PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήμα σε NEC V521



Anritsu
31-07-10, 20:07
Καλησπέρα σύντροφοι

Μου φέρανε να δω μια παλιά NEC V521 η οποία δεν λέει να ανάψει .Πληροφοριακά το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από διακοπή ρεύματος και ενώ το μονιτορ ηταν stand by. Την άνοιξα μετά κόπων και βασάνων και το πιο προφανές ,η ασφάλεια στο τροφοδοτικό δεν είναι καμμένη . Το κουμπί έναρξης ειναι τύπου push button (με επαναφορά) . Μόλις το πατήσω ανάβει το λεντάκι στιγμιαία και μετά σβήνει , ενώ κάπου από την πλακέτα ακούγεται ενα "τικ τακ" σαν να ανοιγοκλείνει κάποιο ρελεδακι . Ένας συνάδελφος πιο έμπειρος μου ειπε πως μάλλον είναι η υψηλή . Επειδή ξέρω πως αυτή είναι κάποιες χιλιάδες βολτ πως ελέγχεται με ασφάλεια , πως αποκαθίσταται και γενικότερα αν έχετε κάποια ιδέα που να ψαχτώ θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πρόταση ...

Ευχαριστώ

Αποστόλης1
01-08-10, 00:25
Φίλε μου πριν φτάσεις στα ΚV πρέπει να βρεις τα 80-100V.
Με RF ασχολείσαι?

Anritsu
01-08-10, 16:30
Φίλε μου πριν φτάσεις στα ΚV πρέπει να βρεις τα 80-100V.
Με RF ασχολείσαι?


Γεια σου Απόστολε .
Με RF ανακατεύομαι κυρίως λόγω δουλειάς στο κομμάτι που με απασχολεί . Ραδιοερασιτέχνης δεν είμαι . Στο θέμα μας , πρόσεξα πως ο Μ/Σ υψηλής έχει ένα μεγάλο φούσκωμα στο πλαστικό περίβλημα . Απο αυτόν φεύγει από ότι είδα ένα καλώδιο προς την βεντούζα , δύο καλώδια (γκρι , κόκκινο) προς τον καθοδικό και έρχονται 2 καλώδια απο το τροφοδοτικό . Το φούσκωμα ειναι απο την πλευρά που πιάνουν τα καλώδια του τροφοδοτικού . Φαντάζομαι εκεί θα είναι τα 80 - 100 V που λες . Ο Μ/Σ έχει επάνω τα εξής χαρακτηριστικά TLF151D . Είναι εύκολο να βρεθεί ανταλλακτικό ?

Δεν με νοιάζει για το μόνιτορ ιδιαίτερα , όλα γίνονται για την "τιμή των όπλων" .

Ευχαριστώ ...

Αποστόλης1
01-08-10, 21:36
Επαγγελματικά εννοούσα κιεγώ.
Αν έχει πετάξει "βυζί" είναι σίγουρα μετ/τής και δεν νομίζω να αξίζει να ασχοληθείς περισσότερο, για την τιμή των όπλων να διακόψεις την τροφοδοσία στο μετ/τή να δεις αν αλλάζει συμπεριφορά.

Anritsu
02-08-10, 09:23
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση . Θα συμφωνήσω και δεν θα ασχοληθώ πιο πολύ τώρα . Το μόνιτορ μπήκε στην αποθήκη και μόλις χειμώνιασει και έχω χρόνο ίσως ασχοληθώ και πάλι .