PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεοραση daewoo προβλημα με θολη εικονα



giorgos
28-11-08, 17:23
Γεια σας αντιμετωπιζω ενα προβλημα με μια τηλεοραση daewoo δεν εχω σημειωσει μοντελο ειναι αρκετα παλια αν χρειαστει ειναι ευκολο.εδω και πολυ καιρο η εικονα της εχει γινει θολη ανεξαρτητα απο το καναλι ποθ δειχνει.με δυσκολια διαβαζονται τα γραμματα. βασικα ειναι ενος συγγενη μου και την προοριζει για τα σκουπιδια και σκεφτομαι να την παρω να την χειρουργησω μηπως και καταφερω κατι.Δεν την εχω ανοιξει ακομα αλλα θα ηθελα καποια συμβουλη απο που να ξεκινησω.δεν εχω ιδιαιτερη επειρια απο τηλεορασεις αλλα μου αρεσει να ασχολουμε γενικα και μου αρεσει να το ψαξω.ευχαριστω εκ τον προτερων

GR_KYROS
28-11-08, 17:28
Κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να αλλάξεις Μ/Τ υψηλής.

ezizu
28-11-08, 20:21
Καλησπερα.Ειμαι νεο μελος αλλα εχω πολυ εμπειρια στις επισκευες ηλεκτρονικων συσκευων και θα ηθελα να βοηθησω λεγοντας την αποψη μου.Φιλε giorgos σωστη απαντηση του GR_KYROS αλλα πριν αντικαταστησεις τον Μ/Τ υψηλης τασης ,θα ελεγα να προσπαθησεις να ρυθμισεις το focus (το ενα ρυθμιστικο απο τα δυο που βρισκονται πανω στον Μ/Τ υψηλης τασης),ισως να παιρνει καποια ρυθμιση και να ξεθολωσει η εικονα σου.

GR_KYROS
28-11-08, 21:34
Ezizu περί αυτού πρόκειται, υπάρχει πρόβλημα στον καταρράκτη
αλλά με το focus δε υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί.
Αναγκαστικά άλλαγμα Μ/Τ

east electronics
12-12-08, 23:28
chil my friend kyros μην εισαι τοσο καθετος ....υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις !!!!! μια απο αυτες ειναι ο σπινθιριστης που βρισκεται στην βαση της οθονης ...αν εκει εxει μαζευτει υγρασια ειναι πιθανον να μην μπορει να ρυθμισει φοκους ....

μου εχει τυχει και απο υγρασια αλλα και απο γαλα που εριξαν παιδια και ευτυχως πηγε μονο εκει καλο θα ειναι να ανοιξεις την βαση να take a look ....

kyros have a beer .....

GR_KYROS
13-12-08, 12:15
Φίλε sakis δεν μου έχει τύχη περίπτωση να επισκευάσω tv γαλακτομπούρεκο
Αλλά με υγρασία στον σπινθηριστή αρκετές φορές.
Λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν υπάρχει σχετική εμπειρία από τον Γιώργο και μπορεί να προκαλέσει μεγαλύτερη ζημιά, η αποψή μου είναι απευθείας αλλαγή Μ/Τ

savnik
13-12-08, 12:25
Όλα καλά αυτά που λέτε. αλλά μιας και λέει ότι η τηλεόραση είναι αρκετά παλιά δεν υπάρχει περίπτωση να έχει πεσμένη οθόνη.

east electronics
13-12-08, 12:27
ΞΑΝΑ ΜΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΥΡΟΣ ...... ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΙ ΣΕ ΦΟΝΤΟΥΣ BOLD ....

NO COMMENTS

GR_KYROS
13-12-08, 13:03
Κατά πάσα περίπτωση δεν είναι οθόνη, αλλά ας μας πη ο Γιώργος πόσων ετών είναι.
Βέβαια η αλλαγή Μ/Τ είναι ρίσκο γιατί πάντα υπάρχει η περίπτωση οθόνης.
Για ένα εργαστήριο που έχει την ευχέρεια δοκιμής με προσωρινή αλλαγή Μ/Τ
τα πράγματα είναι ευκολότερα, στην προκειμένη περίπτωση είναι ρίσκο.
Πιστεύω Θα συμφωνεί και ο φίλος sakis:wiink:

Alco
13-12-08, 16:28
Καλησπέρα, ρύθμισε το focus που ειναι πάνω στον μετασχηματιστή υψηλής και αν δεν κάνει τίποτα την πας σε μάστορα.

plouf
17-12-08, 12:31
Καλησπέρα, ρύθμισε το focus που ειναι πάνω στον μετασχηματιστή υψηλής και αν δεν κάνει τίποτα την πας σε μάστορα.

sorry αλλα εμπειρια σε τηλεοράσεις δεν έχω καθόλου (και δεν θέλω να μάθω ; ) )

τo focus που λέτε είναι στη βάση της οθόνης ? (του γυάλινου κώνου)
συνήθως κάτι δακτυλίδια που περιστρέφονται ?

λέω να κάνω μια προσπάθεια σε μια θολή Τηλεόραση που έχω αν δεν φτιάξει πάω για άλλη....

east electronics
17-12-08, 14:22
MEGALE PLOUF ΜΑς εστειλες ...δεν ειναι εκει αυτο που ζητας ..... ειναι πανω στο μετασχηματιστη υψηλης με την μορφη πλαστικης βιδας εχει συνηθως 2 μια πανω μια κατω η κατω ρυθμιζει την ταση G2 και η πανω το φοκους ..... την πανω ( γραφει κιολας φοκους συνηθως μπορεις να την κανεις ακομα και πληρη περιστροφη απο αριστερα προς δεξια και να δεις αν αλλαζει κατι

αλλα προσοχη την κατω βιδα μην την πειραξεις και σε καμμια περιπτωση μην την πας τερμα δεξια ...κατι τετοιο μεχρι και να καψει οθονη μπορει ....

προσεκτικα λοιπον γιατι αλλιως σε βλεπω για καφεδακι στη νεα μακρη οπου στο εργαστηριο μου μπορεις να φερεις την τηλεοραση να σου δειξω πως μπορεις να την φτιαξεις ( χωρις χρεωση φυσικα )

προσεκτικα επισης μεγαλε

giorgos
18-12-08, 21:59
Λοιπόν ακόμα δεν ασχολήθηκα με την τηλεόραση απλά θέλω να αναφέρω τα εξής...δεν με πειράζει αν μπώ στο κοπο να αλλάξω μ/τ και ας μην παίξει καθώς σε τέτοια περίπτωση μάλλον θα καταλήξει στην ανακύκλωση...απλά θα πειραματιστω και οτι βγει...η τηλεοραση είναι καπου 10 χρόνων...σε καθε περίπτωση θα ενημερωσω οταν κάνω επέμβαση...

giorgos
08-02-09, 21:27
Τελικά άνοιξα την τηλεόραση και το πρόβλημα λύθηκε.με ρύθμιση του φόκους ήταν αρκετό για να φτιάξει η εικόνα...ένα ευχαριστώ σε όσους έδωσαν τις συμβουλές τους...