PDA

Επιστροφή στο Forum : βλαβη για δυνατους λυτες.



georgees
11-02-09, 21:57
:001_wub:παιδια σας χαιρετω .
εχω μια τηλεοραση 14 που το σασιτης λεει CP-330 MAIN ΚΑΙ η μαρκα λεει οτι ειναι HITACHI.
εμενα μου φαινεται ομως σαν DAEWOO .TDA 8362B ειναι ο ταλαντωτης μεση συχνοτητα. TDA 4601 το ic στο πρωτευον τροφοδοτικου.επισης εχει ρελε για να περασει ταση στην υψηλη.
εχουν αλαχτει 10 ηλεκτρολυτικοι γιατι ολλοι ητανε χαλασμενοι η ειχαν αλλαξει τιμες.μετα απο αυτα η κυρια κανει τα εξης.

οταν ξεκινα μονο με το τηλεκοντρολ.. αναβει δεν αναβει.οπλιζει ξεοπλιζει το ρελε.αλαξα το 4601 στο πρωτευον τροφοδοτικο και κανει τα ιδια.αλαξα τον ηλεκτρολιτικο στο πρωτευον 150 μf/400 v .τα ιδια.
τελος παντον μετα απο προσπαθειες ξεκινα .αναβει κανονικα και μετα μισο λεπτο μαζευει οριζοντιο και κατακορυφο.μικρο ραστερ δηλαδη.μετραω τασεις και ποτε ειναι ποτε δεν ειναι σωστες.βαζω λαμπα στο τρανσιστορ υψηλης με ολλα πανω εκτος το τρανσιστορ υψηλης και παει σφαιρα.
οποτε το τροφοδοτικο οκευ.υπαρχει περιπτωση να ειναι ο μετασχηματιστης υψηλης?:w00t::cursing::crying:

east electronics
11-02-09, 22:12
1)δες τους πυκνωτες στη γραμμη των 120 βολτ που οδηγουν το τρανσιστορ υψηλης .....

2)καποιες hitachi οταν εχουν προβλημα στο βερτικαλ δεν αφηνουν γενικοτερα την υψηλη να ξεκινησει ....

3)τελος καποιες απο αυτες εχουν και ενα παραξενο κυκλωμα με ενα θυριστορ κοντα στο βερτικαλ το οποιο και να αφαιρεθει δεν αλλαζει κατι πλην ομως αν την εχει κλαση το θυριστορ η τηλεοραση δεν δουλευει .....

εγω θα εβγαζα το βερτικαλ τελειως απο πανω θα την αφηνα να ανοιξη εστω και με οριζοντια γραμμη στη μεση για να δω αν ολα τα υπολοιπα δουλεουν σωστα ....

με αγαπη !!!!

jimk
11-02-09, 22:13
saki με προλαβες κοιτα του πυκνωτες πρωτα

east electronics
11-02-09, 22:14
οσα χρονια δουλευω ( καμμια 30 αρια ) δεν εχω αλλαξει 4601 ποτε !!!! μιλαμε για βραχο !!!! αγορασα 5-6 το 1987 για να υπαρχουν γιατι τα φοραγανε οι γκρουντιχ τοτε και ακομα στο ραφι ειναι χα χα χα χα

georgees
12-02-09, 21:39
βρε σακια !!!ευχαριστω για τις αγαπες.:lool::001_rolleyes::001_smile:

θα το σηκοσω να δω αυριο και θα σου πω νεα.δεν υπαρχει πυκνωτης να μην εχει αλαχτει.!!!οποτε μην μου ξαναπειται για κατι τετοιο.μαλλον καπου βλεπει διαροη και κοβει.αλλα δεν κοβει εντελως.
δεν ειναι hitachi.
αν ειχα σχεδιο θα τοπιανα αλλα ποιος παραγγελνει απο γερμανια.?
τα ματαλεμε.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
12-02-09, 22:44
ΑΝ ΘΕΣ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΑΥΡΙΟ ΦΙΛΕ GEORGEE:001_rolleyes:


Σε παρακαλώ επεξεργάσου το μήνυμά σου, πατώντας "edit", και γράψε
με ελληνικούς & πεζούς χαρακτήρες, με βάση τους Όρους Εγγραφής & Χρήσης. (http://www.hlektronika.gr/forum/../index.php?page=rules)

KOKAR
12-02-09, 23:17
έχω το σχέδιο σε PDF αλλά είναι 712ΚΒ.......
στείλε το mail σου με ΡΜ να στο στείλω...

eebabs2000
13-02-09, 00:02
Όντως είναι πολύ πιθανό το vertical... Έτσι την είχα πατήσει και γω σε μια HITACHI και είχα φάει τα σαμαρια μου πόσες μέρες να βρω τι φταίει και ήταν το γ*****νο vertical!!!

vagionline
14-02-09, 19:14
εχω ιδια περιπτωση τωρα μια τεακ φταιει ο ηψιλης το μετρισα με το μετριτη τηα hr αρπαγμενο τιλιγμα εχει και γοναταει το τροφοδωτικο αν βγαλεισ το bu εξω θα ερθουν οι τασεις κανονικα

georgees
16-02-09, 21:59
:cursing:δεν ειναι το κατακορυφο.το αλλαξα.κλαψτα χαραλαμπε.:crying:

παλιορουφιανα τηλεοραση.κλαψ.αυριο θα αλλαξω οτι εχει μηνει απο ηλεκτρολυτικους.σκουπα.!!μεχρι τωρα εχουν αλλαχτει 20!!!!

.και ολλοι ητανε χαλασμενοι.που θα μου παει?!!
περιμενω και απο τον κοκαρα το σχεδιο.
ευχαριστω απαντες για τις συμβουλες παληκαρια.:001_rolleyes::001_smile::wiink::lool::0 01_wub:

KOKAR
17-02-09, 22:35
στο ανέβασα το service manual CP-330 εδώ (http://www.sendspace.com/file/l1eom4) και εδω (http://www.sendspace.com/file/28hi4o)
ελπίζω να βοήθησα

georgees
19-02-09, 14:38
κοκαρα ευχαριστω.