PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλασε το κουζινακι. Τη γνωμη σας παρακαλω!



doc_2005
06-08-11, 01:12
Εχω ενα κουζινακι (φουρνος + 2 ματια) πολλα χρονια. Αθανατο ηταν το καημενο, πολλες φορες το λεγα (το ματιασα μαλλον:001_smile:). Σημερα μαγειρεψα, εκλεισα το ματι και ολα ενταξει. Παω μετα απο λιγες ωρες, αναβω το φουρνω. Με το που γυρναω το διακοπτη, αναβει το λαμπακι οτι αναψε και μετα απο λιγα δευτερολεπτα εσβησε! Ανοιγοκλεινω το διακοπτη μηπως και ξαναναψει, τιποτα. Ανοιγω τους διακοπτες απο τα ματια να δω αν λειτουργουν, τιποτα και αυτα. :saad:
Καηκε το κουζινακι?? Τι περιπου να επαθε?? Ενταξει ηταν και παλιο. Αλλα αξιζει να το δωσω για φτιαξιμο η να το παω στα σκουπιδια? Ποσο θα μου στοιχισει λετε?

ikaros1978
06-08-11, 02:02
το οτι δεν δουλευει τιποτα απολυτως προσωπικα αποκλειω να καηκε καποια αντισταση.το προβλημα μου μυριζει μικρο.Ανοιξε το, γειτονα. καποιο κομμενο (καμμενο ισως) καλωδιο ψιλιαζομαι.Μπορει να εχει και καποιο ειδος ασφαλειας (η θερμικο) .Κανε μια γενικη εσωτερικη επιθεωρηση και μας ξαναλες.

Thansavv
06-08-11, 08:38
Κοίταξε φυσικά και την ασφάλεια στον πίνακα...

Ηλιας Α
06-08-11, 09:50
<< το λαμπακι οτι αναψε και μετα απο λιγα δευτερολεπτα εσβησε! >>

Έσβησε από μόνο του;, ή όταν ανέβασες τον θερμοστάτη;.

chip
06-08-11, 10:21
δεν μπορει να χάλασαν όλα μαζί. ή κάποια ασφάλεια ή κάποιο καλώδιο φτέει ή έχει κάποιο κεντρικό διακόπτη που χάλασε.
Ποιο πιθανό πιστεύω είναι η ασφάλεια που αν έπεσε η ασφάλεια συμαίνει κάποια καμένη αντίσταση ή κάποιο καμένο καλώδιο που έκανε βραχυκύκλωμα. Φυσικά και σ αυτή την περίπτωση επισκευάζεται.

doc_2005
06-08-11, 11:39
Δεν επεσε η ασφαλεια στον πινακα. Αλλιως ουτε το ψυγειο μου θα δουλευε. Αλλα φυσικα και το ειχα κοιταξει

doc_2005
06-08-11, 11:44
<< το λαμπακι οτι αναψε και μετα απο λιγα δευτερολεπτα εσβησε! >>

Έσβησε από μόνο του;, ή όταν ανέβασες τον θερμοστάτη;.
Εσβησε μετα απο λιγα δευτερολεπτα. Αναψα τον φουρνο στους 100 βαθμους και μετα απο λιγο εσβησε και δε δουλευε τιποτα.

Ηλιας Α
06-08-11, 11:52
Εσβησε μετα απο λιγα δευτερολεπτα. Αναψα τον φουρνο στους 100 βαθμους και μετα απο λιγο εσβησε και δε δουλευε τιποτα.

Τώρα το λαμπάκι ανάβει ; και ναι, με ποιες ενέργειες σου σβήνει ;.

doc_2005
07-08-11, 00:06
Τώρα το λαμπάκι ανάβει ; και ναι, με ποιες ενέργειες σου σβήνει ;.
Απο την αρχη το ειπα οτι δε δουλευει η κουζινα. Τιποτα δε δουλευει. Απο τη στιγμη που εσβησε δεν ξανααναψε!!!

takisegio
07-08-11, 12:47
ελεγξε τα καλωδια και ειδικα αυτο της τροφοδοσιας