PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με τελικο



gary
28-04-07, 19:16
Γεια σας εχω εναν τελικο 2χ200 ο οποιος χρησιμοποιει MJ15003, MJ15004
το προβλημα ειναι οτι αυτα ακομα και χωρις φορτιο σε ηρεμια ζεσταινονται
αρκετα με αποτελεσμα καποιο να καιγεται. Αυτος ο τελικος δουλεψε αρκετα χρονια
χωρις προβλημα, καποια στιγμη καηκε η μια εξοδος και απο τοτε υπαρχει αυτο το προβλημα
τι μπορει να φταιει??

Danza
28-04-07, 19:40
χρησιμοποιήθηκαν καινούργια τελικά? πειράχτηκε το ρευμα ηρεμίας? σου καίει το ίδιο κανάλι, τα 2, ή το άλλο κανάλι?

gary
28-04-07, 20:20
ολα καινουργια ακομα και τα drivers bd139 140
οσο για το ρευμα ηρεμιας αυτο ρυθμιζεται απο το
RV1 το οποιο ενω ειναι τερμα παλι υπαρχει προβλημα

Danza
28-04-07, 22:58
μα δεν είναι σωστό να είναι τέρμα το ρευμα ηρεμίας... δές που ειναι στο άλλο κανάλι και βάλτο εκεί και το προβληματικό κανάλι

gary
29-04-07, 14:31
Το ιδιο συμβαινει και στο αλλο καναλι, το ρευμα ηρεμιας συμφωνα με το σχεδιο
ρυθμιζεται με το RV1 να σου δινει στην εξοδο 20mV και κατω, ομως ενω ειναι τερμα,
η ταση στην εξοδο ειναι γυρο στα 100mV!! Κατι αλλο που βλεπω ειναι οτι στην
τροφοδοσια το +/-68 ειναι +/- 71.5 δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο αλλα ετσι δουλευε
χρονια και μαλιστα σε ζορικες καταστασεις.Η αληθεια ειναι οτι ειναι δυο τελικοι ιδιοι
δηλαδη 4 καναλια και ολα εχουν το ιδιο προβλημα!! Και οταν καιγεται τελικα η εξοδος
η R28(100Ω) καπνιζει και καιγεται και αυτη, ισως αυτο βοηθησει??
καποια στιγμη προσθεσα στο RV1(2,2KΩ) αλλα 390Ω αλλα παλι τιποτα.
Εχω ακουσει οτι τα τρανζιστορ MJ πρεπει να ειναι ζευγαρια, ισχυει αυτο???

lynx
29-04-07, 17:23
εψαξες αν τα εχει φτυσει κανεις πυκνωτης? :roll:

chip
30-04-07, 11:28
κάνε έναν έλεγχο σε D5, D6
σε Q8,
στις Zener.

east electronics
24-11-07, 20:15
ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΗΡΕΜΙΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΛΙΚΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΔΕΝ ΡΥΘΜΙΖΕΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ

ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΝΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΑΙΛ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ....Ο ΕΝΙΣΧΥΤΑΚΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ

ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΗΡΕΜΙΑΣ ΔΕΝ ΜΕΤΡΙΕΤΕ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΝΑ ΑΣΦΑΛΗΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΤΟ ΤΡΙΜΜΕΡ ΤΕΡΜΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΟ ΜΙΝΙΜΟΘΜ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΤΕΤΑΤΡΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΟ ΤΡΙΜΜΕΡ ΜΕΤΡΩΝΤΑΣ ΠΑΡΑΛΗΛΑ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΚΠΟΜΠΟΥ ΕΝΟΣ ΑΠΟ Τ ΤΡΑΝΣΙΣΤΟΡ ΕΞΟΔΟΥ

Η ΤΑΣΗ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 50 ΜΙΛΙΒΟΛΤ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΙΕΣ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΟΥ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΑΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ΕΧΕΙΣ +- 10% ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΣΗ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕ ΣΤΟΤΕ ΕΚΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΟ ΤΡΑΝΣΙΣΤΟΡ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ Η ΟΧΙ

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ Ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ..... ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΘΗΝΑ ΦΕΡΤΟΝ ΝΑ ΣΤΟΝ ΚΟΙΤΑΞΩ ..... ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΚΑΡΑΝΤΙ ΨΥΓΕΙΟ

regards sakis

hlektrologos000
25-11-07, 01:10
ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΝΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΑΙΛ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ .... οι υπολοιποι δεν κανει να μαθουμε ?



.....ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΘΗΝΑ ΦΕΡΤΟΝ ΝΑ ΣΤΟΝ ΚΟΙΤΑΞΩ ..... ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΚΑΡΑΝΤΙ ΨΥΓΕΙΟ


φιλε sakis διαβαζοντας και αλλα post σου διαπιστωσα συμφωνα με τα λεγομενα σου οτι εισαι επαγελματιας στον χωρο με μαγαζι.
η βασικη ιδεα και λειτουργια των foroum ειναι για να προσφερουμε και να λαμβανουμε βοηθεια και οχι για να ψαρευουμε πελατες .

συγνωμη αν σε παρεξηγησα και ενοουσες να του τον επισκευασεις αμφιλοκερδος .

για τα κεφαλαια στο εχουν πει ηδη

east electronics
25-11-07, 14:19
ηπροθεση μου ηταν να τον "βαλω " να το φτιαξει μονος του δειχνωντας το μονο το πως και να τον εξοικιωσω με τον τροπο που ελεγχουμε και ρυθμιζουμε ενα τελικο .....απλα στο εργαστηριο υπαρχουν ολα τα οργανα τουλαχιστον εισ τριπλουν και εkτος απο τουw απλους πελατεw καλοδεχουμενοι ειναι και οι ερασιτεχνες ...ακομα και αυτοι που ειναι στη πολυ αρχη ακομα .....

η συμμετοχη μου στο φορουμ δεν εχει κερδοσκοπικο χαρακτηρα .... οπως ειδες αλλωστε σχεδον εδωσα ολες τις οδηγιες στο ποστ καθως και αλλες συμβουλες απο την μικρη ου πειρα στα παιδια μετην τιβι απο το καρφουρ και τον αλλο ταλαιπωρο με την λενκο ( χα χα )

συγννωμη και παλι για τα κεφαλαια δεν ειναι κατι που εκανα για να "φωναξω " απλα ειναι μια κακη συνηθεια
best regards sakis