PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τηλεόραση Sony



atsirik
02-12-05, 12:12
Έχω μια 32άρα τηλεόραση Sony CRT (το μοντέλο δεν το θυμάμαι απ'έξω... κάτι σαν KV-32FX100) η οποία παρουσιάζει το εξής πρόβλημα: Μαζί με την εικόνα εμφανίζει είδωλα κατά την οριζόντια διεύθυνση, ειδικά στο λευκό, κάτι σαν οριζόντιες μπάρες που έχουν χρώμα αποχρώσεων του γκρί και που αλλ΄'αζει η ένταση της απόχρωσης ανάλογα με το εάν υπάρχει κάτι πολύ λευκό στην εικόνα στη συγκεκριμένη γραμμή. Το φαινόμενο εμφανίζεται σε σήματα από τις εισόδους scart και στα κανάλια της τηλεόρασης ενώ τα παράθυρα του μενού της δε φαίνεται να έχουν τέτοιο πρόβλημα. Γνωρίζει κανείς πού οφείλεται/τί θα μπορούσα να ψάξω; Άν χρειάζεται οπωσδήποτε εξειδικευμένος εξοπλισμός, υπάρχουν τεχνικοί της Sony που μπορούν να κάνουν επισκευή στο σπίτι; (γιατί είναι και λίγο θηρίο για να τη μεατφέρω)
Ευχαριστώ,
Ανδρέας

radiodj105
02-12-05, 16:59
Πολύχρονος για προχθές και καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Σχετικά με το πρόβλημά σου τώρα... Εφόσον τα μενού σου είναι "καθαρά", σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι στη βαθμίδα του tuner.
Βασικά θα σε ρωτούσα αν σου παρουσιάζει το ίδιο αν αντί για tuner, βλέπεις κάποιο DVD από το σκαρτ, αλλά είδα ότι "ναι" στο παρουσιάζει.

Δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα αν κάποιος τεχνικός της SONY μπορεί να έρθει εκεί, δωρεάν ή με αμοιβή. 'Οχι τόσο για να επισκευάσει την τηλεόραση, αλλά μάλλον για να εντοπίσει το πρόβλημα.

Μεταξύ μας κι εγώ έχω κάτι ανάλογο σε μια 29άρα JVC αλλά αν την σηκώσω να την πάω στο Φάληρο που είναι η JVC θα μου πέσει η κοίλη.