PDA

Επιστροφή στο Forum : GRUNDIG T51 CUC5301 T



smartech
20-01-09, 16:31
Παιδία καλησπέρα μήπως ξέρει κανένας σε αυτό το μοντέλο τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει εαν δεν έχει καθόλου ήχο ? Τι πρέπει να κοιτάξω ?

Nemmesis
20-01-09, 17:55
μηπως ξενικησες service τηλεωρασεων? 10μνμ εχεις και ανοιξες 3τοπικ για τιβι:001_huh: ξεκινας αναποδα θα ελεγα εγω... δλδ απο τελικο σταδιο ενισχυσης και πας προς τα πισω.. τουλαχιστον ετσι θα κοιτουσα εγω.. υπαρχουν ποιο εμπιροι που μπορει να σου πουν που ποναει αυτη η tv

east electronics
25-01-09, 19:36
οκ ..... οι τηλεορασεις αυτες πολυ σπανια εχουν θεματα με τον ηχο τους

καμμενο μεγαφωνο , προβλημα στο βυσμα των ακουστικων ( το πιο πιθανο ) , καμμενος ενισχυτης , προβλημα στην ΙΦ .....

PCMan
25-01-09, 19:38
Αυτό με το βύσμα των ακουστικών το έχω πάθει σε λάπτοπ.

georgees
09-02-09, 21:38
αμα βαλεις σκαρτ παιζει ο ηχος?
αμα βαλεις δαχτυλακι απαλα στο τελικο ενισχυτη ακους θορυβο?

δεν νομιζω να εισαι στο βισμα ακουστικων.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
10-02-09, 21:24
ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟΣ Ο ΗΧΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΝΟΥ?
Η ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΗΧΟΥ ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ+63.
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ? ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΡΟΛ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ


Σε παρακαλώ επεξεργάσου το μήνυμά σου, πατώντας "edit", και γράψε
με ελληνικούς & πεζούς χαρακτήρες, με βάση τους Όρους Εγγραφής & Χρήσης. (http://www.hlektronika.gr/forum/../index.php?page=rules)

georgees
11-02-09, 21:19
νικο λαρισα μαλλον εισαι μεσα.για το μενου λεω.
αλλα συχνα δεν κοβεται εντελως ο ηχος απο αυτη την αιτια.συνηθως εχει ηχο λιγο.εδω δεν εχει καθολου.
πιθανον να ειναι αυτο που ειπε ο σακης μεση συχνοτητα.ουτεχαλανε ευκολα τελικο ενισχυτη.

east electronics
11-02-09, 22:19
οι δοκιμες σου και οι πληροφοριες που εχεις δωσει ειναι ανεπαρκεις ......

καποιος ειπε να βαλεις δαχτυλο στην εισοδο του ενισχυτη ( πολυ σωστο ) για να δεις αν θα βγαλει βομβο το μεγαφωνο

με την παραπανω δοκιμη ομως δεν μπορεις να δεις αν σου φατιει το βυσμα των ακουστικων μια και ειναι μεταξυ μεγαφωνου και ενισχυτη οποτε πρπει να δεις και αυτο

καποιος ειπε να δοκιμασεις μεσω σκαρτ ( επισης πολυ σωστο μια και εκει δεν εμπλεκεται η IF )

και τωρα που λεμε ολα αυτα θυμηθηκα οτι μου εχουν κατσει δυο περιπτωσεις σε τετοιες τηλεορασεις που την ειχε κλασει ο μεταγωγος διακοπτης ( ολοκληρωμενο ) που αλλαζε την τηλεοραση απο σκαρτ σε τιουνερ ( αλλαζει την εικονα αλλα δεν αλλαζει τον ηχο )

κανε τις δοκιμες και αναφερσου ξανα !!!!!

georgees
12-02-09, 21:42
σακι μαρεσει η εκφραση <<κλασει>>>χαχαχα.
καλο και αυτο με το μεταγωγο διακοπτη.:biggrin:

KOKAR
17-02-09, 22:53
σου ανέβασα τα σχέδια
για να τα δεις click εδώ (http://www.sendspace.com/file/xno0uy) και εδώ (http://www.sendspace.com/file/wifayu)

KOKAR
17-02-09, 23:15
για ξεκλείδωμα της Τν ....

cuc5301 unlock main menu(hotel mode cancel)
1.Switch off tv set with main power switch.
2.Depress and hold the button P/C on the remote control while switching
on with the mains button(hold until appear service mode)
3.In service menu set volume to max value and press OK.
4.If you need can also set OSD position and press OK.
5."i" for exit.


Child lock cancel : VOL+,VOL-,PR-,PR+,OK.

mosfet
07-03-10, 01:32
Μηπως εχεις κατι και για την P37-060 OIRT (CUC6300) εχει βγει ενα παραθυρο που λεει :
"SLEEP TIMER 00 MIN" και απο κατω εχει βγαλει κλειδια και ζητα εναν 4ψηφιο κωδικο... αλλα δεν πιανει κανεις:saad:

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
07-03-10, 10:27
κωδικός 8500 ή 7038

mosfet
07-03-10, 22:04
ευχαριστώ πολύ και πάλι :)

mosfet
08-03-10, 23:03
Τζιφος κανενας κωδικος απο τους 2 δεν πιανει... υπαρχει πιθανοτητα να εχει προβλημα ο επεξεργαστης? δοκιμασα καποιους συνδυασμους αλλα τιποτα

east electronics
08-03-10, 23:06
ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ....πρεπει να μπεις στο service menu για να την ξεκλειδωσεις αν προλαβω θα το δω αυριο και θα σου το πω

mosfet
08-03-10, 23:17
Να σαι καλα Σακη θα με βοηθουσε πολυ (καρκινο εχω βγαλει μ αυτη την Τν :sneaky2: δε φτανει που το τροφοδοτικο το παρελαβα καρβουνο και μου βγηκε η πιστη τωρα εχω και το κερασακι στην τουρτα)

mystaki g
09-03-10, 00:26
απο το τηλεχ/
VOL+, VOL-, CH-, CH+, OK
ο Κωστας το γραφει ποιο κατω

mosfet
10-03-10, 20:43
Και ναι! την ξεκλειδωσα σας ευχαριστω για τη βοηθεια, τωρα μενει να παλεψω τον ηχο λιγακι (διακοπτεται κατα καιρους και επανερχεται "τερμα" ακομα κι αν εχω ρυθμισει το vol σε μια συγκεκριμενη τιμη)

mystaki g
10-03-10, 22:24
αλλαξε τον διακοπτης/απομονωσε τις επαφες και θα καταλαβεις εαν το προβλημα ειναι εκει

mosfet
11-03-10, 00:03
Αυτο ηταν ο διακοπτης ειναι βρομικος και σκαλωνει οπου να ναι παρατητρησα οτι ο ηχος διακοπτεται οταν σκαλωνει περιπου στη μεση της διαδρομης του... μαλλον παω για καινουργιο αυτος τελειωσε. Επιστρεφω αυριο με νεοτερα...

mosfet
13-03-10, 17:55
Οκ μπορω να πω οτι την εφερα σε μια αποδεκτη κατασταση διακοπτη δεν αλλαξα ακομα απλα τον καθαρισα οσο γινοταν και προς το παρον επανηλθε, διορθωσα και την ταση του τροφοδοτικου γιατι το τριμμερ ηταν τερμα χαμηλα και εδινε 90 αντι για 115 βολτ... ετσι η εικονα ηρθε ακριβως στη θεση της και μια κυματοσουλα που εβγαζε η οθονη εξαφανηστικε. Δεν εχω κατι αλλο προς το παρον... το μηχανακι δουλευει μια χαρα σας ευχαριστω για τη βοηθεια :thumbup:

golfmk3gt
06-11-13, 23:04
Καλησπερα παιδια,
εχω μια Grundig T51-640 text CUC6300 και ειναι κλειδωμενη σε hotel menu με αποτελεσμα οταν συνδεω ενα ψηφιακο δεκτη μεσω scart να μην μπορω να δω τιποτα !!!

Βρηκα αυτα στο ιντερνετ.........

Grundig CUC6300 CTV Child Lock Cancel
Press VOL+, VOL-, PR-, PR+, OK.
Grundig CUC6300 CTV Default Values Entering
Depress and hold the 'i' button on the RC while switching on with the mains button. Menu guide: 'Horizontal Position', 'OK', 'OK', press 'i' to leave the menu.
Grundig CUC6300 CTV Hotel Mode
Depress and hold button 'i' on the RC while switching on with the mains button. In the menu line 'HOTEL' select 'ON' and leave the menu with button 'i'. Cancelling the Hotel Mode: Repeat the steps above but change 'HOTEL' to 'OFF'.
Grundig CUC6300 CTV OSD position
Depress and hold the 'i' button on the RC while switching on with the mains button. Set the OSD position in the menu and store with 'OK'.

Ωστοσο ακρη δεν βγαζω !!! Παντως πληκτρο "i" εγω δεν εχω στο κοντρολ !!!


Εχετε καμια ιδεα ???

servive
07-11-13, 00:00
πατάμε το κεντρικό διακόπτη (πανό από την T.V.) μαζί με το i του control ..για τη δεν έχει "i" στο κοντρόλ !!! δεν είναι το δικό του ???36818