PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα σε ενισχυτή kenwood



power of sound
12-01-09, 06:25
Καλημέρα στην παρέα:biggrin::biggrin:! Έχω ένα πρόβλημα με ένα ενισχυτή που μου χάρισε ένας φίλος! Όταν μου τον έδωσε έκαιγε συνεχεία με το που τον έβαζες στην πρίζα και τον άναβες την αντίσταση της παρακάτω φωτο! Άλλαξα τα τρανζίστορ που είναι πάνω στην ψήκτρα γιατί τα δύο όταν τα μέτρησα ήταν οφφ, τα αλλάζω λοιπόν και όλα καλά μέχρι εκεί! Αλλά η αντίσταση και πάλι καιγόταν αλλάζω και ένα τρίτο τρανζίστορ που είχε γιατί το είχε κάψει και εκείνο και η αντίσταση μετά δεν έπαιρνε φωτιά με την πρώτη αλλά καιγόταν σιγά σιγά! Στο άλλο κανάλι η ίδια αντίσταση έχει πάνω της γύρο στα 8 βολτ αλλά αυτή που μου καίει συνέχεια έχει επάνω της 36 και κάτι βολτ! Ήχο έχω κανονικά στο ένα κανάλι αλλά στο άλλο μου βγάζει ναι μεν ήχο αλλά είναι τέλειος παραμορφωμένω και μπουκωμένος! Είναι σαν να δίνει και να σταματάει πάλι και ούτο κάθε εξής! Τώρα ξαναμέτρησα την τάση στην αντίσταση και ήταν κάπου στα 5 βολτ και μου δείχνει στο meter ότι το χαλασμένο κανάλι βγάζει ήχο και μάλιστα στο τέρμα (δεν έβαλα ηχείο για να δω σύμφωνα με το meter κρίνω), ενώ δεν έχει σήμα στην είσοδο. Αλλά το άλλο κανάλι παίζει κανονικά! Έχετε καμιά ιδέα τη μπορεί να φταίει??:001_rolleyes::001_rolleyes:Ευχαριστώ για όποια απάντηση:biggrin::biggrin:

stom
12-01-09, 17:51
Γενικα σε παλιους ενισχυτες αυτο που "ποναει" ειναι οι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες που στεγνονωντας δημιουργουν διαφορα.
Ψαξε αυτο για αρχη.

power of sound
12-01-09, 20:01
Έχω αλλάξει σχεδόν όλους τους πυκνωτές αλλά η καινούργιοι είναι μεγαλύτερη σε βολτ από τους προηγουμένους, λόγω του ότι δεν υπήρχαν ακριβός ίδιοι, αλλά και κάποιοι από αυτούς που έχει μέσα δεν υπάρχουν στο Βενεριερι! Οπότε τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση??? Αλλά να φταίει ο πυκνωτής για τα 36 και βολτ που πάνε στην αντίσταση??:001_rolleyes::001_rolleyes:

east electronics
25-01-09, 19:30
οχι ...ειναι σιγουρο οτι εχεις και καποιο driver transitor αρπαγμενο ..... οι πυκνωτες που εχει υπαρχουν ολοι δεν υπαρχει καποιο θεμα ....
τα τρανσιστορ εξοδου πρπει να ειναι ακριβως τα ιδια οχι αντιστοιχιες ....
τελος αν θελεις μπορεις μετα απο τηλεφωνικη να τον φερεις απο το εργαστηριο μου να σου δειξω πως να τον φτιαξεις ..... η αλλιως να τον φτιαξουμε μαζι ( φυσικα χωρις χρεωση )

ο ενισχυτης αυτος δεν μπορει να κανει θαυματα απο πλευρας ισχυος αλλα κατα τα αλλα ειναι ενα μηχανακι ερωτευσιμο γιατι παιζει παρα μα παρα πολυ γλυκα !!!!

σακουλης

KOKAR
26-01-09, 00:06
ποιο μοντέλο είναι ο ενισχυτής σου ???
μπορεί να έχω το σχηματικό του

power of sound
26-01-09, 20:33
Ναι όντως φίλε Σάκη σαν απόδοση είναι μικρός (κάπου στα 50βατ ρμς αν δεν κάνω λάθος) αλλά έχει πολύ ωραίο ήχο! Και παρά πολύ καλό και γλυκό μπάσο!!! Σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου φίλε Σάκη:biggrin::biggrin:! Αν δεν κάνω τίποτα άμα είναι και μπορέσεις και εσύ θα το κανονίσουμε! Φίλε Κώστα ο ενισχυτής είναι ο Kenwood model KA-50! Σας ευχαριστώ για την βοήθεια :biggrin:!

nassosxlvbros
03-03-10, 10:02
Ο ΚΑ-50 είναι 2x45W και είναι κομμάτι τόσο από ήχο όσο και από σχεδίαση,που δεν πρέπει να φύγει από το σπίτι σου!Άλλαξε τα drivers και τσέκαρε όοοοολες τις αντιστάσεις-ειδικά αυτές που είναι στα drivers...ΜΗΝ ψάχνεις αντίστοιχα γιατί θα πελαγώσεις...λογικά θα υπάρχουν ακόμα τα δικάτου...

Είχα το ίδιο θέμα πριν από κάαααμποσα χρόνια...ο δικός μου (ΚΑ-30) μετά από βραχυκύκλωμα στο ένα κανάλι (νάναι καλά το αδερφάκι μου) "τίναξε"τα εξόδου...τα περίφημα (2S)D613...αντικαταστάθηκαν με BD905 αλλά δεν...γιατί είχε κάψει και τα drivers τα (2S)C1845,που φυσικά το 1986 δεν υπήρχαν πουθενά...το παράτησα μετά από πολύ κόπο και ψάξιμο και κατέληξε στη "μαμά" για να επισκευαστεί με κόστος σχεδόν στην αρχική του αξία...μετά από χρόνια βρέθηκαν τα τρανζίστορ του και φυσικά καβάντζωσα μερικά να υπάρχουν...έχει πολύ καλό ήχο το σκασμένο για την ηλικία και τη σχεδίασή του (ακούς quasi ; ) και γενικά δε βλέπω το λόγο ακόμα να αλλαχτεί με κάτι άλλο "μοντέρνο"...αν βρώ και τα σχέδιά του θα τον αναζωογονήσω από την αρχή αλλάζοντας σχεδόν τα πάντα...
Παραθέτω μερικά οικονομικά στοιχεία της εποχής...:
-Τιμή αγοράς τότε:(1985) 25.000 δραχμές...
-επισκευή στη μαμά: (1987) 22.000 (!!!!!!!):crying:
-προσφορά επισκευής σε τοπικό "μάστορα" 18.000 (....):001_rolleyes:

υγ.: Αν θες άλλαξε και τους πυκνωτές του τροφοδοτικού με μεγαλύτερους. ;)

east electronics
03-03-10, 10:12
εδω θα γινω κακος αλλα δεν πειραζει αρκει να μαθουμε κατι ολοι απο αυτο .....Ο ενισχυτης αυτος και τα ξαδελφακια του ειναι ενα "κακο" μηχανημα .... ο λογος ειναι οτι χρησιμποιει ενα "παθητικο" τονε κοντρολ δλδ χωρις κανενα ενεργο εξαρτημα το οποιο για να λειτουργησει χρησιμποιει αναδραση απο την εξοδο του ενισχυτη ....

Η ιδεα ειναι πολυ εξυπνη μεν γιατι στην ουσια δεν εχει ενργα εξαρτηματα στους τονους και αρα λιγοτερο θορυβο αλλα ξαφνικα η ολη λειτουργεια του ενισχυτη ειναι βασισμενη στο ποσο επαγωγικα η ποσο χωρητικα ειναι τα ηχεια στην εξοδο


το ιδιο σχεδιο σε πολλα κομματια εκανε και η ΥΑΜΑΗΑ για καποια μοντελα σε καποια χρονια οπου ολοι σιγα σιγα το εγκατελειψαν


οσο για την επισκευη το πιο σημαντικο ειναι οτι ο Ιαπωνας οντας πολυ σιγουρος για τα εξαρτηματα του δεν ειχε βαλει ποτε τριμμερ για να ρυθμιζει οτο ρευμα ηρεμιας στα τρανιστορ εξοδου ....αποτελεσμα οι ενισχυτες αυτοι να αποκτησουν την φημη οτι δεν μπορουν να επισκευαστουν και λογικο ηταν γιατι χιλιοι τεχνικοι ανοιξαν το βιβλιο που ελεγε οτι αντιστοιχο τρανσιστορ ηταν το bd 243 το οποιο φυσικα και ηταν αλλα δουλευε με αλλα στοιχεια κυκλωματος και αρα αλλα ρευματα

Η σωστη προσεγιση θα ηταν να βαλεις οτι τρανσιτορ σου γουσταρει ευκολα και φτηνα και να αντικαταστησεις μια αντισταση με ενα τριμμερακι να ρυθμισεις το ρευμα ηρεμιας και αντε γεια !!!!!

αυτα τα ωραια

mystaki g
03-03-10, 10:36
το σχεδιο εδω http://elektrotanya.com/kenwood_ka_50_sch.pdf/download.html