PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη Συσκευή] Inverter Φωτοβολταϊκων



mixalis1988
27-02-11, 23:44
Καλησπερα στο forum.Ειμαι καινουριος στην παρεα.Θα ηθελα την βοηθεια σας.Εχω ενα inverter το οποιο καηκε λογο οτι τραβηξα περισσοτερα Watt απο αυτα που αναγραφει το inverter.Το inverter ειναι 1000watt καθαρου ημιτονου και εγω τραβηξα περιπου 2000 με αποτελεσμα να καει.Το ανοιξα και παρατηρησα οτι εχουν γινει καρβουνο 3 tranzistors.Αν αντικαταστησω αυτα τα 3 tranzistors θα λειτουργει παλι.Τι αλλο πρεπει να προσεξω.Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.

Κοπρίτης
27-02-11, 23:53
Δωσε μας μερικά ακόμα στοιχεία, μάρκα, μοντέλο.
Η ασφάλεια δεν κάηκε???
Τα τρανζιστορ διαβάζεις τι είναι???

mixalis1988
27-02-11, 23:57
Ειναι της Mean Well TS-1000.DC INPUT 24V 50A.AC OUTPU 200-240V 50/60Hz, 5A.RATED POWER 1000W.Οχι οι ασφαλειες δεν καηκαν.Μπορω να διαβασω τι ειναι τα tranzistor αλλα οχι αυτη την στιγμη γιατι τον εχω κλειστο.Τσεκαρα και τα πηνια του μετασχηματιστη με ενα πολυμετρο και ειναι ενταξει.Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

ultra
28-02-11, 00:17
Μπορω ευχαριστως να του ριξω μια ματια.
Στειλε μου ΠΜ

Thanos10
28-02-11, 00:29
Τα καμμενα τρανζιστορ ισως εχουν παρει μαζι τους και αλλα υλικα θελει ψαξιμο,συνηθως καιγονται ποιο γρηγορα απο τις ασφαλειες.

mixalis1988
28-02-11, 15:22
Τι αλλα υλικα μπορει να πηραν μαζι τους?Τι αλλο πρεπει να ψαξω να μετρησω?

Thanos10
28-02-11, 15:48
Κοιτα γυρω απο τα τρανζιστορ διοδους,τιποτα αντιστασεις,αν εχει και καποια αλλα υλικα που μπορουν να καουν ευκολα,γενικα κανε ελεγχο.

jerry_lee
25-02-14, 18:28
Καλησπέρα στην καλή παρέα και από μένα...έχω ένα πρόβλημα με το pure sine inverter 2000w που έχω...μετά από μια εβδομάδα που δούλευε μια χαρά στο φωτοβολταϊκό σύστημα μου,ξαφνικά μια μέρα σταμάτησε να λειτουργεί και ανάψαν και τα 2 led-άκια...στο εγχειρίδιο χρήσης το έδειχνε ως πρόβλημα διαρροής γείωσης και ότι το πρόβλημα θα λυθεί αποσυνδέοντας την γείωση και ανοιγοκλείνοντας το inverter...δυστυχώς ενώ το έκανα αυτό δεν λύθηκε το πρόβλημα(στο μεταξύ σύνδεσα ένα modified inverter 600w για να δω τι παίζει,όντως πάλι άναψαν τα led-άκια αλλά μόλις αποσύνδεσα την γείωση και το ανοιγόκλεισα το πρόβλημα λύθηκε)...μήπως κάποιος έχει κατά νου κάποια λύση,γιατί δεν επανήλθε στην κανονική κατάσταση το pure sine inverter,κάποιον τρόπο για να κάνει reset;