PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλάβη σε μια HITACHI



eebabs2000
23-01-07, 22:17
Γεια σας.
Εχω μια τηλεόραση hitachi και έχει παρουσιάσει το εξής πρόβλημα. Μόλις πατάω το διακόπτη τροφοδοσίας για να την ανοίξω, ακούγεται ένα απαλό τθ - τ - τθ -τ ανα δευτερόλεπτο σχεδόν και στο ρυθμό αυτό αναβοσβήνει το ενδεικτικό LED που έχει μποστά, δηλαδή δεν μπαίνει στην αναμονή. Με μία ματιά που έριξα στα πλακέτα δεν είδα να έχει καεί κάτι. Πέρασα όλες τις κολήσεις μήπως υπάρχει καμιά ψυχρή αλλά δεν έγινε τίποτα. Μήπως υπάρχει κάποια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση :!:

lynx
23-01-07, 23:05
δεν ξεκιναει η υψηλη μαλλον? ξερωγω.. :? .

eebabs2000
24-01-07, 10:10
δεν ξεκιναει η υψηλη μαλλον? ξερωγω..

Παίζει να έχει καεί κάποιος πυκνωτής κοντά στον αυτομετασχηματιστή;

Έχει ένα switching τροφοδοτικό με το ολοκληρωμένο STRS5707. Μόλις έβγαλα ένα πυκνωτάκι στην ανάδρασή του εκεί, σταμάτησε να το κάνει αυτό αλλά φυσικά δεν άναψε... Οι τάσεις στις εξόδους των σταθεροποιητών είναι σωστές πάντως παρόλο που μεταβάλλονται στο ρυθμό αυτού του ήχου. Σαν να πηγαίνει δηλαδή να ξεκινήσει αλλά κάτι ενεργοποιείται και τη σταματάει τη τροφοδοσία.

stendor
24-01-07, 10:15
δες λίγο το τρανζίστορ διακόπτη της οριζοντίου, κοντά στον μετασχηματιστή υψηλής. πολλές φορές βγάζει ασφάλεια στη χαμηλή τάση επειδή έχει κάψει το chopper. για hitachi μάλλον είναι D<αριθμός>. ενδέχεται να δημιουργεί πρόβλημα και ο ίδιος ο Μ/Τ υψηλής.

eebabs2000
24-01-07, 10:24
Ναι όντως, είναι το D2499 αν θυμάμαι καλά τον αριθμό. Για το chopper τι μπορώ να κάνω;

stendor
24-01-07, 15:03
αυτό είναι το chopper(τεμαχιστής). εάν το βγάλεις και μένει στο stand by η τηλεόραση, τότε ψάχνεις το κύκλωμα υψηλής. τώρα το τί φταίει, μπορεί να είναι από ασφάλεια, αντίσταση, πυκνωτής, δίοδος, ή ακόμα και ο ίδιος ο M/T υψηλής. θέλει υπομονή το σπόρ. και ΠΡΟΣΟΧΗ με την υψηλή!!!!

eebabs2000
24-01-07, 20:05
Πάντως τους πυκνωτές τους άλλαξα σχεδόν όλους γύρω απ' την υψηλή και εξακολουθεί να κάνει το ίδιο. Αυτό το Τθ - τθ ακούγεται από το Μ/Τ.
ΟΚ, να' σαι καλά θα ψάξω ακόμα και θα δούμε... ότι προκύψει θα ξαναγράψω!

stendor
25-01-07, 15:40
δεν είναι απίθανο να φταίει ο Μ/Τ. αν θές μπές στην σελίδα www.hrdiemen.es και βρές το μοντέλο του μετασχηματιστή σου. (υπάρχει ένας αριθμός γραμμένος πάνω στον Μ/Τ ή με το μοντέλο της τηλεόρασης) αφού βρείς το σχέδιο μπορείς να αρχίσεις να μετράς τυλίγματα για να βρείς τι φταίει μια και οι Μ/Τ υψηλής βγάζουν πολλές ενδιάμεσες τάσεις και όχι μόνο kv. (οι μετασχηματιστές παίζουν γύρω στα 20 ευρώ)

eebabs2000
25-01-07, 18:41
Και 'γω φίλε σ' αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει. Όλα τα εξαρτήματα τα έβγαλα και τα έλεγξα. Δε φαίνεται κάποιο κατεστραμμένο. Σήμερα το πρωί μόλις χτύπησα λίγο τη πλακέτα, πήρε μπρος για 1 λεπτό και μετά πάλι τρεμόπαιζε, τη δεύτερη φορά που πήγα να τη ξαναβάλω στη πρίζα, έπαιξε για 5 δευτερόλεπτα και άρχισε να βγάζει λίγο καπνό ενώ τρεμόπαιζε και μάλλον έβγαινε απ' το Μ/Τ γιατί είδα σαν ένα κάψιμο επάνω στο πλαστικό εκεί που είναι το καλώδιο της υψηλής.
Είναι ακριβώς ο μετασχηματιστής;
Το καλώδιο της υψηλής ξεβιδώνει;
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για το λινκ!!!

eebabs2000
25-01-07, 18:42
Α μου είπες ότι κάνει γύρω στα 20Ε ο Μ/Τ τώρα το πρόσεξα!!!

stendor
27-01-07, 11:46
υπάρχουν μοντέλα που αλλάζει το καλώδιο της υψηλής και άλλα που δεν αλλάζει. ξαναπάτησε πάντως τις κολλήσεις μήπως είναι καμμιά ψυχρή. πάντως εκεί παίζουν, στα 20 ευρώ.

eebabs2000
27-01-07, 11:54
Τις έχω περάσει αλλά τίποτα. Τώρα τον έχω παραγγείλει και μάλλον από Τρίτη θα τον έχω. Η πλάκα θα είναι να μην ωφείλεται εκεί η βλάβη, αλλά τι άλλο να είναι τα ολοκληρωμένα τα άλλαξα, τα τρανζίστορ τα άλλαξα, πυκνωτές, αντιστάσεις, διόδους έλεγξα, εκτός και αν υπάρχει κάτι άλλο. Όντως 21Ε έκανε!

stendor
27-01-07, 13:20
δεν νομίζω να είναι κάτι άλλο, οι ενδείξεις δείχνουν μ/τ υψηλής. άντε, καλή επιτυχία, ενημέρωσε για το αποτέλεσμα.

eebabs2000
27-01-07, 13:25
Σ' ευχαριστώ πολύ, βεβαίως και θα σου πω αποτελέσματα.

eebabs2000
01-02-07, 21:43
Καλά δε το συζητάμε... μια οδύσσια η επισκευή αυτής της τηλεόρασης!

Βάζω το Μ/Τ πάνω και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο, ότι έκανε στην αρχή καμία αλλαγή. Ο μετασχηματιστής δίνει και τάσεις στα γύρω - γύρω όπως π.χ στον ενισχυτή πλαισίων κτλ. Αυτές ανορθώνονται από μια δίοδο και ένα πυκνωτή μόνο κάθε φορά. Μετρώντας τις τάσεις παρατήρησα ότι όλες ήταν σωστές εκτός από μία στον ενισχυτή πλαισίων. Κανονικά έπρεπε να είναι 50V και παραπάνω από 1-2V δε μπορούσε να αναίβει. Έτσι λοιπόν νόμιζα ότι είναι ο πυκνωτής που βραχυκύκλωνε και ενεργοποιούσε την ασφάλεια του τροφοδοτικού κάθε φορά. Και γι' αυτό έκανε τθ - τθ! Τον αλλάζω και πάλι τα ίδια...

Μετά πήγε το μυαλό μου στο ολοκληρωμένο. Μόλις το έβγαλα έπαιζε μια χαρά η τηλεόραση. Και όντως ήταν βραχυκυκλωμένο μεταξύ του ακροδέκτη της τάσης και της γης. Το αλλάζω κι' αυτό και όλα καλά ως εδώ. Ανάβει κανονικά και μετά από λίγο ακούγεται ένα χρχρχρρρρχρρρχχχρ και βγάζει μια οριζόντια γραμμή. Λέω και γω θα κάηκε το ολοκληρωμένο των πλαισίων πάλι. Το ξεκολάω πάλι, και τελικά πάλι έκανε τ - τ κτλ. Βγάζω το τρανζίστορ D2499 που είχε και βάζω ένα καινούριο, και έτσι ξεκινάει και δουλεύει η υψηλή. Βάζω και το ολοκληρωμένο των πλαισίων και δουλεύει κανονικότατα. Λέω εδώ είμαστε, τα καταφέραμε!
Μόλις πάω να βάλω μέσα τη πλακέτα και να σηκωσω όρθια τη τηλεόραση έδειξε για λίγο εικόνα και μετά έβγαζε μια την κατακόρυφη γραμμή και μια την οριζόντια, την τουμπάρω πάλι βγάζω τη πλακέτα έπαιζε κανονικά, να μη τα πολυλογώ επι 6 ώρες γινόταν αυτή η δουλειά και όλο να ελέγχω για ψυχρές κολλήσεις. Τελικά είχε ψηλοκαεί η φίσα των πηνίων της οθόνης και τρεμοπαίζανε οι σαρώσεις. Πέρασα τα pin της με καλάι και έσφυξε κάπως και δούλεψε η τηλεόραση.

Τέλος πήγα να ρυθμίσω λίγο τη φωτεινότητα και την εστίαση πίσω στο μετασχηματιστή υψηλής και ξαφνικά ξανασβήνει. Έτσι νόμιζα ότι κάηκε και η λάμπα... όμως έπρεπε να τη βγάζω και να τη ξαναβάζω στη πρίζα για να βγαίνει η εικόνα. Τελικά σταθεροποιήθηκε αλλά δε ξέρω αν θα αντέξει τώρα που την έδωσα ή θα γίνω ρεζίλι...

Ένα κόσκινο η τηλεόραση! Δε μπορείτε να φανταστείτε τι τράβηξα χτες και προχτές, μια να γελάω και μια να κλαίω, τα μισά μαλλιά μου έχουνε φύγει!

Σόρυ για το πρήξιμο τα αναφέρω απλώς γιατί μπορεί να τύχει και σε άλλον άνθρωπο που δε το εύχομαι!

stendor
02-02-07, 09:10
τα έχουμε περάσει όλοι...

υπάρχουν και καταραμένες συσκευές. μην ψαρώνεις. όμως, σου έκλεινε όταν ρύθμιζες τον μ/τ γιατί φεύγεις από τα Κv που προβλέπονται για την οθόνη. κανονικά πρέπει να έχεις όργανο για να ρυθμίσεις σωστά την υψηλή. τέσπα, με τον καιρό και την εμπειρία θα μπορείς να εκτιμάς καλύτερα τις συσκευές και με κάποιες δεν θα μπλέκεις καθόλου.

μπράβο πάντως

eebabs2000
02-02-07, 20:04
Να 'σαι καλά φιλαράκι...