PDA

Επιστροφή στο Forum : toshiba 30wl46g



giorgos
28-09-11, 21:56
Γειά σας , έχω την τηλεόραση του τίτλου και παρουσίασε ενα πρόβλημα.
Σταμάτησε να δείχνει η εικόνα και ακούγεται μόνο ο ήχος.
Ανοίγωντ'ας την αναβοσβήνει στιγμιαία στην αρχή και μένει η ο΄θονη μαύρη.
Αν την κοιτάξω σε φώς η εικόνα φαίνεται ελάχιστα μέσα οπότε σκέφτομαι για πρόβλημα στο ινβέρτερ.
Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος απο το μοντέλο να μου πεί τι ινβέρτερ πιθανόν φοράει καθώς δεν την έχω ανοίξει ακόμα και που θα μπορούσα να το βρω ευχαριστώ

takisegio
28-09-11, 22:03
inverter ή ccfl;; ανοιξε τη να κανεις μετρησεις

giorgos
05-10-11, 17:00
Ενημερωτικά να πω πως η τηλεόραση φτιάχτηκε με το κόλπο με το λέντ στο κεντρικό τσιπάκι της πλακέτας του ινβέρτερ και εδώ και 2 μέρες δουλεύει :)
Να προσθέσω οτι αναφέρομαι σε darfon v144-001 inverter

xrhstos1978
05-10-11, 17:43
Τι κόλπο με το led? τι έκανες δηλαδή?

johnkou
05-10-11, 22:17
Για πες ρε Γιωργο τι πατεντα ειναι αυτη να ξερουμε και εμεις.

giorgos
06-10-11, 00:45
Βρήκα σε ένα φόρουμ μια πατέντα που έκανε κάποιος...το ινβέρτερ αυτό έχει επάνω ένα ολοκληρωμένο το oz960 για τον έλεγχο του ινβέρτερ το οποίο στο ποδαρακι με το νούμερο 10 σε περίπτωση που υπάρξει κάποιο σφάλμα γίνεται κατα κάποια έννοια λογικό 1 πηγαίνοντας την τάση στα 3.8 βόλτ ενω σε κανονική λειτουργία βρίσκεται στα 2.5 βόλτ περίπου.
Οπότε ο τύπος κόλλησε ενα λέντ στο ποδαράκι 10 και στη γείωση (που στο συγκεκριμένο είναι το νούμερο 6 εαν δείτε απο το datasheet ) και κατα κάποιο τρόπο ξεγέλασε το ινβέρτερ ώστε να μην κόψει τη λειτουργεία του παρακάμπτωντας το σφάλμα που είχε βγάλει.

Η λογική είναι αυτή δεν την προτείνω σαν σωστή λύση καθώς δεν γνωρίζω αν είναι σωστός τρόπος να βγάλουμε εκτός την προστασία με αυτό τον τρόπο πάντως εγώ με δική μου ευθύνη αφού η τηλεόραση ήταν δική μου (του αδερφού μου το ίδιο είναι) το δοκίμασα και δούλεψε, δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει πάντως τώρα δουλεύει..

Σας παραθέτω και το κείμενο αυτούσιο

Ok I also have the nasty Dafron V144-001 inverter board in my 30" LCD TV I see a lot of other people are having problems with these.

I didnt fix it but I fooled it and It was easy. On the 20 pin oz960 which is a ccfl controller I noticed that pin 10 was rising and staying well above 2.75v thresehold,( more like 3.75v) this will allow the Backlight to start up for a second or two then turn off. The reason for this is pin 9 is low allowing the oz960 to not monitor overcurrent on start up. then as pin 9 rises in voltage pin 10 should be falling in voltage, but mine doesnt. So an easy fix is to put a LED from pin 10 to ground This holds pin 10 to around 2.4v, normal operating voltage.

Let me know if it works for you

Doing this is at your own risk I believe a common fault with these is the Transformers but I tested mine and they seem ok well close enough he he

takisegio
06-10-11, 09:25
εγω νομιζα οτι μονο εμεις οι Ελληνες κανουμε πατεντες αλλα............................εκανα λαθος.οσο ζεις μαθαινεις τελικα.καλη η πατεντα με το led παντως

mystaki g
07-10-11, 01:18
ανοιξε τη να κανεις μετρησεις τα 5 βολτ στο δευτερευων του τροφοδοτικου μετρησε

pandelis12
21-06-14, 03:32
λειπoν ειχα το ιδιο προβλημα καμενη λαμπα και για να ξεγελελασω το ολοκληρωμενο oz960 βραχυκυκλωσα 6 και το 7 ποδαρακι δουλευει 100% και δεν θελει led *Αμα δεν δουλευει δοκιμαστε το 6 - 8 ποδαρακι *


http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37936&stc=1

vp74
21-06-14, 09:16
Όταν καείτε ζωντανοί με τις μαλακίες που κάνετε θα είναι αργά. O σκοπός του ολοκληρωμένου και του κυκλώματος προστασίας έχει σχεδιαστεί για να προστατεύει εκτός από το κύκλωμα και εσένα τον ίδιο.

vp74
21-06-14, 09:35
Eκτός από τον έλεγχο των 5V που σου προτείνεται παραπάνω να ελέγξεις τα mosfets και τους μετασχηματιστές.
Τους μετασχηματιστές τους μετράς στα pin 1-8 κάθε έναν ξεχωριστά και όπου βρεις διαφορετική τιμή αλλάζεις τον μετασχηματιστή.
Εκτός από τις λάμπες το κύκλωμα προστασίας είναι και για υπερθέρμανση που μπορεί να σου δημιουργηθεί από τα mosfets. Αν τελικά είναι λάμπα προτείνεται να την αλλάξεις αμέσως διότι μπορεί να σου λιώσει τα καλώδια της σε βραχυκύκλωμα και να πάρεις φωτιά εκεί που δεν το περιμένεις. Και αυτό μπορεί να συμβεί όταν κοιμάσαι και την έχεις σε λειτουργία το βράδυ, εφόσον το κύκλωμα προστασίας είναι απενεργοποιημένο.

http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37937&stc=1