PDA

Επιστροφή στο Forum : Tv sony fd trinitron kv-21fx30e Flashing led



_pike
06-11-11, 19:56
Παιδια καλησπερα.Εχω μια τηλεοραση sony fd trinitron kv-21fx30e.Τις τελευταιες μερες αργει να αναψει,αναβει οπως κανονικα και στην συνεχεια αναβοσβηνει το led του standby 5 φορες περναν 2 δευτερολεπτα και παλι 5 φορες.Η τηλεοραση δουλευει απλα δεν ξερω εαν ειναι προεωρτια βλαβης......

Ευχαριστω πολυ.

tsalik
06-11-11, 20:09
Συνήθως αυτό είναι πρόβλημα οθόνης.Όταν σου έρχεται η εικόνα είναι καλή ζωντανή;

_pike
06-11-11, 21:07
ε ειναι λιγο ξασπρουλιαρικη αλλα δεν εχω πειραξει το κοντραστ να δω τι κανει.... θα παω να το δοκιμασω.....Αρα ετοιμαζεται να χαλασει η οθονη? και εαν ναι για τι κοστος περιπου μιλαμε?

tsalik
07-11-11, 16:14
Επομένως είναι πεσμένη η οθόνη.Εάν δεν έχεις συσκευή αναζοογωνησης οθονών τότε κάνε το εξής.Στην πλακέτα της οθόνης γύρνα ελαφρά δεξιόστροφα το ρυθμιστικό G2 και αν πάλι δεν έχεις κάποια σημαντική βελτίωση τότε γεφύρωσε την αντίσταση που πηγαίνει στο ποδαράκι νημάτων της οθόνης.

_pike
08-11-11, 00:59
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Κοιτα μεχρι στιγμης δειχνει οκ επαιξα λιγο με τα χρωματα και ζωντανεψε.Εαν ομως κανει τα δικα της θα κανω αυτο που μου συμβουλεψες.Ευχαριστω και παλι

Παναγιωτης.