PDA

Επιστροφή στο Forum : Dead Board



navar
01-11-10, 22:39
εχω ενα motherboard Gigabyte p31-DS3.
δεν λέει να ξεκινήει με τίποτα. και εξηγούμε !
δεν ανάβει καθόλου , ούτε leds , ούτε fans δεν ξεκινάει κάν !

έχει ελεχθέι και αλαχθέι και το τροφοδοτικό !
και έχουν jumperωθει τα pin που είναι για poweron !
καμία έμπνευση τι μπορεί να είναι ???

έριξα και μια ματία στους πυκνωτές , αλλα είναι αυτοί οι μεταλικοί , οι UltraDurable και φαίνονται όλοι μια χάρα !!!!

Radiometer
01-11-10, 23:46
navar το socket είδες μήπως κάνα pin είναι στραβωμένο και ακουμπά σε κάνα διπλανό ?

btw μήπως από το μοντέλο σου ξέφυγε ενα L δλδ ειναι DS3L

navar
01-11-10, 23:52
γιάννη ναί, δίκιο έχεις GA-P31-DS3L !!!
μπά μια χαρά είναι κουμπωμένο το cpu !!!! δοκίμασα και χωρίς τίποτα επάνω να δώ αν θα πάρει ! αλλα μπά !

takisegio
02-11-10, 00:50
πες μας λιγο την ιστορια -πως εσβησε τι εχει συμβει;;;παει να ξεκινησει και σφυριζει στο ηχειο.καποια φωτο;; μπορει να φταει η cpu.πολλες δεν ξεκινανε χωρις επεξεργαστη!!!με τη RAM τι γινεται;;;

navar
02-11-10, 10:42
πες μας λιγο την ιστορια -πως εσβησε τι εχει συμβει;;;παει να ξεκινησει και σφυριζει στο ηχειο.καποια φωτο;; μπορει να φταει η cpu.πολλες δεν ξεκινανε χωρις επεξεργαστη!!!με τη RAM τι γινεται;;;
δεν γνωρίζω πως ακριβώς πέθανε .... το μηχάνημα ήταν έξω για δουλεία.
δεν φτάνει στους ελεγχους, μιας και δεν δίνει ρεύμα πουθενά ! ίδια ακριβώς μητρική , χωρίς τίποτα επάνω ξεκινάει !!! και η RAM έχει αλλαχτεί (και βγεί εντελώς απο πάνω) και τα γραφικά έχουν αλλαχτεί (και βγεί εντελώς απο πάνω )

είναι εντελώς ψόφιο το board !!! μάλλον θα αρχίζω να ψάχνω κανένα παρόμοιο συμβατό !

aquasonic
02-11-10, 11:57
τοτες κατι βραχυκυκλωνει. Κουμπωνεις 1-1 επεξεργαστη μνημη γραφικων με την μητρικη σε παγκο για να αποφυγεις βραχυκυκλωμα κουτιου. Δες τι ειναι και πες :)

navar
02-11-10, 12:05
τοτες κατι βραχυκυκλωνει. Κουμπωνεις 1-1 επεξεργαστη μνημη γραφικων με την μητρικη σε παγκο για να αποφυγεις βραχυκυκλωμα κουτιου. Δες τι ειναι και πες :)
την μητρική την έχω εκτός ! στον πάγκο, πάνω σε μάυρο σφουγγαράκι, έχωντας καθαρίσει σχολαστικά τον πάγκο απο βίδες και λοιπά μεταλικά αντικείμενα ! έχω μόνο το τροφοδοτικό επάνω ! τίποτα άλλο !
τζαμπερώνω τα πιν για να ξεκινήσει και δεν κάνει τίποτα !!! στην μητρική όπως την έχω στον πάγκο ! την έχω δοκιμάσει και με όλα επάνω και χωρίς τίποτα !
αλλα παραμένει νεκρή !

tasosmos
02-11-10, 12:18
Οταν λες μαυρο σφουγγαρακι εννοεις εκεινο που ερχονται τα ολοκληρωμενα πχ? Αυτο ειναι αγωγιμο.

navar
02-11-10, 14:04
Οταν λες μαυρο σφουγγαρακι εννοεις εκεινο που ερχονται τα ολοκληρωμενα πχ? Αυτο ειναι αγωγιμο.
όχι ! αυτό που έχουν μέσα οι μητρικές όταν τις παίρνεις καινούργιες !!!! είμαι βέβαιος οτι δεν είναι αγώγιμο !

pantelisyzfr1
02-11-10, 14:51
μήπως τα έχει παίξει το bios?

navar
02-11-10, 14:55
μήπως τα έχει παίξει το bios?
αυτο θα σκεφτόμουν και εγώ αν άναβε αλλα δεν έκανε τίποτα ! αυτήν δεν ανάβει κάν ! πιστεύω είναι hardware το θέμα μου !!!

takisegio
02-11-10, 23:49
ανεβασε φωτο

navar
02-11-10, 23:51
ανεβασε φωτο
αν και θεωρω δεδομενο οτι είναι νεκρό....αύριο που θα έχω χρόνο θα δώ που το καταχώνιασα και θα ανεβάσω φώτος !
μιας και σήμερα είχα να φτιάξω ενα σκασμό αλλα πράγματα και το παράτησα...με πήραν φαλάγγι οι υποχρεώσεις !!!!

takisegio
02-11-10, 23:52
καταλαβα τα ιδια παθαινω και εγω.παντως δεν αξιζει να ασχοληθεις και πολυ -χασιμο χρονου

navar
02-11-10, 23:55
θα ασχοληθώ αν είναι κάτι απλό και ευκολο ( που δεν ειναι ....), αλλιώσ σιγά μην σκάσω για ενα board !

takisegio
02-11-10, 23:56
με 50 € καθαριζεις με καινουργιο και 3 χρονια εγγυηση

navar
03-11-10, 00:03
με 50 € καθαριζεις με καινουργιο και 3 χρονια εγγυηση
α ναι χαλαρά ! δεν είναι άλλωστε το οικονομικό το θέμα !!! απλά είναι φασον μηχανηματα στημενα μια 8αδα....με ghost και
1) για λόγους ικανοποίησης , και χαράς έλεγα αν γίνεται
2) για να μην ασχοληθώ με προσαρμογή δίσκου......
για αυτά τα δύο είπα μπας και γίνεται..... αλλα λογικά θα μπώ άυριο να κοιτάξω κανένα με το ίδιο chipset και θα παίξει μια χαρά !
ευχαριστώ πάντως !

aquasonic
03-11-10, 00:47
την μητρική την έχω εκτός ! στον πάγκο, πάνω σε μάυρο σφουγγαράκι, έχωντας καθαρίσει σχολαστικά τον πάγκο απο βίδες και λοιπά μεταλικά αντικείμενα ! έχω μόνο το τροφοδοτικό επάνω ! τίποτα άλλο !
τζαμπερώνω τα πιν για να ξεκινήσει και δεν κάνει τίποτα !!! στην μητρική όπως την έχω στον πάγκο ! την έχω δοκιμάσει και με όλα επάνω και χωρίς τίποτα !
αλλα παραμένει νεκρή !

soz μπερδευτικα με το ποιο πανω post σου. my bad. Γενικα οσες gigabyte εχω σπιτι εχω χαλασμενες νεκρες με αυτον τον τροπο (ολα ψοφια...). Το μονο που σκεφτομαι ειναι να μετρησεις τα mosfet η να την πλακωσεις με κανα πιστολι θερμου μπας και... (ατιμη οικολογικη με τοσο ρευμα που καιμε για σενα να σε βρασω...)