PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ AEG



MYT.JIM
14-05-11, 17:25
γεια σας. εχω ενα πλυντήριο AEG LAVAMAT 74850. Οπου σημερα άρχισε και έβγαζε νερα απο την πορτα. Το έκλεισα αδειασα τα νερα και ανοιξα την ταπα απο κατω να το καθαρίσω. ειχε αμμο και διαφορα αλλα σκουπίδια. Ηταν βουλωμένος ο σωλήνας οπου τραβάει το νερο για να το ριξει απο την πανω μερια του καδου. ο σωλήνας που βγάζει τα νερα εξω απο τον πλυντήριο ηταν καθαρος. Αφου τα καθαρισα το εβαλα στην πρίζα αλλα μου βγάζει τον κωδικο ΕFO οπου σημαίνει εχει ενεργοποιηθεί το σύστημα πλημμυρίσματος. Εχει ενα τετοιο μηχανισμό στον πατο του πλυντηρίου οπου οταν παει να γεμίσει νερο ο πατος του πλυντηρίου σηκώνετε ενα φελισολακι και σπρώχνει εναν διακόπτη. οταν το πατήσω αυτο το διακόπτη παίρνει μπροστά η αντλία. έβαλα νερο στον καδο του πλυντηρίου και οταν πατησα το κουμπάκι τοτε πηρε μπροστα η αντλία και άδειασε το νερο κανονικά. τι αλλο μπορει να φταιει και να εχει ενεργοποίηση αυτο το συστημα πλημμυρίσματος? το εχω αποσύνδεση και τελείως μηπως και ειναι βραχυκυκλώμενο αλλα τίποτα? μπορει να βοηθησει καποιος?