PDA

Επιστροφή στο Forum : ??? Βραχυκύκλωμα Ενισχυτή ή άλλο πρόβλημα; ???



gas_liosia
29-10-07, 23:17
Χαιρετώ τους φίλους των Ηλεκτρονικών. Έχω ένα πρόβλημα με εναν ενισχυτή αυτοκινήτου, SONY XPLOD συγκεκριμένα τον XM-7547. Το πρόβλημα είναι οτι μου καίει συνέχεια τις ασφάλειες της μιας ενισχυτικής βαθμίδας από τις δυο. Στην μια πλευρά της πλακέτας με τους δύο ενισχυτές υπάρχουν 6 γέφυρες τροφοδοσίας που συνδέονται με μια άλλη πλακέτα. Οι γέφυρες είναι με την εξής σειρά: -28V GND +28V +28V GND -28V οι οποίες προέρχονται από τα τροφοδοτικά των ενισχυτών. Το περίεργο "κατ' εμέ " της υπόθεσης είναι οτι βάζω το πολύμετρο με το Buzzer και μου χτυπά (όχι πάντα) όταν ακουμπάω την μια από τις δύο +28V με την μια -28V. Με την σειρά που έχω δώσει δηλαδή παραπάνω όταν ακουμπάω την 3η γέφυρα με την 6η ή την 4η με την 6η. Όταν όμως μου χτυπάει, χτυπάει μόνο τη στιγμή που το ακομπάω για πολύ λίγο και έπειτα σταματάει. Είναι πιθανόν κάποιο βραχυκύκλωμα στην κάτω μεριά της πλακέτας ( ίσως στο τροφοδοτικό κάπου; ) ή υπάρχει και καμιά άλλη εξήγηση πού εγώ δεν μπορώ να φανταστώ; Συγνώμη αν σας κούρασα, ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

hlektrologos000
29-10-07, 23:34
μια φωτο απο το εσωτερικο θα βοηθουσε...

δηλ σου καει την μια ασφαλεια απο τις 2 και δουλευουν τα 2 απο τα 4 καναλια?

gas_liosia
30-10-07, 00:13
μια φωτο απο το εσωτερικο θα βοηθουσε...

δηλ σου καει την μια ασφαλεια απο τις 2 και δουλευουν τα 2 απο τα 4 καναλια?



Η κάθε βαθμίδα εχει απο δύο 25αρες ασφάλειες και μου καει τις δύο της μιας βαθμίδας μόνο. Ήχο δεν έχω καθόλου. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

Παραπάνω ανέβασα την φωτογραφία. Οι γέφυρες είναι στην πάνω μεριά.

hlektrologos000
30-10-07, 00:57
λογικα κατι εχει καει.....
για αρχη μετρησε ολα τα τρανσιστορ του τροφοδοτικου αν εχουν τις ιδιες τιμες .

τις ασφαλειες τις καιει οταν τον συνδεεις στην μπαταρια αμεσως ή οταν δινεις ρευμα στο remote απο την πηγη για να ανοιξει ο ενισχυτης...?

εγω τον εβγαλα καλυτερη φωτο και ας ειμαι μακρυα....

gas_liosia
30-10-07, 01:23
Σωστός! Με το remote τις καίει. Τα τρανζίστορς έχουν όλα τις ίδιες τιμές.

hlektrologos000
30-10-07, 01:36
μετρα τα τρανσιστορ πανω απο τα τροφοδοτικα........... τα 6+6 αυτα που ειναι βιδωμενα πανω στο σασι ενοω..
καποια τρανσιστορ( ή και ολα ) στο τροφοδοτικο που σου καει τις ασφαλειες θα δειχνουν διαφορετικες τιμες απο αυτα που ειναι στο καλο (αυτο που δεν τις καιει ).
ή θα ειναι εντελως βραχυκυκλωμενα .

εντοπισε τα και θα σκεφτουμε τι θα κανουμε.
μην ξαναδωσεις ταση στον ενισχυτη .

hlektrologos000
30-10-07, 11:01
Σωστός! Με το remote τις καίει. Τα τρανζίστορς έχουν όλα τις ίδιες τιμές.
δεν ειχα δει την απαντηση οταν postara .....

δες σε ποιον ενισχυτη δινει το τροφοδοτικο που καιει τις ασφαλειες και μετρησε για διαφορες με τα τρανσιστορ του ενισχυτη που δεν καιει τις ασφαλειες.

αν δεν κανω λαθος αυτο που καιει τις ασφαλειες τροφοδοτει τον δεξιο ενισχυτη . σωστα?
μετρα και αυτες τις zener μπροστα απο τα τρανζιστορ .

οπως καταλαβες εχουμε 2 ενισχυτες μεσα σε ενα κουτι , και ψαχνουμε για διαφορες μεταχυ καλου( αυτος που δεν καει τις ασφαλειες) και κακου (αυτου που τις καει).

πες μας το τροφοδοτικο που τις καιει σε ποιον ενισχυτη δινει . (δεξι ή αριστερο ).

gas_liosia
30-10-07, 13:26
Sorry, τα τρανζίστορς που μέτρησα χθές είναι των τροφοδοτικών. Όντως έχουν διαφορές τα τρανζίστορς των ενισχυτών. Το κακό είναι οτι πρέπει να λύσω τις πλακέτες από το σασι να δω σίγουρα ποιο τροφοδοτικό στέλνει πού. Το αριστερό τροφοδοτικό καίει τις ασφάλειες πάντως. Μόλις θα έχω νεότερα θα επικοινωνήσω. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

gas_liosia
30-10-07, 13:50
Απ'οτι καταλαβαίνω ο αριστερός ενισχυτής πρέπει να έχει το πρόβλημα. Τα δυο τέρμα αριστερά μεγάλα τρανζιστορς μου δείχνουν διαφορετικές τιμές και είναι ξαν' αλλαγμένα. Επίσεις οι δίοδοι αυτής της βαθμίδας είχαν λίγη μαυρίλα αλλά φαίνονται εντάξει στις μετρήσεις.

gas_liosia
30-10-07, 23:53
Φίλε Μπάμπη, τελικά είναι καμμένο ένα MOSFET. Συγκεκριμένα ενα FS70SMJ-2. http://www.datasheetsite.com/extpdf.php?q=http%3A%2F%2Fpdfdata.datasheetsite.co m%2Fpdf1%2FRenesas%2FFS70SMJ-2.pdf
Σήμερα ρώτησα τον φίλο μου που είχε τον ενισχυτή και μου εκμυστηρεύτηκε οτι είχε 6 ηχεία πάνω στα δυο κανάλια αυτού του ενισχυτή... και πολύ πιθανόν παράλληλα μεταξύ τους!!! Το συγκεκριμένο MOSFET και το διπλανό του απ'οτι βλέπω έχει ξαν 'αλλαχτεί. Ας ελπίσουμε οτι είναι μόνο αυτό. Ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθεια.

hlektrologos000
31-10-07, 19:02
θα σου προτεινα να αλαξεις και τα 2 mosfet .
Την πρωτη φορα που θα του δωσεις ταση να μην ειναι απο μπαταρια αυτοκινητου αλλα απο καποιο τροφοδοτικο σπιτιου στα 12v .
Μην βαλεις τις ασφαλειες που προβλεπετε αλλα απο μια 10Α σε καθε τροφοδοτικο.
και μην δωσεις σημα στην εισοδο .
Αφου κανεις αυτα τοτε θα δωσεις ρευμα στο remote να ανοιξει ο ενισχυτης.

Αν ολα ειναι καλα ο ενισχυτης θα ανοιξει . και τοτε παρε αμεσως το πολυμετρο και μετρα τα +/- volts καθε τροδοδοτικου .(οτι δουλευουν και τα 2 τροφοδοτικα δηλ). αν δεν δουλευουν και τα δυο ή αρχισει να σου μυριζει καμενο βγαλε αμεσως την τροφοδοσια.


Αφου περασει αυτο το τεστ τοτε βαλτον στο αμαξι με τις ιδιες ασφαλειες για αρχη .
με πολυ χαμηλα την ενταση δοκιμασε μια μια τις εξοδους οτι βγαζουν φωνη με ενα ηχειακι.

το επομενο βημα ειναι να βαλεις τις προβλεπομενες ασφαλειες να συνδεσεις τα κανονικα ηχεια πανω στον ενισχυτη να δωσεις ενταση .......................................... και ο Θεός βοηθος....!

Υ.Γ Χαλασμενο τον πηρες τον ενισχυτη ή δουλευε πανω στο αμαξι σου και μετα επαθε την ζημια?

gas_liosia
01-11-07, 00:48
Χαλασμένο τον πήρα. Ναι, είχα υπόψιν να τον τροφοδοτήσω εκτός αυτοκινήτου καλού κακού!! Το κακό είναι οτι δεν βρίσκω τα MOSFET και πρέπει να τα παραγγείλω. Υπομονή και μόλις θα έχω νεότερα θα ξαναποστάρω. Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.

gas_liosia
19-11-07, 18:27
Τελικά τα MOSFET τα βρήκα απο Αμερική, και εντελώς τυχαία ήταν Έλληνας! Η Ελλάδα είναι παντού! Μου ήρθαν σε μια βδομάδα και τελικά έκανα δουλειά. Να'σαι καλά φίλε μου για τη βοήθεια!