονιο και μαλιστα απο τα ακουστικα χαλαρα καψαμε οτι υπαρχει σε τρανζιστορ και ολοκληρωμενο.Απλα αυριο πηγαινε σε ενα ηλεκτρονικο εργαστηριο στη γειτονια σου εξηγησε του τι εκανες και ρωτησε αν μπορει να το επισκευασει και ποσο θα κοστισει.πορεις να τον πας για ελεγχο και αφου βρει τη βλαβη να σκεφτεις αν σε συμφερει να τον επισκευασει.
Δεν το εκανα εγω ,οχι οτι εγω ηξερα τι θα γινει φυσικα.
Απλα για 40e που κανει ενας ενισχυτης της αποδοσης του δεν νομιζω πως θα τον παω σε τεχνικο ειναι και 15 ετων σχεδων

andrewsweet4
10-12-11, 02:49
Ειναι κριμα να τον πεταξεις...Αν δεν τον θες δωστον σε καποιον που ενδιαφερεται και μπορει να τον επισκευασει... Λοιπον... εχουμε και λεμε: Το TDA2030 ειναι το τσιπ του τελικου ενισχυτη που οδηγει το ηχειο. Το δευτερο (C4558C) ειναι ενας διπλος τελεστικος ενισχυτης που κανει την προενισχυση. Κατα πασα πιθανοτητα αυτο ειναι καμμενο...Εχεις τη δυνατοτητα να χειρηστεις κολλητηρι? Επισης μηπως υπαρχει καποιο πολυμετρο? Αν υπαρχει μετρα την ταση αναμεσσα στα ποδαρακια 4 και 8 του ολοκληρωμενου με αναμμενο τον ενισχυτη και γραψε μας την τιμη.Αλλιως απλα αντικατεστησε το με ενα ιδιο που μπορεις να το ζητησεις σε καταστημα ηλεκτρονικων εξαρτηματων (π.χ. Φανος) ή εαν δεν υπαρχει με ενα TL072 που ειναι πολυ κοινο και υπαρχει παντου και πες μας αποτελεσματα. ειναι πολυ πιθανο να διορθωθει το προβλημα.

aris285
10-12-11, 07:13
Αφου λιπον βγαζει θορυβο στο ηχειο πιστευω οτι ο τελικος ειναι ενταξει. προφανως εχει καει μονο η προενυσχηση. αλαξε λιπον πρωτα το 4558 με το TL072 γιατι το 4558 δεν νομιζω να το βρεις . παρε και ενα TDA2030 να εχεις για καβαντζα φθηνο ειναι. και προχωρα.

lifeowner
10-12-11, 11:08
Λοιπον,ναι μπορω να χειριστω κολιτηρι και ειδη εχω.

Πηγα και τα πηρα πριν απο λιγοτο tda2030 το ειχαν και μου το εδωσαν το c455 δεν το ειχαν και ετσι πηρα το tl072 που μου ειπατε.

Τωρα ομως πως θα τα κολησω? να παρω τον κοφτη και ν ακοψω τα πποδαρακια απο αυτα που ειδη υπαρχουν επανω στην πλακετα???

east electronics
10-12-11, 13:14
αρχικα απο την στιγμη που δεν εχεις εμπειρια σε οτι αφορα την επισκευη δεν θα πρπει να ασχοληθεις κυριως για λογους ασφαλειας .
Στο φορουμ καλο ειναι να προσπαθουμε να ενισχυουμε τους νεοτερους να μαθαινουν και να ψαχνονται οχι ομως οταν αυτο αγγιζει τα ορια του επικυνδυνου
Απο την στιγμη που οπως δειχνει δεν εχεις την εμπειρια να ασχοληθεις με το θεμα μεσα σε πλαισια ασφαλειας θα σου ελεγα να το δωσεις εξω να στο κανει καποιος ....στο δικο μου μαγαζι δεν θα κοστιζε παραπανω απο 30 ευρω η επισκευη του Πιθανον και αλλοι συναδελφοι να εχουν αντιστοιχες προτασεις ...

Το μονο που χρειαζεται να αλλαχτει ειναι το ολοκληρωμενο της εξοδου tda 2030 και τιποτα αλλο

Τα περι 4558 κλπ ουτε καν να ασχοληθεις ειδικοτερα το να ψαχνεις χωρις να γνωρζεις τι πρεπει να αλλαξεις και βαζωντας αντιστοιχο ολοκληρωμενο ειναι η χειροτερη πρακτικη ...
Αρη κανεις λαθος να σκεφτεσαι ετσι και η απαντηση ειναι τοσο απλη που υπαρχει ακομα και στα datasheet του ολοκηρωμενου .... το tda 2030 εργαζεται με απλη τροφοδοσια και φυσικα εχει πυκνωτης αποζευξης στην εξοδο ...οταν καει το ολοκληρωμενο βγαζει συνεχες ρευμα στην εξοδο με αποτελεσμα να ακους αυτο τον βομβο

τα περι 4558 που γραφεις ειναι τελειως ασχετα

lifeowner
10-12-11, 14:15
καπως δεν πρεπει ν αμαθω και εγω?
xmm με 40-50ε πaiρνω ενισχυτη ισως και 15w.
τελοσπαντων.
Τωρα ομως ειναι αργα ,αντεκατεστησα και τα 2, νομιζω πως εχουν τοποθετιθει σχετικα καλα.
Ομως τωρα ο ηχος εχει αλλαξει καπως, σινεχιζει να ακουγεται ενα βουητο πιο σιγανο ομως, φισικα καμια αντιδραση απο την κιθαρα.
Υπαρχει περιπτωση να χαλασα τπτ επειδη υπερθερμανθηκε απο το κολητιρι?? μηπως τελικα εκανα μεγαλη πατατα και το 4558 οντως δεν επρεπε να αλαχτει για κανενα λογο??

aris285
10-12-11, 15:00
Σακη δεν βλεπω κανενα πυκνωτη στην εξοδο και ετσι οπως την βλεπω την πλακετα φενεται να ειναι με συμετρικη τροφοδοσια.
το παληκαρι ειπε οτι αμα δεν τον φτιαξει θα τον πεταξει γιατι ειναι παλιος, οπωτε καλο ειναι να ασχοληθει και ας μην τα καταφερει.
η χαρα της επισκευης πιστευω ειναι μεγαλητερη απο την χαρα του καινουριου.

aris285
10-12-11, 15:07
Ωπα τωρα το ειδα το μυνημα σου Βασιλη.

για βγαλε μια φοτο την πλακετα και απο τις 2 πλευρες.

lifeowner
10-12-11, 15:15
Δεν τιθεται θεμα ασφαλειας.
Ο ενισχυτης καθεται εδω και 1 χρονο χαλασμενος.
Επειδη ειχα ορεξουλες ειπα να τον μαστορεψω-καταστρεψω περισσοτερο.

teo_GR
10-12-11, 15:21
Βασίλη πρώτον έπρεπε να κάνεις τις αλλαγές μια μια και πρώτα την εκδοχή του Σάκη.
Δεν πειράζει όμως θα βρεθεί η λύση αλλά βαλε καμία Φώτο ακόμα καμία κοντινή και σε καλή ποιότητα μπορεί τα παιδιά να δουν κάτι που εσύ δεν βλέπεις και προσπάθησε να εξαλείψεις πιθανότητα χαζής βλάβης πχ κακή επαφή στο βυζμα, η αν φτάνουν τα σωστά dc στο tda 2030.
Βαλε Φώτο από τις κολλήσεις που έκανες και περίμενε τα παιδιά που ξέρουν να σε βοηθήσουν.

lifeowner
10-12-11, 15:24
ξαναπερασα τις κολησεις απο πανω,επισης προσθεσα μερικα καλωδια εκει που θα κατελιγε το καθε ποδαρακι,αλλα και παλη τιποτα.
Μονο που τωρα την εκανα μπο0ρδ3Λ0 την πλακετα και για αλλη μια φορα κανει ακριβως το ιδιο.

moutoulos
10-12-11, 16:54
Φίλε Βασίλη, βλέπω οι κολλήσεις δεν είναι καλές, είναι πολύ χάλια. Δυστυχώς ο Σάκης είχε δίκιο.

Οι χάλια κολλήσεις, και να είχε σκοπό να δουλέψει μετά απο την αντικατάσταση του το TDA2030,
δεν το αφήνουν. Μερικές φορές, αντί για επισκευή, τελικά το καταστρέφουμε τελείως, και μετά
δεν "παίρνει" άλλη επισκευή (τουλάχιστον εύκολα).

Το ξέρω ανέφερες δεν σε νοιάζει και απλά ήθελες να μάθεις. Σεβαστό. Υπάρχουν όμως διάφορα κιτ
για αυτές τις δουλειές. Θα μπορούσες λοιπόν να τον χαρίσεις αν τον είχες βαρεθεί, έστω χαλασμένο.

Καθάρισε με μια παλιά οδοντόβουρτσα ή κάτι πιο ειδικό, την "συσσωρευμένη μαυρίλα" απο τα κατάλοιπα
της κόλλησης, κάτω απο το TDA2030 & 4558, και κάνε έναν έλεγχο για βραχυκυκλώματα μεταξύ των
ακροδεκτών που κόλλησες.

lifeowner
10-12-11, 18:19
οχι δεν ειαι για χαρισμα :PPPΟποτε τον κατεστρεψα τελειως ,προσπαθησα να τις φτιαξω καλυτερα αλλα δεν γινεται τιποτα.Μαλλων ο amp παει στην ανακυκλωση ,ομως το μεγαφωνο και την καμπινα θα τα κρατησω.Υπαρχει καποιο πολυ πολυ απλο σχεδιο για ενισχυτη κιθαρας οχι 10w και ποιο μικρο μια χαρα ειναι,για να δοκιμασω μερικα ακομα πραγματα πανω στα ηλεκτρονικα? :)Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας!!!

aris285
10-12-11, 20:03
εγω πιστευω οτι ειναι κατι απλο και επισκευαζεται πανευκολα. πολυμετρο εχεις?

lifeowner
10-12-11, 20:29
Ναι εχω,για πες

aris285
12-12-11, 10:06
Καταρχας βαλε ψυκτρα στο TDA2030
παρε το πολυμετρο Bαλτο στο dc και μετρα τι ταση εχεις στα σειμια Α-Β και Α-C
26306

maouna
12-12-11, 11:52
και όπως είπε και ο moytoylos να κοιτάξει για βραχυκυκλώματα στα σημεία που κόλλησε.