PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευή kebo ups 600 cl



nikos0608
03-11-10, 14:19
Καλησπέρα παιδιά! Λοιπόν, είχε ο ξάδερφος μου ένα σταθεροποιητή ( τον kebo ups 600 cl) ο οποίος του είχε χαλάσει. Τον πήγε στο κατάστημα που τον αγόρασε και του είπαν ότι τα χε φτύσει η μπαταρία και ότι δεν σύμφερε να την αλλάξει, οπότε τον έδωσε σε μένα που σαν φοιτητής ηλεκτρονικής θα μπορούσα να πειραματιστώ πάνω του. Βρήκα μια μπαταρία με ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά με την παλιά και την αντικατέστησα. Όμως δεν δουλεύει... Συγκεκριμένα η μπαταρία λειτουργεί επάνω. Πατάω το κουμπί για να ανάψει (χωρίς να τον έχω βάλει στη πρίζα) και αρχικά ανάβει η πρώτη ένδειξη (Normal), μετά απο 5 δευτερόλεπτα πατημένο το κουμπί (όπως λένε οι οδηγίες) ανάβει η 2η ένδειξη (Battery) όμως παραμένει αναμμένη για κάτι λιγότερο απο 1 δευτερόλεπτο και μετά πάει στην 3η ένδειξη (Unusual) κ παραμένει εκεί γύρω στα 20 δευτερόλεπτα και μετά κλείνει εντελώς. Το ίδιο συμβαίνει και όταν τον βάλω στην πρίζα. Περιττό να σας πώ ότι κατέβασα τον γενικό του σπιτιού και έσβησαν τα πάντα που ήταν συνδεδεμένα πάνω του... Καμια βοήθεια!? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

nikos0608
03-11-10, 14:31
Βρήκα επίσης αυτά τα στοιχεία! Ο ήχος που ακούγεται όταν περάσει στην κατάσταση Unusual είναι αυτός που περιγράφεται στο Β.! Πως μπορώ όμως να έχω υπερφόρτωση...???? :S
Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Ισχύς: 600VA / 340W
Τάση εισόδου : 220 V - 240 V AC
Τάση εξόδου : 220 V - 240 V AC
Χρόνος μεταγωγής :< 8 ms
Μπαταρία 1x12V/ 7 Ah
Τυπικός χρόνος επαναφόρτισης 8 ώρες
Θόρυβος λειτουργίας : < 40dB
Θερμοκρασία : -5 'εως 40 βαθμούς C
buzzer, Cold Start,
Ενδείξεις LED : normal/battery/unusual
Ηχητικά σήματα προειδοποίησης : α.Ηχητικός τόνος κάθε 4 δευτερόλεπτα όταν εξαντλείται η μπαταρία
β.συνεχής ηχητικός τόνος όταν υπάρξει υπερφόρτωση
Βάρος 6.1 kgr.
Διαστάσεις 330 x 185 x 155

nikos0608
04-11-10, 22:41
Κανένας βρε παιδιά? :(

moutoulos
04-11-10, 22:51
Χονδρικά ..., η η μπαταρία που έβαλες δεν είναι καλή, ή μπορεί να έχει και βλάβη.
Είναι καινούργια η μπαταρία?

rep
04-11-10, 23:09
μια μπαταρια 12v 7Ah κανει απο 10 εως 20ευρω.τωρα το περιεργο ειναι οτι του ειπαν οτι κοστιζει, που μαλλον του ειπαν μπουρδες μπορει να μην το ειδαν καθολου και για να παρει αλλο του το ειπαν.δοκιμασε να φορτισεις την
μπαταρια και δοκιμασε με ενα φορτιο να δεις αν εινε καλη.αν δεν εχεις φορτιο μπορεις φορτομενη να την βραχυκυκλωσεις με ενα καλωδιο ΣΤΙΓΜΙΕΑ δυο τρεις φορες αν βγαλει καλο σπινθηρα καλη θα ειναι αν ειναι τζουφιος αστην...

andrewsweet4
04-11-10, 23:45
Η ιδεα αυτη με το βραχυκυκλωμα της μπαταριας σαν να μην μου αρεσει και πολυ εστω και στιγμιαια... Καποτε βραχυκυκλωσα στιγμιαια καταλαθος μια μπαταρια 12 βολτ 12 Ah με ενα καλωδιο πολυκλωνο αρκετα χονδρο και το αποτελεσμα ηταν το καλωδιο να εξαερωθει πληρως και να κολησει στους τοιχους και πανω μου με τη μορφη λειωμενου χαλκου, και ενα τεραααστιο συνεφο καπνου απο καμμενο πλαστικο να εχει γεμισει το υπογειο του σπιτιου μου.... ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον! καλυτερα χρησημοποιησε καμια λαμπα αυτοκινητου αν βρεις....

rep
05-11-10, 00:05
ευκολο ειναι ανδρεα.απλα στιγμιαια..

nikos0608
05-11-10, 00:40
Η μπαταρία παιδία είναι ολοκαίνουρια... Συγκεκριμένα την πήρα 18 ευρώ! Με την παλιά μπαταρία δεν δούλευε το UPS εκτός πρίζας. Μόλις έβαλα την καινούρια πάνω και πάτησα το κουμπάκι άναψε το μηχάνημα αλλα μου έβγαλε το παραπάνω πρόβλημα....

jeik
05-11-10, 18:03
Η ιδεα αυτη με το βραχυκυκλωμα της μπαταριας σαν να μην μου αρεσει και πολυ εστω και στιγμιαια... Καποτε βραχυκυκλωσα στιγμιαια καταλαθος μια μπαταρια 12 βολτ 12 Ah με ενα καλωδιο πολυκλωνο αρκετα χονδρο και το αποτελεσμα ηταν το καλωδιο να εξαερωθει πληρως και να κολησει στους τοιχους και πανω μου με τη μορφη λειωμενου χαλκου, και ενα τεραααστιο συνεφο καπνου απο καμμενο πλαστικο να εχει γεμισει το υπογειο του σπιτιου μου.... ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον! καλυτερα χρησημοποιησε καμια λαμπα αυτοκινητου αν βρεις....

A xα χα , δωστου την μπαταρια σου , σιγουρα ειναι μαματη !!!!:lool:.

Τα cebo νομιζω οτι ειναι φτηνα και πανε για φουνταρισμα αν χαλασουν.Μην χαλας τη ζαχαρενια σου , αξιζει ομως να το ψαξεις περισοτερο για εκπαιδευτικους λογους , ισως τα καταφερεις να το επαναφερεις.Εγω εδωσα σε γνωστο μου ενα trust νεκρο , με καινουρια μπαταρια και δεν το επισκευαζει , μου ειπε , αν αρπαξε κατι πανω στην πλακετα του τρεχα γυρευε.
Ομως θα το παρω πισω και θα το ψαξω , ετσι για εκπαιδευση (δεν ασχοληθηκα ποτε με επισκευη UPS)