PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα ομηλιας σε κουδουνια .



litespeed
08-10-11, 21:08
Γεια χαρα ! Αλλαξα την μπουτονιερα στην εισοδο μιας 2οροφης πολυκατοικιας γιατι η παλια ειχε σπασει τελειος .
η αγωρα της εγινε συμφωνα με ενα κωδικο που λεει πανω στο τροφοδωτικο για να ειναι συμβατο .

εκανα σωστα την συνδεσμολογια και ρυθμισα την ενταση ηχου και μικροφωνου απο τη μπουτονιερα .
ολα οκ αλλα μετα απο μερικες μερες ξερυθμιζετε μονο του και ακουγετε ενας τσιριχτος ηχος οταν πας να μιλησεις .

αν το πηραζω λιγο την ρυθμιση οκ αλλα θα ξαναχαλασει . τι λετε να φτεει ?

JOUN
08-10-11, 23:15
Eιναι μικροφωνισμος(φαινομενο Larsen).Χαμηλωσε κιαλλο την ενταση στο μικροφωνο πρωτα και μετα στο ακουστικο μεχρι να σταματησει..

xsterg
09-10-11, 00:35
κατι μου λεει οτι το ποτενσιομετρο εχει προβλημα. αν ειναι ευκολο αλλαξε το.

JOUN
09-10-11, 01:04
Αφου λεει οτι το θυρομεγαφωνο ειναι καινουριο.

litespeed
09-10-11, 02:54
ευχαριστω θα ξαναδοκιμασω . ναι καινουργιο ειναι

xsterg
09-10-11, 09:53
Αφου λεει οτι το θυρομεγαφωνο ειναι καινουριο.

και τι εγινε αν ειναι καινουργιο?
δεν μπορει να ειναι ελαττωματικο?

JOUN
09-10-11, 11:03
Φυσικα και μπορει..Η λογικη ομως λεει οτι πρωτα θα εξαντλησουμε ολες τις αλλες πιθανοτητες και μετα θα κοιταξουμε αυτην.Σε εντοπισμο βλαβων -εγω τουλαχιστον- το ενδεχομενο να ειναι ελλατωματικο το καινουριο ανταλλακτικο το αφηνω σαν τελευταια επιλογη.

xsterg
09-10-11, 17:40
εγω παλι δεν το αφηνω τελευταιο ουτε ομως και πρωτο. σε καθε περιπτωση παντως ειναι πολυ πιθανο οταν βαζεις νεο ανταλλακτικο να ειναι ελαττωματικο η μη συμβατο. παντως εκ του μακροθεν δεν μπορω να πω και πολλα πραγματα. μπορει να ειναι κατι πολυ απλο που οταν το δεις απο κοντα να μην το πιστευεις.
αληθεια φιλε JOUN (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32853) ποιο το πεδιο που δραστηριοποιεισαι? απο οτι βλεπω ειμαστε συναδελφοι. δεν νομιζω να εισαι απο το τει πειραια.

JOUN
09-10-11, 19:30
Ασχολουμαι με εγκαταστασεις οικιακες, και βιοτεχνικες..Κανενα αυτοματισμο,καμμια γεωτρηση κανενα συναγερμο,λιγο απο ολα δηλαδη(εκτος κεραιες ληψης)..Τει Καβαλας τελειωσα(πριν αρκετα χρονια),ειμαι και απο Καβαλα.