PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΛΑΒΗ-(βοήθεια) SONY KV-29FX66E



ToniCalvo
08-04-10, 04:13
Καλημέρα και χαιρετίζω την όμορφη παρέα σας!
Χθες μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα με την τηλεόραση μου sony kv-29fx66e: αφού την έκλεισα,ύστερα από κάποιες ώρες λειτουργίας πήγα να την ανοίξω κάποιες ώρες μετά,διαπίστωσα όμως πως η τηλεόραση δεν άνοιγε κ μου εμφάνιζε το led φωτάκι να αναβοσβήνει 3 φορές,να σταματάει για 1-2 δευτερόλεπτα κ πάλι ξανά να αναβοσβήνει για 3 φορές.Αυτό το πράγμα το κάνει συνέχεια,ενώ η τηλεόραση δεν ανοίγει.Την άφησα για αρκετές ώρες,όμωσ κ πάλι κάνει το ίδιο!
1)Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιο είναι το πρόβλημα κ δεν ανοίγει η τηλεόραση?Κάπου διάβασα πως το led αναβοσβήνει τόσες φορές όσες χρειάζεται για να υποδείξει το πρόβλημα.
2)Το πρόβλημα αυτό μπορώ να το επιλύσω μόνος μου?και πως?Σημειώνω πως δεν είμαι τεχνικός,όμως θα προτιμούσα να το ρισκάρω καθώς φοβάμαι την λυπητερή στο sony service ή σε κάποιο μάστορα!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δημήτρης

east electronics
08-04-10, 10:23
καμμενο τρανσιτορ υψηλης και πιθανον και μετασχηματιστης

ToniCalvo
08-04-10, 15:01
Θα μπορέσω αγοράζοντας κάποιο ανταλλακτικο να την επισκευάσω μόνος μου?Αν όχι πόσο θα μου ζητήσει ένα service?

east electronics
08-04-10, 15:12
εαν εχεις την ικανοτητα να αλλαξεις εναν μετασχηματιστη και ενα τρανσιτορ υψηλης το οποιο δεν ειναι και ιδιαιτερα ευκολο αλλα και επισης αν εχει και κατι αλλο ψιλο μπορει να μην μπορεσεις να το βρεις

η απαντηση μου ειναι μια απλη υποδειξη βασισμενη σε πολλες kv-29fx66e που εχουν ερθει στο μαγαζι μου δεν ειναι 100% οτι ειναι και τα δυο μπορει να ειναι μονο το τρανιστορ και οχι ο μετασχηματιστης αλλα και αντιθετα

επειδη ο μετασχηματιστης ειναι σλοβακικος την κλανει σχετικα ευκολα

τελος αν εισαι αρχαριος και δεν εχεις προηγουμενη εμπειρια θα σου ελεγα να μην το κανεις οχι μονο για τις γνωσεις που απαιτει αλλα και γιατι αν δεν ξερεις πως να το κανεις μπορει να ειναι και επικυδυνο

επισκευη τετοιου τυπου σε ενα εργαστηριο ηλεκτρονικων θα κοστισει απο 70 ευρω η σε μπουτικ ηλεκτρονικων και 100 και 150 ...

αποφασιζεις ....

ToniCalvo
08-04-10, 15:26
τώρα μόλις παρατήρησα πως κάποιες φορές,αν το ανοίξω από τον κεντρικό διακόπτη,αντί για 3 φορές αναβοσβήνει 2 φορές...μετά κλείνω τον διακόπτη,τον ξανανοίγω κ πάλι 3...
Αυτό σημαίνει πως έχει κι άλλο πρόβλημα?
Πολλά χρήματα αν θέλει 150...

moutoulos
08-04-10, 15:34
Θα μπορέσω αγοράζοντας κάποιο ανταλλακτικο να την επισκευάσω μόνος μου?

Δημήτρη ο Σάκης καλά σου τα είπε παραπάνω, εγώ θα σου πω οτι απο την στιγμή που ρωτάς, μου δίνεις την εντύπωση πως δεν το "κατέχεις" το θέμα.
Εννοείται οτι είναι καλό να πειραματίζεσαι και να μαθαίνεις, αλλά αν δεν ξέρεις, δεν πας στα βαθιά κατευθείαν. Αν και έχω στις επισκευές/διαγνώσεις
εμπιστοσύνη στο Σάκη, σκέψου και το ενδεχόμενο να έχει και άλλη βλάβη, που θα έχει σαν αποτέλεσμα να μην γλυτώσεις τον "ειδικό".

Αν παρ'όλα αυτά πιστεύεις οτι μπορείς να την επισκευάσεις κάντο ... :001_rolleyes: