PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με γραμή τηλεφώνου.



Νικος Κασωτάκης
02-07-11, 14:20
Γιά σας Καλό Σαβατοκύριακο και καλό μήνα.

Λοιπόν να σας εκθέσω και εγώ το πρόβλήμά μου και σίγουρα ξέρω ότι θα με βοηθήσετε, γιατί εγώ έχω κολήσει.

Κατ΄αρχήν στο σπίτιμου στο χωριό έχω τηλέφωνο το οποίο μέχρι σήμερα δεν αντιμετώπιζα πρόβλημα,παρα μονάχα αν κάποιοι κυνηγοί ντουφέκιζαν τα καλώδια.
Το πρόβλημα εμφανίστηκε μόλις έκανα σύνδεση με ΙΝΤΕΡΝΕΤ και σύνδεσα πάνω στο ρούτερ το καταγραφικό κλπ κλπ.
Όταν ήμουν εκεί όλο το σύστμα δούλευε ρολόΐ.
Πρίν από μερικές μέρες άρχισε ποτε-ποτε να χάνετε η σύνδεση και να μην μπορώ να έχω επαφή με το καταγραφικο (κάμερες).
Επικοινώνησα με το ΟΤΕ και οι άνθρωποι πήγαν και μέτρησαν την παροχή μέχρι τη είσοδο του σπιτιού μου στον κατανεμητή.
Από εκεί και μέσα δεν μπορούσαν να μπουν λόγω συναγερμού κλπ.
Φαντάστηκα πως ήταν το καλώδιο που συνέδεε την παροχή τπυ ΟΤΕ από το κουτί στο σπίτι.
Έστειλα ένα φίλο μπήκε μέσα και σε ένα σημείο που υπήρχε ένωση των καλωδίων του ΟΤΕ με το σπίτι μου το ξαναένωσε και το εφτιαξε με μονωτική.
Το σύστημα δούλεψε αμέσως.
Και σύνδεση είχα και όλα καλά.
Μετά από τρεις ώρες περίπου έπεσε πάλι το σύστημα και τώρα πάλι ειναι Off.
Η άπόστασι του σπιτιου μέχρι την παροχή του ΟΤΕ είναι περίπου 50 μέτρα μπορεί και παραπάνω.
Τωρα να σας πω και μια βλακεία που έχει γίνει.
Η σύνδεση του σπιτιού με το καυτί της παροχής του ΟΤΕ έχει γίνει με καλώδιο πολύκλωνο ΝΥΜ :001_tt2::001_tt2:(ό Αθεόφωβος):001_tt2::001_tt2: (αυτό βρήκα πρόχειρο τότε.!!!!!

Τώρα τί με συμβουλεύετει να κάνω.

Τι καλώδιο ν αγοράσω και να το στείλω στο χωριό έστω να συνδεθεί τώρα πρόχειρα και μεθεύριο που θα κατέβω να το βάλω σε σωλήνα κλπ.

Σκεύτομαι να μεταφέρω σε ένα στεγανό κουτί το διαχωριστή του τηλεφωνου με την DSL και να πάω δύο καλώδια στο σπίτι.
Είναι σωστό αυτό. ???

Μου είπαν και για μονωμένο καλώδιο με εσωτερική επένδυση.

Σας ευχαριστώ και περιμένω την βοήθειά σας,

Νικ.Κασωτάκης

ΥΓ. Συγνώμη άν υπάρχει και άλλη ίδια εγγραγή για το ίδιο θέμα, δεν το βρήκα.

agis68
02-07-11, 15:03
Oπωσδήποτε ενα UTP καλώδιο. Απλά δεν κατάλαβα αν τελικα το πρόβλημα ειναι απο τη παροχη του ΟΤΕ και μετα ή πριν...Και ποιο χωριο είναι μπας και βγουμε και συντέκνοι? :001_smile:

Νικος Κασωτάκης
02-07-11, 15:24
Oπωσδήποτε ενα UTP καλώδιο. Απλά δεν κατάλαβα αν τελικα το πρόβλημα ειναι απο τη παροχη του ΟΤΕ και μετα ή πριν...Και ποιο χωριο είναι μπας και βγουμε και συντέκνοι? :001_smile:

Ευχαριστώ.

Όχι δεν είναι του ΟΤΕ το πρόβλημα.

Τί καλώδιο να χρησημοποιήσω με ενδιαφέρει.!!!

Από Νότιο Ρέθυμνο

Ν Κασωτάκης

agis68
02-07-11, 16:32
ok...το utp ειναι το κατάλληλο για αυτη τη δουλεια....μεχρι και 12 μέτρα...

χαιρετισματα απο ΟρΛασιθίου...:001_smile:

sv4lqcnik
02-07-11, 16:58
ιντα να καμεις αλο μονο ενα ακομα, κατεχεις ιντα ειναι τα φιλτρα adsl παρε δυο τρια και να τα αλλαξεις μην τυχων επαθανε και σου κανουνε νουμερα και πιο πολυ να δωσεις βαση στο διπλο αυτο που ειναι στο ruter και σαυτο που ειναι στο απλο τηλεφωνο αυτα. και σαν πας στη λεβεντογενα κανε κανα οφτο αντικρυστο και γλεντα το και διωξε τα βασανα με καμια ρακι καν παιξεις καμια δεσμιδα για ελογουμας οφου μανα μου

info@kalarakis.com
02-07-11, 17:01
Άλλαξε το καλώδιο από το κουτί μέχρι το σημείο του router. Cat5 είναι οκ, Το διαχωριστή να τον βάλεις στο τέλος δεν θα έχει διαφορά αν τον βάλεις στο κουτί και τραβήξεις δυο καλώδια. Οι συχνότητες είναι πολύ μακριά η μια μπάντα από την άλλη. Αν μπορείς κόλλησε τα καλώδια στις άκρες με καλάι. αν δεις ότι έχουν οξειδωθεί (μαύρισμα ή πρασίνισμα) ξύσε τα πρώτα και μετά σύνδεσε.
Παλια χρησιμοποιούσαν καλώδιο στα τηλέφωνα που είχαν μόνωση από χαρτί εμποτισμένο. Αυτό κάνει προβλήματα όπως αυτά που αναφέρεις ανάλογα με την θερμοκρασία και την υγρασία. Τα ίδια κάνει και το καλώδιο που έχει τραβήξει υγρασία μέσα στη μόνωση.

mikosmas
02-07-11, 17:32
φιλεμου πεσμας τη αποσταση εχεις απο το κεντρο του οτε , ΒΑΣΙΚΟ