PDA

Επιστροφή στο Forum : Panasonic NV-7200



xrhstos1978
04-02-09, 20:18
VIDEO PANASONIC NV-7200 ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΑΞΩ ΤΟ ΦΡΕΝΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣ ΝΑ ΤΟ ΡΥΘΜΗΣΩ ΜΕΤΑ. ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ??
ΘΕΛΕΙ ΠΑΛΜΟΓΡΑΦΟ? ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ SERVICE MANUAL.
ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ.:blush:

ΚΑΝΕΝΑΣ??????


Σε παρακαλώ επεξεργάσου το μήνυμά σου, πατώντας "edit", και γράψε
με ελληνικούς & πεζούς χαρακτήρες, με βάση τους Όρους Εγγραφής & Χρήσης. (http://www.hlektronika.gr/forum/../index.php?page=rules)

xrhstos1978
08-02-09, 11:12
ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ?????? ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΤΙ ΓΡΑΣΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ?

georgees
09-02-09, 22:36
πολλα δεν ξερω αλλα νομιζω οτι εαν το σημαδεψεις με ενα μαρκαδορακι και βαλεις στο ιδιο σημειο το καινουργιο θα εισαι ενταξη.οσσο για γρασο υπαρχει ενα ειδικο σε συριγκα αλλα που θα το βρεις δεν ξερω

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
09-02-09, 22:58
ΓΕΙΑ ΚΙ'ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΙ ΒΛΑΒΗ ΕΧΕΙ ΤΟ VIDEO ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟ ΦΡΕΝΟ ?ΓΡΑΨΕ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ Η ΒΛΑΒΗ

xrhstos1978
09-02-09, 23:24
ΟΤΑΝ ΠΑΤΗΣΩ ΤΟ PLAY ΠΑΙΖΕΙ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΧΡΟΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΤΗΣΩ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟ ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΗΝΙΣΗΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 SEC.

TOY EXΩ ΑΛΑΞΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ (ΚΙΤ SERVICE ORIGINAL ΠΑΝΤΑ) ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΡΕΝΟ. ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΣ? ΤΟ VIDEO ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 1980 ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥ ΤΟΣΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ!!! ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΑ DVD RECORDER. EIΝΑΙ ΤΟ ΩΙΔΕΟ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΜΟΥ

niknikgr
10-02-09, 00:18
Αλλαξε τους ηλεκτρολυτικους στο τροφοδοτικο
δεν φταιει το φρενο

xrhstos1978
10-02-09, 16:50
ΣΤΟ ΦΡΕΝΟ ΕΙΧΕ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΣΦΟΥΓΚΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΛΗΣΑ ΜΕ ΚΟΛΑ!!!

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
10-02-09, 17:21
ΚΑΝΕ ΕΝΑΝ ΕΛΕΝΧΟ IC807=AN637,IC8003=AN6363,IC8002=AN6352,IC8004=AN6 371 ΚΑΙ ΣΤΟΝ Χ8002 ΧΤΑL KAI TA ΞΑΝΑΛΕΜΕ ΦΙΛΕ

xrhstos1978
10-02-09, 17:26
ΑΦΟΥ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΕ ΤΟ ΧΡΟΜΑ. ΚΑΙ ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΛΥΓΟ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
10-02-09, 20:38
ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΨΑΞΕ ΓΙΑ ΨΥΧΡΗ ΚΟΛΛΗΣΗ ΣΤΟ 6371ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΡΥΣΤΑΛΟ ΔΙΠΛΑ Χ8002 ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο ΧΤΑL Χ80002 ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΗ

xrhstos1978
10-02-09, 22:05
ok. Θα το τσεκάρω. Ευχαρηστω

georgees
11-02-09, 22:21
νικο αυτη η βαθμιδα που αναφερεσαι εχει σχεση με την ταχυτητα κεφαλης?η με την ταχυτητα περιστροφης της ταινιας?

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
11-02-09, 23:56
ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ Η ΒΑΘΜΙΔΑ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΠΑΛΜΟ BURST ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΧΡΩΜΑΤΟΣ κ.τ.λ

ezizu
12-02-09, 03:56
Γεια σας κι απο μενα.Χρηστο,δεν ξερω αν θα βοηθησω,αλλα πιστευω οτι το προβλημα ειναι σε καποιο πυκνωτη (η σε πυκνωτες) στη βαθμιδα luminance/chrominance , η στη βαθμιδα servo .(Δεν σου λεω για την βαθμιδα του τροφοδοτικου γιατι αν καταλαβα καλα εχεις αλλαξεις ολους τους πυκνωτες στην τροφοδοσια ).

xrhstos1978
12-02-09, 08:09
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΙΧΑΝΗΣΜΟ. ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΑ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΑΚΙΝΗΣΙΑ, ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΤΗΣΩ ΤΟ PLAY KAI STOP 3-4 ΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ, ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΚΑΣΣΕΤΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΡΕΝΟ ΕΧΕΙ ΞΕΡΑΘΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΑΛΑΧΤΕΙ ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 14 ΧΡΟΝΙΑ!

chip
12-02-09, 11:07
Είχα κι εγώ από την ίδια σειρά video (NV-7500) παρόμοιο πρόβλημα και είχα αλλάξει 2-3 φορές set από υμάντες αλλά δεν είχα δει μεγάλη βελτίωση. Τελικά δεν βρήκα λύση (δεν ήξερα να κοιτάξω στην πλακέτα και χωρίς service manual) αν και μου λείπει γιατί έχω κασέτες σε ME-SECAM και δεν παίζουν στα νέα video. Service manual υπάρχει στο δίκτυο ή το αγόρασες?

xrhstos1978
12-02-09, 18:25
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ INTERNET. AN ΘΕΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΟ SERVICE MANUAL ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ. ΓΙΑΤΙ ΤΟ SERVICE KIT ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΤΟ NV 7500. ΩΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟ.


Σε παρακαλώ επεξεργάσου το μήνυμά σου, πατώντας "edit", και γράψε
με ελληνικούς & πεζούς χαρακτήρες, με βάση τους Όρους Εγγραφής & Χρήσης. (http://www.hlektronika.gr/forum/../index.php?page=rules)

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
12-02-09, 23:54
ΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΕΚΑΝΕΣ ΕΛΕΝΧΟ ΣΤΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΣΕΒΡΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΑΝΟΥΑΛ ΔΕΣ ΕΧΕΙ ΚΩΔΙΚΑ IRIS ΒΛΑΒΩΝ ΣΤΗΝ ΑΠΟΙΚΟΝΙΣΗ


Σε παρακαλώ επεξεργάσου το μήνυμά σου, πατώντας "edit", και γράψε
με ελληνικούς & πεζούς χαρακτήρες, με βάση τους Όρους Εγγραφής & Χρήσης. (http://www.hlektronika.gr/forum/../index.php?page=rules)

ezizu
13-02-09, 01:51
Φιλε Χρηστο αν το προβλημα ειναι μηχανικο μπορεις και οπτικα να το διαπιστωσεις,αν εχεις καποια σχετικη εμπειρια βεβαια.Σε πρωτη φαση μπορεις να κανεις οπτικο ελεγχο στο κατα ποσο η ταινια <<παταει>> σωστα πανω στις κεφαλες (εικονας,ηχου,CTL),στους οδηγους κλπ. καθως και αν τσαλακωνει καπου ενω κανεις search FF η REW.Ο συγκεκριμενος μηχανισμος πολυ δυσκολα παρουσιαζε βλαβες περα απο τα κλασικα της συντηρισης ( idler,ιμαντες,φρενο,γρασσαρισμα κλπ).

xrhstos1978
13-02-09, 08:12
Νικο σε ευχαρηστω για την βοηθεια σου.
Πριν καποια χρονια 2-3 περιπου που αλαξα το το σετ σερβις ο μιχανισμος δισκολευωνταν να δουλεψει, τοτε πειρα ενα γρασο για μηχανικα μερι και εβαλα, αλλα ηταν πολυ πιχτο!!! το βοηθεισε.
Αν θες πες μου τι γρασο πρεπει να βαλω και πος να αλαξω και το φρενο γιατι δεν εχει αλαχτει σχεδον ποτε.
Ειναι η αγαπημενη μου συσκευη. Αν θες να ανεβασω το σερβις μανουαλ να μου δειξεις τι πρεπει να κανω? Γιατι αυτο δεν ειναι μανουαλ, ειναι εγκυκλοπαιδια!!!!!!!!
Ευχαρηστω για το χρονο σου.

ezizu
13-02-09, 15:00
Γεια σου Χρηστο.Το γρασσο που θα χρησιμοποιησεις ειναι γραφιτου(ανθρακι χρωμα και λεπτο).Η πιο απλη μεθοδος για να αλλαξεις το φρενο ειναι να συμαδεψεις πανω στο σασσι τα ορια του πλαστικου ρυθμιστικου (που βρισκεται στην μια ακρη του φρενου) και να τοποθετησεις ακριβως στην ιδια θεση το καινουργιο.Αν το φρενο ειναι original και η προηγουμενη ρυθμιση ηταν σωστη το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα εχεις προβλημα (εξαρταται απο την φυσικη φθορα κεφαλων εικονας,ηχου,CTL,κλπ).Για σωστη ρυθμιση θα χρειαστεις κασετα ρυθμισεων και παλμογραφο.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
13-02-09, 15:16
γεια κι απο μενα θα κανεις οτι σου εγραψε ο φιλος πιο κατω πριν αλλα πριν κανεις την αλλαγη του φρενου καθαρισε τους οδηγους μηπως εχουν κολλημενο γρασογραφιτη ξαναβαλε γρασογραφιτη και δες μηπως δουλεψει και μετα αλλαξε το φρενο με παρα πολυ προσοχη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
13-02-09, 15:21
αν θελεις βοηθεια στειλε to mail σου

xrhstos1978
05-04-09, 16:10
Τα κουφά των ηλεκτρονικών συσκευών. Έχω ένα βίντεο Panasonic nv-7200, το βάζω να παίξει κασέτα και δείχνει ασπρόμαυρα, αν πατήσω το πλήκτρο γρήγορης κινήσεως για περίπου δυο δευτερόλεπτα επανέρχεται το χρώμα, μετά από αρκετό ψάξιμο και την βοήθεια του Νίκου από Λάρισα παρατήρησα το εξής κουφό! Αν έχω ενωμένη την κεραία στο βίντεο και δείχνει κάποιο κανάλι και πατήσω να παίξει κασέτα τότε δουλεύει κανονικά!!! Τι λέτε να φταίει? Ευχάριστο όλα τα παιδιά του φόρουμ γιατί πραγματικά είναι όλοι πολύ καλοί. Αυτά.

georgees
06-04-09, 22:22
σιγουρα ειναι ερωτευμενο.!!
η αγαπαει πολα χρονια.:lool::w00t::w00t:

xrhstos1978
06-04-09, 22:29
έχεις κανένα να τα ζευγαρώσουμε?:001_tt2::001_tt2::001_tt2:

georgees
07-04-09, 10:11
θα κοιταξω στην αποθηκημου που εχω καμια 40 αρια πεταμενα να δω εαν εχω΄ενα απο αυτο.
αν βρω θα σου το στηλω για να πιασει το προξενιο.!!!:001_rolleyes:

xrhstos1978
07-04-09, 17:49
Αν μου βρεις κανένα ίδιο η παρόμοιο θα έρθω Αγρίνιο να το πάρω. Το θέλω για ανταλλακτικά, βλέπεις είμαι πολύ συνθηματικος και το έχω από τον πατέρα μου αυτό το βίντεο. Να είστε όλοι καλά και ευχάριστο όλα τα παιδιά του φόρουμ που προσφέρουν την βοήθεια τους σε όσους την χρειάζονται. Αυτά.

dj_fivos_sak
20-02-15, 22:53
Παιδια συγγνώμη που απαντάω σε τοσο παλιο thread, αλλα τυχαίνει να έχω ενα National Panasonic NV-7500 στο οποίο αλλαξα και τους 5 ιμαντες αλλα οταν πατάω play, φορτώνει η ταινία στις κεφαλες, ξεκινάει να παιζει αλλα αμέσως σταματαει..απο ότι ειδα δεν κανει επαφή το idler με το take up spindle..τι να κανω? Βοήθεια!

dj_fivos_sak
20-02-15, 23:03
http://www.youtube.com/watch?v=GaRw1nheW1c

Εδω φαίνεται το πρόβλημα...να σημειωθεί οτι εχει ξεκολλήσει και το σφουγγαράκι απο το tension band..

UV.
20-02-15, 23:24
από το βίντεο φαίνεται ότι το idler είναι παλιό
1. λάδωσες το άξονα που του δίνει κίνηση κούνιας αριστερά - δεξιά;
2. καθάρισες την επιφάνεια στην περιφέρια του idler με ασετόν για να ενισχύσεις έτσι το λάστιχο του;
3. στο τεστ που κάνεις στο τέλος του βίντεο χωρίς κασέτα πρέπει να γυρνάς το άλλο ράουλο γιατί κάνει μονίτοριγκ την κίκηση αυτή για το αν ακολουθεί η ταινία και όταν δεν έχει κίνηση σταματά

dj_fivos_sak
21-02-15, 00:04
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Το μεγαλο idler στη μεση ειναι για fast forward και rewind. Αυτο δουλεύει κανονικά. Δεξια διπλα απ το take up spindle εχει ενα μικρο idler που ακουμπάει μονο στο play/rec..αυτο το idler δεν ακουμπάει και έτσι δεν δινει κινηση να τυλίξει την ταινια...λαδωσα τον άξονα του pinch roller με WD 40

UV.
21-02-15, 00:04
το ίδιο κάνει και αν το pinch roller δεν έχει σωστή εφαρμογή με το capstan
σίγουρα δεν έχεις καινούργιο να το αλλάξεις οπότε καθάρισε το και αυτό με ένα πανάκι και ασετόν για να φύγει η γυαλάδα του

dj_fivos_sak
21-02-15, 00:06
Το pinch roller κάνει τέλεια επαφή με το capstan αφου το λαδωσα...ειχε ξεραθεί το γρασο και δεν επέστρεφε στην αρχική του θεση.

UV.
21-02-15, 00:09
Δεξια διπλα απ το take up spindle εχει ενα μικρο idler που ακουμπάει μονο στο play/rec..αυτο το idler δεν ακουμπάει και έτσι δεν δινει κινηση να τυλίξει την ταινια...
δηλ έχει φθαρεί τόσο που μίκρινε η διάμετρος του;
με cam follower έρχεται σε επαφή με το spindle?

dj_fivos_sak
21-02-15, 00:11
Αυτο ακριβώς πιστεύω...το cam follower τι ειναι?

UV.
21-02-15, 00:13
...ειχε ξεραθεί το γρασο και δεν επέστρεφε στην αρχική του θεση.
πέρα από την κίνηση του προς το capstan αυτό που προωθεί την ταινία είναι το λάστιχο που έρχεται σε επαφή και με τα δύο (άξονα και ταινία) είναι ΟΚ;

dj_fivos_sak
21-02-15, 00:16
Ναι, το pinch roller προωθει την ταινία κανονικα..μερικές φορες το vcr παιζει σε forward/reverse search..

UV.
21-02-15, 00:19
Αυτο ακριβώς πιστεύω...το cam follower τι ειναι?
τον μηχανισμό και αν τον έχω δει δεν τον θυμάμαι
και αφού λες ότι έχει ξεχωριστό idler για το play τότε και αυτό δεν είναι μόνιμα σε σύμπλεξη με το takeup reel
αλλά το κάνει αυτό με κάποιο μηχανικό τρόπο

dj_fivos_sak
21-02-15, 00:20
Περιμενε σου στέλνω pm φωτο απο τον μηχανισμό

UV.
21-02-15, 00:26
απ' ότι βλέπω από το βίντεο είναι το μαύρο δισκάκι κάτω και δεξιά από takeup reel
υποθέτω ότι βρίσκεται σε μεταλλικό βραχίονα και το ερώτημα είναι μήπως τεντώνει με ελατήριο;

UV.
21-02-15, 00:28
Περιμενε σου στέλνω pm φωτο απο τον μηχανισμό

γιατί με pm στο φόρουμ υπάρχουν και άλλοι που μπορούν να πουν ιδέες
βάλε φωτό κανονικά

dj_fivos_sak
21-02-15, 00:32
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39258&stc=1http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39259&stc=1οριστε :)

UV.
21-02-15, 00:56
:001_smile:

UV.
21-02-15, 00:59
απ' ότι μπορώ να καταλάβω από την φωτο για την σύμπλεξη πρέπει να κάνει κίνηση προς το πίσω μέρος την κάνει;
(προσπαθώ να ανεβάσω φωτο αλλά κρασάρει το plugin μου)

dj_fivos_sak
21-02-15, 01:02
Ακριβώς...αυτον τον ιμάντα τον αλλαξα αλλα και παλι τιποτα..

UV.
21-02-15, 01:05
άσε τον ιμάντα
κάνει ο idler κίνηση προς τα πίσω όταν πατάς play;
γιατί βλέπω στο βάθος ένα λαμάκι που ίσως έπρεπε να έναι σε κάποιο cam follower και αυτό φαίνεται στο αέρα!

dj_fivos_sak
21-02-15, 01:07
Κανει κίνηση αλλα οχι αρκετη για να πατησει το idler στο reel..

dj_fivos_sak
21-02-15, 01:10
Αν μπορεις σημάδεψε στη φωτο πιο λαμακι εννοεις..

UV.
21-02-15, 01:16
και ο δεύτερος ιμάντας τι κάνει που πάει στη δεξιά γωνία;

Κανει κίνηση αλλα οχι αρκετη για να πατησει το idler στο reel..
από που πέρνει κίνηση;
τι το εμποδίζει;
αυτά πρέπει να δεις
δεν έχω και το manual του μηχανισμού να το δω και να σε βοηθήσω παρά πέρα
(μπορεί να το είχα αλλά μου έχει χαλάσει το PC από διακοπή της ΔΕΗ)

dj_fivos_sak
21-02-15, 01:22
και ο δεύτερος ιμάντας τι κάνει που πάει στη δεξιά γωνία;από που πέρνει κίνηση;τι το εμποδίζει;αυτά πρέπει να δεις δεν έχω και το manual του μηχανισμού να το δω και να σε βοηθήσω παρά πέρα(μπορεί να το είχα αλλά μου έχει χαλάσει το PC από διακοπή της ΔΕΗ)Απο που παίρνει κινηση δεν ξέρω...δεν τον ξέρω καλα τον μηχανισμό3 μερες το έχω το vcr.

UV.
21-02-15, 01:22
μήπως κάνει κίνηση μαζί με τον ιμάντα δεξιά - αριστερά;

UV.
21-02-15, 01:36
κάνε το τεστ που έκανες στο βίντεο με άδειο το συρτάρι
αλλά γύρνα με το χέρι σου το supply reel και κάλυψε και τους σένσορες αρχής τέλους για να μην σταματήσει για να δεις τι συμβαίνει

dj_fivos_sak
21-02-15, 01:41
κάνε το τεστ που έκανες στο βίντεο με άδειο το συρτάρι
αλλά γύρνα με το χέρι σου το supply reel και κάλυψε και τους σένσορες αρχής τέλους για να μην σταματήσει για να δεις τι συμβαίνει

Φιλε το ανακαλυψα το προβλημα..τελικα φταιει το λαστιχο σιγουρα. Για λιγοτερο απο 1 χιλιοστο δεν κανει επαφη!

georgis
21-02-15, 22:41
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39258&stc=1http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39259&stc=1οριστε :)

ριξτε μια ματια στο φρενο.που ειναι το τσοχακι οεο.

panasonic μακραν τα καλυτερα video μηχανικα & ηλεκτρονικα.
sony tv japan βεβαια , και panasonic video παλι japan ο τελοιος συνδιασμος για μια ζωη.καλες εποχες ,σημερα ολα ειναι απλες οδοντοκρεμες.

dj_fivos_sak
21-02-15, 23:38
Το ανέφερα παραπάνω οτι το σφουγγαράκι εχει ξεκολλησει..πως κολλαει αυτο?

xrhstos1978
22-02-15, 09:58
αυτό θέλει οπωσδήποτε αλλαγή, αλλα θα είναι αρκετα δυσκολο να το αλλαξεις μονος σου. αν θες το εχω. και κόλλημα το τσοχακι του φρένου.
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39275&stc=1

georgis
22-02-15, 22:10
Το ανέφερα παραπάνω οτι το σφουγγαράκι εχει ξεκολλησει..πως κολλαει αυτο?


με βενζινοκολλα .βαλε και στις δυο πλευρες αστο κανα τεταρτο και μετα φερτα σε επαφη.

dj_fivos_sak
24-02-15, 18:17
με βενζινοκολλα .βαλε και στις δυο πλευρες αστο κανα τεταρτο και μετα φερτα σε επαφη.

Ευχαριστω. Θα δοκιμασω και θα σου πω..ανταλλακτικα idler υπαρχουν πουθενα?

dj_fivos_sak
24-02-15, 18:26
ριξτε μια ματια στο φρενο.που ειναι το τσοχακι οεο.

panasonic μακραν τα καλυτερα video μηχανικα & ηλεκτρονικα.
sony tv japan βεβαια , και panasonic video παλι japan ο τελοιος συνδιασμος για μια ζωη.καλες εποχες ,σημερα ολα ειναι απλες οδοντοκρεμες.

Made in Japan...αυτο ξαναπεστο!

xrhstos1978
24-02-15, 21:54
Ευχαριστω. Θα δοκιμασω και θα σου πω..ανταλλακτικα idler υπαρχουν πουθενα?
εχω αρκετα ανταλλακτικα!

dj_fivos_sak
25-02-15, 16:52
εχω αρκετα ανταλλακτικα!

Γεια σου Χρήστο! Εχεις για αυτο το μηχανισμο? (NV-7200/7500)

xrhstos1978
26-02-15, 00:31
ναι φιλε εχω το nv-7200 πλήρως λειτουργικό. και εχω έναν γνωστό που ειχε το service της Panasonic και μου έδωσε αρκετα ανταλλακτικά :wiink:.

dj_fivos_sak
26-02-15, 11:21
Θελω αν μπορείς να μου βρεις, τα λάστιχα για τα δυο idler που εχει το μηχάνημα...εχω το NV-7500.