PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση ασφάλειας και κραδασμοί κλιματιστικού



TomMan
20-06-11, 13:09
Κλιματιστικό Hogen 24.000 70-80 δευτερόλεπτα μετά το άνοιγμα σε ψύξη ρίχνει την ασφάλεια αφού πρώτα το ο συμπιεστής της εξωτερική μονάδας «αποχτά» δυνατούς κραδασμούς για περίπου 1 με 2 δεύτερα. Καμιά ιδέα.
Ευχαριστώ

antonis_p
21-06-11, 06:07
Κλιματιστικό Hogen 24.000 70-80 δευτερόλεπτα μετά το άνοιγμα σε ψύξη ρίχνει την ασφάλεια αφού πρώτα το ο συμπιεστής της εξωτερική μονάδας «αποχτά» δυνατούς κραδασμούς για περίπου 1 με 2 δεύτερα. Καμιά ιδέα.
Ευχαριστώ

Gia δες τα παρακάτω:

1) υψηλή πίεση λόγω είτε ανεμιστήρα εξωτερικού που δεν δουλεύει

2) υψηλή πίεση λόγω μεγάλης ποσότητας ψυκτικού υγρού

και βλέπουμε.

Πάντως καλό είναι να βάλεις πιεσόμετρα για να δεις τί γίνεται με τις πιέσεις

Nemmesis
21-06-11, 08:01
πριν απο τα 1-2 δευτερολεπτα κραδασμων ο συμπιεστης δουλευει?

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
21-06-11, 08:08
Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ με ένα κλιματιστικό της "σειράς". Και σε μένα μετά από λίγο έκανε θόρυβο ο συμπιεστής και έριχνε την ασφάλεια. Μετά από λίγο, δεν ξεκινούσε καθόλου και έριχνε αμέσως την ασφάλεια. Το πόρισμα ήταν χαλασμένος συμπιεστής. Κόστος αντικατάστασης 300~350 ευρόπουλα (για 18άρι). Τελικά την "ψώνισα" και πήρα ένα mitsubishi inverter για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Εγώ θα έλεγα να φέρεις έναν ψυκτικό μήπως και σου "σώσει" τον συμπιεστή πριν πάθει ζημιά.

JOUN
21-06-11, 08:14
Eγω θα ελεγα οτι αφου ριχνει την ασφαλεια την εχει φαει την "φολα" και δεν γινεται τιποτα..

TomMan
21-06-11, 14:38
#2
Αν πρέπει ο ανεμηστήρας να ξεκινά αμέσως ναι τότε δεν δουλεύει, οπότε ελπίζοντας ξεκινώ από εκεί. Ευχαριστώ.

TomMan
21-06-11, 14:48
#3
Ναί κανονικά και οι σωλήνες έξω ζεστένονται και μέσα ξεκινά μια ελαφριά δροσιά

TomMan
21-06-11, 17:01
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στο τι να ψάξω, αλλά μόλις ανακάλυψα ό,τι ο εγκαταστάτης τεχνικός έχει συνδέση σε διαφορετική παροχή (ασφάλεια) την εσωτερική μονάδα, που είναι και η ασφάλεια που πέφτει και σε άλλη ασφάλεια την εξωτερική μονάδα που είναι και η ασφάλεια εσωτερικής και εξωτερικής δίδιμης μονάδας που βρίσκεται εγκατεστημένη στον ίδιο χώρο.
Επίσης έδωσα ξεχωριστά ρεύμα στον ανεμηστήρα της εξωτερικής και δεν πρόσεξα ιδιαίτερη διαφορά.
Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι μήπως η αιτία πτώσης της ασφάλειας βρίσκεται στην εσωτερική μονάδα και οι κραδασμοί προέρχονται από μερική τροφοδοσία της εξωτερικής μονάδας μιας και σε κάποια σημεία εξακολουθεί να έχει ρεύμα.
Το τακ του ρελέ ακούγεται μάλλον μετά την πτώση της ασφάλειας.

selectronic
21-06-11, 17:13
...μόλις ανακάλυψα ό,τι ο εγκαταστάτης τεχνικός έχει συνδέση σε διαφορετική παροχή (ασφάλεια) την εσωτερική μονάδα, που είναι και η ασφάλεια που πέφτει και σε άλλη ασφάλεια την εξωτερική μονάδα που είναι και η ασφάλεια εσωτερικής και εξωτερικής δίδιμης μονάδας που βρίσκεται εγκατεστημένη στον ίδιο χώρο...

Πως γίνετε αυτό ? :confused1:


Αφού το A/C έχει μόνο μία είσοδο ρεύματος, στην εσωτερική μονάδα! Και με ρελέ δίνει ρεύμα στον συμπιεστή έξω (ο συμπιεστής ελέγχετε από την πλακέτα της εσωτερικής μονάδας) . Δεν υπάρχει ένα καλώδιο πχ 5x2.5mm που ενώνει την εσωτερική με την εξωτερική μονάδα?

Τώρα έγινε η εγκατάσταση ή λειτουργούσε καιρό και τώρα έχεις το πρόβλημα?

TomMan
21-06-11, 17:56
Είναι ακόμα χειρότερα, το ψάχνω λίγο για να μην αερολογώ και επανέρχομαι. Δούλευαν μια χαρά. Αλλά από ότι βλέπω μετα το τελευταίο service του περασμένου Σεπτεμβρίου έχουν γίνει παρεμβάσεις. Σε λίγο θα δώσω περισσότερα

antonis_p
21-06-11, 17:59
αν δεν ψάξεις να βρεις και να βάλεις πιεσόμετρα να δεις πόση κατάθλιψη & αναρρόφηση ανεβάζει, δεν μπορείς να καταλήξεις σε ασφαλή συμπεράσματα.
Λες πως το κάνει στην ψύξη, τί κάνει στην θέρμανση;

selectronic
21-06-11, 18:15
Δεν είμαι ψυκτικός και δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει για την βλάβη, αλλά αυτό το παίρνει άλλη τροφοδοσία η μέσα και άλλη η έξω μονάδα μου ακούγετε ψιλοαπίθανο (τουλάχιστον για οικιακό A/C). Μήπως έχουν συνδεθεί τίποτα καλώδια λάθος και ο συμπιεστής παίρνει φαση-φάση (έχεις τριφασικό?) και γι’ αυτό γίνεται η όλη ιστορία? Λέω μήπως…

Κλείσε την ασφάλεια που λες ότι δίνει στην εξωτερική μονάδα και στο δίδυμο A/C και άναψε αυτό που έχει το πρόβλημα. Δουλεύει? Ξεκινάει καθόλου ο συμπιεστής?

TomMan
21-06-11, 19:03
Τα καλώδια της εξωτερικής είναι 8. 5Χ1,5 και 3Χ2,5. Τα 5 είναι; τα κλασικά. Τα 3 είναι ρεύμα. Άρχισα να αποκαθηστώ την τάξη. Με χαρά μου και ευχαριστόντας το #2 αναφέρω ότι η 1η συσκευή αποκαταστάθηκε... με απευθείας παροχή ρεύματος στον ανεμηστήρα και πέιραγμα στα καλώδια... αλλά
μη γελάσετε, με την άλλη εξωτερική μονάδα. Τα είχαν κάνει μπάχαλο, όχι ο εγκαταστάτης αλλά οι τεχνικοί της συντήρησης, οι οποίοι είχαν σκαλίσει όλα τα καλώδια τις σωληνώσεις ψάχνοντας, τώρα που το θυμήθηκα, να βρουν διαρροή στους σωλήνες.
Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθειά σας.
Και για να σας προλάβω, από τον Σεπτέμβρη έχουν επιχειρήσει επ΄αμοιβή 5 τεχνικοί και όλοι τους κατέληξαν στους συμπιεστές.

αθικτον
21-06-11, 19:10
Καλησπερα φιλε ("tomman").Μην κανεις συνεχεις εκκινησεις γιατι θα το καψεις. Αν το μοτερ ειχε μηνες να δουλεψει τοτε ειναι ψιλοκολλημενο και πρεπει να το βαλει τεχνικος μπροστα.
φιλικα, γιωργος, (αθικτον).

selectronic
21-06-11, 19:11
...απευθείας παροχή ρεύματος στον ανεμηστήρα...

Νομίζω ότι ο ανεμιστήρας δεν δουλεύει πάντα, δηλαδή δεν μπορείς να τον συνδέσεις απλώς παράλληλα με τον συμπιεστή. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Κάνε αν μπορείς ένα σχηματικό με την σύνδεση αυτών των 8 καλωδίων, νομίζω ότι δεν πρέπει να είχες το 3x2,5… Και πάλι δεν είμαι σίγουρος, απλώς είναι κρίμα να νομίζεις ότι το έφτιαξες και σε 10 μέρες να έχεις πάλι πρόβλημα ή να γίνει μεγαλύτερη ζημιά…

TomMan
21-06-11, 19:30
Θα προσπαθήσω να βάλω ένα σχηματικό για να δείτε. Όντως η παροχή ρεύματος στην εξωτερική είναι ξεχωριστή και δίνει στον συμπιεστή και στον ανεμηστήρα μέσω ρελέ. Αυτό που είχαν κάνει είναι να αναποδογυρίσουν τα καλώδια των εσωτερικών μονάδων προς τις εξωτερικές και να αφήσουν τις παροχές στις κανονικές ασφάλειες, οπότε αρχικά πίστεψα πως έχουν βάλει ανάποδα τις παροχές. Αποκαταστάθηκε και η λειτουργιά της 2ης μονάδας μόνο που δείχνει να μην έχει φρέον; είναι η μονάδα που έψαχναν τη διαρροή. Εξαιρουμένου αυτού μένει να βρώ γιατί δεν ανάβει μόνος του ο ανεμηστήρας στην πρώτη μονάδα. Καμμιά ιδέα γι' αυτό.
Ζέστό δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.
Ευχαριστώ και πάλι.

selectronic
21-06-11, 19:56
...Όντως η παροχή ρεύματος στην εξωτερική είναι ξεχωριστή και δίνει στον συμπιεστή και στον ανεμηστήρα μέσω ρελέ...

Δηλαδή εάν κατάλαβα καλά, επειδή δεν είχε ενισχυμένη παροχή για να δώσει στο A/C, του έδωσε από απλή πρίζα μέσα (1,5mm) και στην εξωτερική χρησιμοποίησε τις εντολές για συμπιεστή και ανεμιστήρα για οδήγηση ρελέ που με την σειρά του παίρνει ρεύμα από το άλλο A/C που έχει 2,5mm παροχή και δίνει στην εξωτερική του πρώτου? :confused1::confused1::confused1:


Καλά, σούπερ πατέντα! Ποιος το σκέφτηκε/υλοποίησε αυτό? Φωτιά μυρίζομαι…

Μήπως να σκεφτείς να τα φτιάξεις από την αρχή σωστά?

Nikos Anagnostou
01-07-11, 18:17
το πρωτο που κοιταω εγω παντα μετα απο ενα τετοιο προβλημα ειναι ο πυκνωτης που εχει πανω στον συμπιεστη εαν ειναι τα mf που λεει οτι ειναι και αυτο το βλεπεις με ενα πυκνωμετρο εαν λεει ο πυκωτης πχ 55mf kaι το πυκνωμετρο λεει τα ιδια εισαι οκ εαν δεν δειχνει τιποτα αγορασε εναν βαλτον επανω και εισαι οκ

Di*Ca_Electronic
23-05-20, 23:43
Φίλε Νίκο,
αν και πέρασαν 9 χρόνια περίπου και κανείς δεν διόρθωσε στο παραπάνω post σου
τ΄ όργανο με τ΄ οποίο μετράμε τη χωρητικότητα των πυκνωτών ονομάζεται
καπασιτόμετρο κι όχι "πυκνόμετρο".
Υπάρχει πυκνόμετρο κι αυτό χρησιμοποιείται από χημικούς για τη μέτρηση του
ιξώδους των υγρών.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης