Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης Κ.
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Άλιμος
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Τοστιέρα - ριχνει ρελε μετα από μερικα λεπτά λειτουργίας

    Disclaimer: Δεν είμαι επαγγελματίας ηλεκτρολόγος.

    Ιστορία: Εχω μια τοστιέρα Delonghi CG196 ολοκαινουρια. ηταν της γιαγιας μου, δεν την ειχε χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου. Πέθανε η γιαγιά, πολλά χρόνια στην αποθήκη. Χάλασε αυτή που χρησιμοποιούσα και έβγαλα την καινούρια της γιαγιάς στον πάγκο

    Πρόβλημα: Μόλις αρχίζει και ζεσταίνεται ρίχνει το ρελέ προστασίας.

    Έλεγχοι:
    Κρύα βάζω στους δυο πόλους του φις και δεν έχει συνέχεια
    Ζεστή, οι δυο πόλοι δείχνουν συνέχεια και μετράει κοντά 40Ω
    Αν βάλω την τοστιέρα για λίγο και την βγάλω από την πρίζα (πριν ρίξει το ρελε) εκείνη την στιγμή δεν έχει συνέχεια αλλά λίγο αργότερα έχει.

    Μετράω τις αντιστάσεις κοντά στα 18Ω και τις δυο

    Την λυπάμαι να την πετάξω.

    οι πλάκες της ειναι αχρησιμοποίητες (τόσο που αν δεν βρω τρόπο να την επισκευάσω σκέφτομαι να παρω μια που να φοράει τις ιδιες να τις εχω για spare)

    Στόχος: Αν έχετε κάτι να προτείνετε να ελέγξω και/η με την καθοδήγησή σας να την φτιάξω μου λέτε.

    Ευχαριστώ,
    Γιάννης

    ΥΓ διάβασα προηγούμενα σχετικά - ειδα κάτι για "υγρασία μεσα στην αντισταση" αλλά δεν με βοήθησαν πολύ στην εξεύρεση λύσης.

    ΥΓ2 Δεν ειμαι επαγγελματίας ηλεκτρολόγος αλλά γιος ενός και γενικά πιάνουν τα χέρια μου. Ο μπαμπας μας άφησε και δεν έχω να την πάω να την δεί.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    733

    Προεπιλογή

    ,καλησπέρα αλλαγή της αντίστασης θέλει , έχει μικρό διαρροή και όταν ζεσταίνεται διαστέλλεται και χάνει ρεύμα στη γείωση , με πολυμετρο δεν θα το δεις , με μεγγερ όμως ...

    Στάλθηκε από το 2201117TY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΣΚΛΗΚΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (21-04-24)

  4. #3
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Εχει συμβεί και αυτό. Να υπάρχει υγρασία η οποία μετά από μερικές προσπάθειες ζέσταμα κρύωμα θα στεγνώσει και θα σταματήσει να ρίχνει ρελέ., η επόμενη περίπτωση η οποία είναι το ίδιο πιθανή αναφέρθηκε πιο πάνω, όταν οι αντιστάσεις δεν κάνουν καλή επαφή με τις πλάκες ζεσταίνονται ανομοιόμορφα σκεβρώνουν και ανοίγουν, οπότε εύκολα κάνουν διαρροή και πέφτει το ρελε.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.745

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιάννη,
    η τοστιέρα σου πρέπει να ΄χει και ροοστάτη ρύθμισης θερμοκρασίας.
    Έλεγξε ωμικά και τη καλή λειτουργία αυτού, όπως επίσης κι αν υπάρχει
    κάποιο εσωτερικό καλώδιο που ΄χει σκάσει/φθαρεί η μόνωσή του κι
    αναπτυσσόμενης της θερμοκρασίας ακουμπά στο σασί και σου προκαλεί
    βραχυκύκλωμα, μ΄ αντίστοιχη πτώση του relay διαφυγής.
    Κατά τ΄ άλλα ισχύει ότι ακριβώς σου γράφουν οι φίλοι Παναγιώτης κι ο
    συνονόματός μου Δημήτρης.
    Σε περίπτωση βέβαια που χρειαστεί ν΄ αντικαταστήσεις την αντίσταση
    λόγω διαρροής της τότε να γνωρίζεις ότι η τιμή της βρίσκεται κοντά στ΄
    ήμισυ της τιμής αγοράς της τοστιέρας.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  6. #5
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.854

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιάννη αυτά που γράφεις για τη συνέχεια δεν παίζουν. Αν δεν έχει συνέχεια (όπως λες) μεταξύ των δυο πόλων του φις όταν είναι κρύα, τότε όταν την βάζεις στην πρίζα πώς γίνεται και αρχίζει να ζεσταίνεται;

    Το πιθανότερο είναι ότι το πρόβλημά σου είναι ένα από τα παρακάτω:

    α) Υπάρχει υγρασία στις αντιστάσεις, και πρέπει να δουλέψουν λίγο για να στρώσουν. Το πώς θα γίνει αυτό δεν θέλω να σου το πω γιατί είναι επικίνδυνο εκτός αν έχεις πρόσβαση σε μετασχηματιστή απομόνωσης 230V : 230V ισχύος τουλάχιστον όση της τοστιέρας σου. Αν έχεις, πες το.

    β)
    Οι αντιστάσεις της τοστιέρας σου (πιθανότατα μόνο η μία από τις δύο) έχουν διαρροή. Σ' αυτή την περίπτωση η λύση είναι η αντικατάσταση της ελαττωματικής αντίστασης.

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.323

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Γιάννη,
    η τοστιέρα σου πρέπει να ΄χει και ροοστάτη ρύθμισης θερμοκρασίας.
    Έλεγξε ωμικά και τη καλή λειτουργία αυτού,
    Έχει κάτι παραπλήσιο από ατμοσίδερο (πιθανά της delonghi )
    Θερμοστατικός διακόπτης.jpg
    Διμεταλλικά ελάσματα και λειτουργεί με τακτικά on-off ( όπως ακριβώς και στο ηλεκτρικό σίδερο ) το καλύτερο είναι οι τοστιέρες να μην έχουν κανέναν θερμοστάτη (ή να έχει θερμοστάτη αλλά σε συνδυασμό με χρονοδιακόπτη ) με λίγη εμπειρία στην περίπτωση που δεν έχει θερμοστάτη , με τον χρονοδιακόπτη και μόνο μπορείς να ρυθμίσεις τέλεια οποιοδήποτε είδος μαγειρέματος . Άσε που με τον χρονοδιακόπτη εξασφαλίζεις ότι δεν πρόκειται να το ξεχάσεις ποτέ αναμμένο .

    Σε περίπτωση βέβαια που χρειαστεί ν΄ αντικαταστήσεις την αντίσταση
    λόγω διαρροής της τότε να γνωρίζεις ότι η τιμή της βρίσκεται κοντά στ΄
    ήμισυ της τιμής αγοράς της τοστιέρας.
    8 ευρώ έχει η μια αντίσταση (άνευ έξοδα μεταφοράς )

    Χάλασε αυτή που χρησιμοποιούσα και έβγαλα την καινούρια της γιαγιάς στον πάγκο
    Ποια μάρκα είχες και ενδέχεται να είναι καλύτερη ψηστιέρα (πιθανολογώ είχες ψηστιέρα απλή χωρίς θερμοστάτη ) οπότε στα παρακάτω δηλωθέντα
    Έλεγχοι:
    Κρύα βάζω στους δυο πόλους του φις και δεν έχει συνέχεια
    Ζεστή, οι δυο πόλοι δείχνουν συνέχεια και μετράει κοντά 40Ω
    Αν βάλω την τοστιέρα για λίγο και την βγάλω από την πρίζα (πριν ρίξει το ρελε) εκείνη την στιγμή δεν έχει συνέχεια αλλά λίγο αργότερα έχει.
    Νομίζοντας ότι θα λειτουργεί όπως η 1η τοστιέρα (που δεν είχε θερμοστάτη , αλλά της Γιαγιάς έχει .

    Κρύα βάζω στους δυο πόλους του φις και δεν έχει συνέχεια
    Πιθανά δεν έφερες τον θερμοστάτη σε θέση On (και νόμιζες θα δουλέψει όπως η παλιά που είχες )

    ενδιάμεσα την δούλεψες την τοστιέρα , ζεστάθηκε , και μέχρι να την ξαναμετρήσεις ωμικά
    Ζεστή, οι δυο πόλοι δείχνουν συνέχεια και μετράει κοντά 40Ω
    Ο θερμοστάτης ήταν σε επιλογή μεν ΟΝ αλλά σε πιο μεγάλη ένταση , γιαυτό και μέτρησες συνέχεια .

    Αν βάλω την τοστιέρα για λίγο και την βγάλω από την πρίζα (πριν ρίξει το ρελε) εκείνη την στιγμή δεν έχει συνέχεια αλλά λίγο αργότερα έχει.
    Εκείνη την στιγμή είχε κόψει ο θερμοστάτης και λίγο αργότερα ενεργοποιήθηκε και πάλι . Αυτά τα πιο πιθανά σενάρια και ίσως επηρεάστηκες ότι η διαφορά στις 2 αυτές τοστιέρες μόνο η μία τοστιέρα έχει θερμοστάτη , ενώ η άλλη τοστιέρα λειτουργεί απευθείας και αδιάκοπα.

    ,καλησπέρα αλλαγή της αντίστασης θέλει , έχει μικρό διαρροή και όταν ζεσταίνεται διαστέλλεται και χάνει ρεύμα στη γείωση , με πολυμετρο δεν θα το δεις , με μεγγερ όμως ...
    Ναι μεν σωστός προσανατολισμός η εξέταση με το κατάλληλο εργαλείο , αλλά όταν αφορά αντιστάσεις που έχει συμβεί πολλές φορές καινούριες αντιστάσεις αχρησιμοποίητες να έχουν διαρροή δεν σημαίνει ότι ή θα τις πάμε πίσω ή θα τις αντικαταστήσουμε οπωσδήποτε (σωστή απάντηση στο #3 όπου γίνεται κάρπα και προσπάθεια ανάνηψης της ίδιας αντίστασης )

    α) Υπάρχει υγρασία στις αντιστάσεις, και πρέπει να δουλέψουν λίγο για να στρώσουν. Το πώς θα γίνει αυτό δεν θέλω να σου το πω γιατί είναι επικίνδυνο εκτός αν έχεις πρόσβαση σε μετασχηματιστή απομόνωσης 230V : 230V ισχύος τουλάχιστον όση της τοστιέρας σου. Αν έχεις, πες το.
    Στο παρελθόν ακούσαμε διάφορους να βγάζουν τις αντιστάσεις και να τις ψήνουν σε φούρνο για κάποια λεπτά , και κάποιοι είχαν επιτυχία μόνιμη.

    Άλλη μέθοδος είναι να παραλληλίσει τις 2 αντιστάσεις με 2 καλώδια + κροκοδειλάκια (αντί σε σειρά που είναι τώρα ) και να συνδέσει σε μια μπαταρία αυτοκινήτου (δηλαδή εκ περιτροπής θα γίνει τοστιέρα DC ) για να ψηθεί και να στεγνώσει με αυτόν τον τρόπο η αντίσταση (ζεσταίνεται ήπια για αρκετές ώρες ανάλογα την χωρητικότητα της μπαταρίας ) και αν ήταν όντως από υγρασία θα επανέλθει .

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-18, 00:03
  2. [Τηλεόραση Sony] TV Sony KV-29FX65E TRINITRON σβηνει μετα απο μερικα λεπτα
    από nikosi στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-15, 22:30
  3. [Τηλεόραση Sony] KV-M1620D έχει χρώμα μετά από 5 λεπτά λειτουργίας
    από Muttley Black στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-14, 00:40
  4. [Τηλεόραση Samsung] samsung le40r71b tv αλλοίωση εικόνας μετά από ένα λεπτό λειτουργίας
    από kasgiorgio στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-13, 23:52
  5. [Τηλεόραση LG] Απενεργοποίηση οθόνης μετά από ένα λεπτό λειτουργίας
    από theoharis1 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-12, 19:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας