PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΚΤΗΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟΥ ΣΚΛΗΡΟΥ ΔΙΣΚΟΥ



chip
26-04-11, 10:03
Για σας και πάλι και Χρόνια Πολλά.
Σε έναν γνωστό φίλο, χάλασε ο εξωτερικός σκληρός δίσκος στον οποίο είχε αποθηκευμένα αρκετά σημαντικά έγγραφα της δουλειάς του.
Ο δίκος είναι 2,5'' κάνει ένα πολύ ασθενές τικ-τικ και μου δίνει την εντύπωση οτι δεν γυρίζει ο κινητήρας.
Αυτό που ψάχνουμε είναι εταιρεία που να αναλαμβάνει επισκευή σκληρού δίσκου ώστε να πάρει τα δεδομένα του.

mariosm
26-04-11, 10:12
Τον Φεβρουαριο τελειωσε μια αντιστοιχη δικη μου περιπετεια με το δισκο του laptop με κοστος 980 ευρω και με ποσοστο ανακτησης 99%.
Επισκευη δισκου δεν γινεται ποτε. Απλα ανακτωνται τα δεδομενα σε αλλο δισκο. Εταιριες υπαρχουν αρκετες ψαξε λιγο στο ιντερνετ αναλογα και με την περιοχη που εισαι.

chip
26-04-11, 10:58
όταν λέω επισκευή δεν εννοώ για να τον ξαναχρησιμοποιήσει αλλά για να πάρει μπροστά γιατί λογικά ή μοτέρ ή κεφαλές θέλει καινούριες (ή έστω επισκευή στην πλακέτα)

Στο δίκτυο με μια αναζήτηση που έκανα βρίκα εταιρίες που αναλάμβαναν να πάρουν δεδομένα από δίσκους που έχουν πρόβλημα σε bad tracks κλπ και όχι σε δίσκο που είτε δεν γυρίζει είτε έχει βλάβη σε κεφαλές.

mariosm
26-04-11, 11:06
Chip δεν ξερω τι βρηκες αλλα δες εδω:
http://www.anaktisis.gr Αθηνα
http://www.northwind.gr Θεσσαλονικη
Στην δευτερη εχω παει εγω οπως γραφω στο πρωτο μου post.

chip
26-04-11, 11:32
Σ΄ευχαριστώ πολύ!

picdev
26-04-11, 12:49
δοκιμασες να βγαλεις το δισκο απο τη θηκη και να το συνδεσεις στο pc σαν εσωτερικο? μπορει να εχει χαλασει ο controller

Xarry
26-04-11, 14:10
δοκιμασες να βγαλεις το δισκο απο τη θηκη και να το συνδεσεις στο pc σαν εσωτερικο? μπορει να εχει χαλασει ο controller
Αν ηταν 3,5" θα γινοταν αλλα σε 2,5" γινεται αυτο;

BESTCHRISS
26-04-11, 14:15
δοκιμασες να βγαλεις το δισκο απο τη θηκη και να το συνδεσεις στο pc σαν εσωτερικο? μπορει να εχει χαλασει ο controller

οταν κανει ο δισκος τικ-τακ χαλασμενη κεφαλη(μετακινηση του μπρατσου κεφαλης μπρος πισω)
η μονη λυση αγορα δισκου ιδιου και αλλαγη του πλατο

αν ειναι sata συνδεεται απυθειας σε pc χωρις προβλημα
αν ειναι eide χρειαζεται ανταπτορας απο eide 2,5" σε eide 3,5"

chip
26-04-11, 14:23
είναι sata και το δοκίμασα.
Κάνει ένα πολύ ασθενές τσακ τσακ και θα υπέθετα σπασμένες κεφαλές όμως μου κάνει εντύπωση οτι δεν τον νοιώθω ούτε τον ακούω να γυρίζει και γι αυτό υποθέτω μήπως δεν γυρνά το πλατό και το τσακ τσακ είναι οτι πάνε να διαβάσουν οι κεφαλές αλλά δεν διαβάζουν τίποτα.

BESTCHRISS
26-04-11, 14:33
φιλε οταν η κεφαλη δεν μπορει να διαβασει σταματαει να γυρναει το πλατο
γυρναει πρωτα το πλατο πηγαινει η κεφαλη να διαβασει και αν δεν μπορεσει σταματαει και μετα να γυρναει το πλατο
οπως γινεται και στα dvd αλλα φυσικα με διαφορετικο τροπο γιατι εκει εχουμε οπτικο μεσο ενω στους δισκους μαγνητικο μεσο

Xarry
26-04-11, 17:33
Το πλατο μην περιμενεις να το ακουσεις. Οσους 2,5αρηδες ειχα και εχω κανενας δεν ακουγοταν κατα την πειρστριφη μονο το τσακ τσακ των κεφαλων.

chip
27-04-11, 10:18
οκ! Σας ευχαριστώ πολύ!

nuclear__
30-04-11, 13:33
Μου ήρθε ενα διαφημιστικό email.
Για δες http://www.axd.gr/advanced_search_result.php?keywords=Recover-

chip
02-05-11, 10:29
πολύ καλό! Σ' ευχαριστώ πολύ!

beep_gr
09-05-11, 15:32
Αν μένεις Αθήνα, μπορώ να ρίψω μια ματιά στον δίσκο;

chip
10-05-11, 19:38
Σ' ευχαριστώ πολύ, δεν είμαι Αθήνα και δεν είναι δικός μου ο δίσκος αλλά ενός φίλου. Τον ενημέρωσα για τις διευθύνσεις και για το κόστος και είναι σε φάση να πάρει απόφαση να τον στείλει.

koukoukoukou
10-05-11, 20:30
καλησπέρα μας.!!
σιγουρέψου πρώτα ότι φτάνει σωστή τάση στο σκληρό.
έχω ένα wd και ένα seagate 2,5'' που ανάλογα πως τους συνδέβω ξεκινάνε η όχι.
Αν βάλω προέκταση usb,ανάβει το led κάνει τσικ τσικ συνέχεια αλλά δεν ξεκινάει.
"Παίζω",αλλάζω θύρες ή καλώδια και όλα είναι οκ.

chip
11-05-11, 13:50
έχει δοκιμαστεί και να συνδεθεί απευθείας σε PC (βγάζοντάς τον από τη θήκη του και συνδέοντας τον στη μητρική και στο τροφοδοτικό του pc).