PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα συχνότητας



cartman
06-09-07, 17:48
Μου χάλασε η @#%^$&*@# η τηλεόρασή μου και δεν δείχνει μερικά κανάλια. Πιάνει συχνότητες μόνο απο 450 - 550 MHz και μου έχει σπάσει τα νεύρα.
Νομίζω πως φταίει ο δέκτης γιατι άλλες τηλεοράσεις που έχω δοκιμάσει τα παίζουν όλα μια χαρά.


Καμιά ιδέα;;;;;

ggr
06-09-07, 19:00
Μαλλον δεν ερχεται η σωστη ταση συντονισμου στις varicap του tuner την οποια ειτε στελνει ο επεξεργαστης της τηλεορασης στο tuner απευθειας ειτε φτιαχνεται μεσα στο tuner σε ξεχωριστο ολοκληρωμενο το οποιο παιρνει data/clock απο τον επεξεργαστη. Τι μοντελο ειναι η τηλεοραση?

electron
06-09-07, 19:57
Είναι περιττό φυσικά να πούμε ότι αν η βλάβη εντοπίζεται στο tuner τότε δεν μπορείς με απλά μέσα να το επισκεύασεις.Απαιτεί ειδικό εξοπλισμό μιας και το tuner είναι κομμάτι ιδιαίτερα <<ευαισθητο>>.

cartman
06-09-07, 20:32
Philips lcd 32 ''

cartman
06-09-07, 20:34
Πώς μπορώ να καταλάβω πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα ;;;

PCMan
08-09-07, 07:20
Δημήτρη δοκίμασε να βάλεις στο καλώδιο της τηλεόρασης άλλη τηλεόραση.
Αν δεν παίζουν ψάξε την κεραία η το καλώδιο.
Αν παίζουν όλα τότε το πρόβλημα είναι στην τηλεόραση και προσπάθησε μήπως βρεις καμία ρύθμιση στην τηλεόραση(που δεν νομίζω) ή αλλιώς πήγαινε την κάπου να την φτιάξουν.

Το πρόβλημα μάλλον είναι στο tuner όπως είπαν τα παιδιά πιό πάνω.

savnik
08-09-07, 17:40
Μου χάλασε η @#%^$&*@# η τηλεόρασή μου και δεν δείχνει μερικά κανάλια. Πιάνει συχνότητες μόνο απο 450 - 550 MHz και μου έχει σπάσει τα νεύρα.
Νομίζω πως φταίει ο δέκτης γιατι άλλες τηλεοράσεις που έχω δοκιμάσει τα παίζουν όλα μια χαρά.


Καμιά ιδέα;;;;;
Αλλαγή Tuner

djwzak
08-09-07, 19:00
Μαλλον tuner το κοβω και εγω. Αν εχει εγγυηση πηγαινε την κατευθειαν στο service αλλιως ψαξε για καμια ομοια TV αλλα χαλασμενη σε αλλο σημειο και τσιμπα το tuner της. Επισης υπαρχει η πιθανοτητα
το ιδιο tuner να υπαρχει και σε αλλα μοντελα Philips ή αλλων εταιρειων.