PDA

Επιστροφή στο Forum : AEG lavamat w833



panefti
21-09-11, 11:09
Κατ` αρχάς συγχαρητήρια για την ποιότητα του forum που πριν λίγες ημέρες πρώτο-επισκέφθηκα.
Το εν λόγω πλυντήριο προ καιρού έπαθε αρρυθμία, δηλαδή ξεκίνησε με καθυστερημένη εκτέλεση σε πλύση και τώρα μόνιμα το πρόγραμμα τρέχει σε τέτοιο ρυθμό που δεν προλαβαίνει να γυρίσει ο κάδος μια πλήρη περιστροφή και αρχίζει να βγάζει νερό και συνεχίζει τρέχοντας. Ούτε στο ξέβγαλμα γυρίζει τον κάδο. Δοκίμασα χωρίς ρούχα και διαπίστωσα ότι ο κάδος γυρίζει μερικές στροφές (3-4) και στο ξέβγαλμα χωρίς ρούχα γυρίζει με καμιά 400 στροφές. Το μυαλό μου μεταξύ άλλων πήγε σε χαλασμένο πυκνωτή εκκίνησης αλλά ψάχνοντας δεν τον βρήκα (μάλλον είναι direct drive?). Άνοιξα το πλυντήριό μου (δεκαετίας) και παρά το ότι διατηρείτε σε άριστη οπτική κατάσταση χωρίς διαρροές και σκουριές το μόνο που είναι για επισκευή είναι τα μπουτόν και η πλακέτα. Άρα;
Παρακαλώ αν έχει κανείς σχετική εμπειρία, αν θέλει ας με διαφωτίσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

panefti
28-09-11, 16:26
Για να μην υπάρχει αναπάντητο θέμα, σας ενημερώνω ότι μετά την αλλαγή της πλακέτας όλα επανήλθαν σε φυσιολογική λειτουργία.

thomasg24
24-10-11, 09:35
Μπορείς να μας πεις πόσο σου κόστισε η πλακέτα και από που την πήρες!

panefti
26-10-11, 11:57
Μπορείς να μας πεις πόσο σου κόστισε η πλακέτα και από που την πήρες!

Αγαπητέ thomasg24 την αγόρασα από ανταλλακτικά συσκευών στο Ηράκλειο Αντρέας Ρομπογιαννάκης στα 105 Ευρώ.

picdev
24-11-13, 14:28
έχω και εγώ πρόβλημα με ένα
lavamat w 803, βγάζει σπίθες το μοτέρ όταν ξεκηνάει, έψαξα για πυκνωτή εκίνησης και δεν βρήκα

picdev
24-11-13, 14:49
βρήκα αυτό το βίντεο, είναι το ίδιο μοτέρ και του αλλάζει καρβουνάκια

http://www.youtube.com/watch?v=2XK4hUCpOYQ

picdev
24-11-13, 15:53
έβγαλα τα καρβουνάκια και τελικά είχαν φθαρεί , είχαν μείνει μόλις 0,5εκ