PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με κλιματιστικό σπιτιού



ΠΕΤΡΟΣ Κ.
03-09-07, 11:49
Παιδιά βοήθεια.
Εχω ένα κλιματιστικό σπίτι 18.000 btu, της σειράς (μάρκα Green Point). Μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα. Δεν δουλεύει ο ανεμιστήρας της εξωτερικής μονάδας, με αποτέλεσμα να μην ψύχει το ψυγείο και με τα από λίγα λεπτα, φυσικά, σταματάει και ο συμπιεστής να δουλεύει, φαντάζομαι λόγω υπερθέρμανσης του ψυκτικού υγρού (η μέσα μονάδα λειτουργεί κανονικά αλλά μετά, φυικά, δεν βγάζει κρύο αέρα). Εχω δεί οτι το μοτέρ του ανεμιστήρα έχει τέσσερα καλώδια και "παίρνει" εντολή από ένα μαύρο πράγμα σαν "ρελέ". Δική μου εκτίμηση, ή έχει καεί το μοτέρ του ανεμηστήρα ή αυτό το "ρελε". Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος τι είναι αυτό το "ρελε", ώστε να το αντικαταστήσω και αν δεν δουλεψει τότε να παω για αντικατάσταση του ανεμιστήρα;; Αν υπάρχει και κάποιο σχέδιο από το κλιματιστικό, θα ήταν ευχής έργο.
Συγνώμη για το θεμα του post, μια και ξεφεύγει από τα πλαίσια των ηλεκτρονικών. :oops:

phoebus
03-09-07, 13:56
μια φορά εγώ πάντως είχα παρόμοιο πρόβλημα, και τελικά ένα καλώδιο (με κλιπ) είχε αποσυνδεθεί (νομίζω τροφοδοσίας), κοίταξε μήπως κάτι τέτοιο έγινε.

Δοκίμασε να κάνεις καμία μέτρηση, να δεις, παίρνει ρεύμα το μοτέρ? αν ναι και δε γυρίζει, έχει αντίσταση (δηλαδή περνάει από μέσα του, από τα πηνία του δηλαδή ρεύμα) ?

spelectrons
03-09-07, 17:53
ΑΥΤΟ ΤΟ RELE ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ STARTER Η ΕΚΚΙΝΗΤΗΣ ΟΠΩΣ ΘΕΣ ΠΕΣΤΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΣΠΑΝΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΚΙΝΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΥΡΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΣ ΑΝ ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΗΝΙΟ ΤΟΥ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ Η ΜΕΤΡΑ ΤΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ.ΤΑ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΑΠΟ ΘΕΡΜΙΚΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ Η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΥΨΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΠΛΕ Η ΜΑΥΡΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ

ggr
03-09-07, 18:24
Aν ειναι ακομα στην εγγυηση καλυτερα μην το πειραξεις γιατι αν τελικα δεν καταφερεις τιποτα δεν θα ισχυει πλεον και η εγγυηση (καθως θα εχεις επεμβει στο μηχανημα) και θα ζημιωθεις διπλα.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
03-09-07, 19:38
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!


Aν ειναι ακομα στην εγγυηση καλυτερα μην το πειραξεις γιατι αν τελικα δεν καταφερεις τιποτα δεν θα ισχυει πλεον και η εγγυηση (καθως θα εχεις επεμβει στο μηχανημα) και θα ζημιωθεις διπλα.

Οχι, δυστυχώς δεν είναι στην εγγύηση, αλλιώς δεν θα το συζητούσα καθόλου.



ΑΥΤΟ ΤΟ RELE ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ STARTER Η ΕΚΚΙΝΗΤΗΣ ΟΠΩΣ ΘΕΣ ΠΕΣΤΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΣΠΑΝΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΚΙΝΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΥΡΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΣ ΑΝ ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΗΝΙΟ ΤΟΥ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ Η ΜΕΤΡΑ ΤΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ.ΤΑ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΑΠΟ ΘΕΡΜΙΚΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ Η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΥΨΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΠΛΕ Η ΜΑΥΡΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ

Δεν γυρνάει καθόλου. Θα δοκιμάσω αυτό που λές αν ζεσταίνεται ή να μετρήσω τα δύο άκρα του πηνίου του ανεμιστήρα (θα τα βρώ ποια είναι γιατί έχει ένα ψιλοδιάγραμμα στο εσωτερικό του κλιματιστικού). Λογικά μπορεί να έχει πρόβλημα και ο "αισθητήρας" που αναφέρεις;;
Θα δώ τα αποτελέσματα μέτρησης του πηνίου του μοτερ και επανέρχομαι.