PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με οθονη 15 laptop της siemens



IOANNIS
20-06-08, 01:32
καλησπερα σε ολους. σημερα μου εφερε ενα καποιος εναν υπολογιστη laptop της siemens, και μου τον πουλαει 300 ευρω, αλλα εχει το εξης προβλημα: του ειχε πεσει κατω, και οταν τον ανοιξει αναβει η οθονη ασπρη, και μολις την πιεσω με τα δακτυλα στην πανω γωνια αριστερα, επανερχεται κανονικα ενω αμα την ξαναφησω, ξαναγινεται ασπρη. τι λετε? φτιαχνει αυτο το προβλημα? αξιζει να τον αγορασω τον λαπτοπ? περιμενω τα σχολια σας!!!!!!!!!!!

moutoulos
20-06-08, 01:44
Γιάννη αφού αν το πιέσεις έρχεται κανονικά σημαίνει οτι δεν έχει βλάβη, απλά κάτι δεν πατάει καλά.
Το αν αξίζει ή οχι πρέπει να ξέρεις τι είναι, τι έχει μέσα εννοώ.
Παλιό ή σχετικά καινούργιο είναι το λάπτοπ?

IOANNIS
20-06-08, 01:54
εναμιση χρονο το εχει. εχει επεξεργαστη στα 1,73G με 512 ram και 60G σκληρο. επειδη δεν εχω ξαναανοιξει λαπτοπ, λεω μηπως εχει καμια καλωδιοταινια που παει στην οθονη,και αμα ξεκολησει δεν μπορει να ξανακοληθει. ρωτησα και μου ειπαν οτι θελουν 150 ευρω να τον φτιαξουν, και γι αυτο σας ρωταω αν θα μπορουσα να τον εφτιαχνα μονος μου.....
θα κανω οτι μου πειτε εσεις!!! :D

moutoulos
20-06-08, 02:09
Τι να σου, δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου :shock: .
Λοιπόν ανοιξέ τον, το πάνελ εννοώ μπροστά που κρατάει την οθόνη (τελάρο).
Όταν το βγάλεις πιστεύω κάτι να φαίνεται, και να σε βοηθήσει να κρίνεις αν
φτιάχνεται ή όχι.

Και λίγη πλάκα ..., βάλε έναν σφυκτήρα πάνω αριστερά να το κρατάει μόνιμα :mrgreen: :mrgreen:

IOANNIS
20-06-08, 02:14
και εγω σκεφτηκα να βαλω ενα μανταλακι να το κραταει αλλα ειναι ασχημο......... :roll:
θα τον παρω τηλ αυριο, και αμα θελει να μου τον δωση να δω αν φτιαχνει καλος, αλιως δεν τον περνω.... :(
αλλα αν μπορω να τον φτιαξω πιστευετε οτι αξιζει τα λεφτα του???

IOANNIS
20-06-08, 02:28
α και κατι αλλο... αν μου τον δωσει να τον κοιταξω, μηπως ξερετε πως βγαινουνε τα πλαστικα γυρω απο την οθονη??? ειναι κουμπωτα η εχουνε βιδες?

moutoulos
20-06-08, 02:29
Εεε κοίταξε, είναι λίγο ασθενικός, αλλά με επιπλέον μνήμη, κανα 30ε, πας 1GHz. Εκεί ας πούμε μια χαρά είναι.
Όλα αυτά βέβαια ισχύουν αν δεν έχει άλλη βλάβη απο την πτώση, πχ σκληρός κτλ ...
Τώρα βέβαια απο την άλλη με 550ε παίρνεις καινούργιο με τα ίδια, ισως και καλύτερα χαρακτηριστικά.


... ειναι κουμπωτα η εχουνε βιδες?
Συνδιασμός αυτών ...

IOANNIS
20-06-08, 02:33
ευχαριστω πολυ γρηγορη για την βοηθεια. θα τον κοιταξω αυριο και θα σας πω νεα!!!!

moutoulos
20-06-08, 02:33
Οκ

epistimon
20-06-08, 03:17
Mε καμια 200αρια ευρω επιπλεον παιρνεις ενα καινουριο και με καλυτερα χαρακτηριστικα!Τωρα λαπτοπ που εχει πεσει κατω και υπαρχει εμφανες προβλημα δεν θα επερνα!

JIM_6146B
20-06-08, 09:56
Τωρα λαπτοπ που εχει πεσει κατω και υπαρχει εμφανες προβλημα δεν θα επερνα!


Συμφωνώ δεν ξέρεις τι άλλο θα έχει που θα το μάθεις στην πράξει .

πχ η μπαταρία του είναι σωστή ? , ο οδηγός DVD είναι σωστός ? ο δίσκος ? τι άλλο έχει ξελασκάρει ή σπάσει εσωτερικά .......?

Καλύτερα μαζεψε χρήματα και επένδυσε σε ενα καινούργιο φθηνό με εγγύηση .....

Τώρα αν στο δώσει χωρίς χρήματα (αφού για πέταμα θα το έχει ) πάρτω και οτι καταφέρεις .....

Α και κάτι ακόμα είναι νόμιμο έχει τα χαρτιά του ????

IOANNIS
20-06-08, 19:30
καλησπερα και παλι!! σημερα πηρα τηλ αυτον που εχει τον λαπτοπ, και μου ειπε οτι δεν μου τον δινει να τον δω, μη τυχον και τον χαλασω περισοτερο, και ουτε τον δινει κατω απο 300 ευρω.......
με βαση λοιπον αυτα που μου ειπατε, και αφου δεν μου τον δινει να δω αν μπορω να τον φτιαξω, δεν τον περνω, και θα κανω υπομονη να μαζεψω λιγα λεφτα ακομα, για να παρω εναν καινουργιο!!! :D
σας ευχαριστω ολους για την πολυτιμη βοηθεια σας!!!!!!!!

babisko
21-06-08, 08:03
:ok: :ok: