PDA

Επιστροφή στο Forum : Humax VACI-5300



h@ris
14-02-09, 16:14
Καλησπέρα,
Ένας γνωστός έχει τον παραπάνω αποκωδικοποιητή και εντελώς ξαφνικά εκεί που καθόταν έβγαλες σπίθες και πολύ καπνό.

Να μην τα πολυλογώ τον ανοίξαμε σήμερα και το μόνο πο φαινόταν να είχε καεί ήταν μια αντίσταση στο κύκλωμα του τροφοδοτικού. Ήταν κατάμαυρη και οι πυκνωτές που είναι κοντά δεν φαίνονταν να είχαν πάθει τίποτα. Επίσης η ασφάλεια του κυκλώματος ήταν μια χαρά. Παίρνω λοιπόν μια ίδια αντίσταση αφού παρατήρησα ότι κάτι άλλο δεν είχε πάθει κάτι (έκανα κάποιες μετρήσεις με πολύμετρο), την αλλάζω και με το ποθ πάω να ανοίξω τον διακόπτη, ένα ωραιότατο μπαμ. :001_tt2:

Αυτή τη φορά έφυγαν 2 ηλεκτρολυτικοί και η ασφάλεια. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Τι μπορεί να το προκάλεσε αυτό; Αν αλλάξω ασφάλεια και πυκνωτές λέτε να φτιάξει;

Ευχαριστώ!

east electronics
14-02-09, 19:29
οχι ....μαλλον εχει ζημια και σε ημιαγωγο πρπει να κανεις προσεκτικο ελεγχο σε ολο το κυκλωμα ....γενικα τα χιουμαχ τα εχουν με τα τροφοδοτικα τους

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!! εκει εχει 240 δεν παιζουμε !!!!! αν εχεις γνωσεις προχωρα αν οχι θελέι μεγαλη προσοχη

h@ris
14-02-09, 23:18
Ε μετά από αυτό που μου λες, καλύτερα να το δώσω σε επαγγελματία μιας και δεν θα είναι και εύκολο να εντοπίσω το πρόβλημα σαν αρχάριος! Ευχαριστώ! Νεότερα από βδομάδα...

h@ris
17-02-09, 23:05
Όλα οκ φτιάχτηκε! Είχε πρόβλημα μια αντίσταση (εσωτερική?) δεν ξέρω ακριβώς μιας και δεν το πήγα εγώ :001_tt2: