Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΝΗ
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή Αφαίρεση χρώματος από χαλκό

    Καλησπέρα σε όλους.Πρόσφατα πήρα αυτό το χάλκινο βραχιόλι.Θα ήθελα λοιπόν να αφαιρέσω αυτή την μαύρη μπογιά στα ενδιάμεσα σημεία αν δείτε καλά.Είναι κάτι σαν ηλεκτροστατική ας το πούμε και θα με ζορίσει αρκετά.Δοκίμασα με ένα mini φλόγιστρο για κάποια δευτερόλεπτα μπας και λιώσε, αλλά τίποτα.Υπάρχει ίσως κάποιος άλλος τρόπος να φύγει η διακοσμητική αυτή μαύρη μπογιά και να μείνει μόνο ο καθαρός χαλκός;

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.324

  3. #3
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Ίσως κάτι τέτοιο

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΝΗ
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Πολυ καλή ιδέα!!Αν και δε ξέρω πόσο ψιλή πρέπει να είναι η άμμος για να μη κάνει ζημία στο χαλκό. Τώρα για τα υγρά δε ξέρω, γιατί δε θέλουμε να πάει από κάτω γιατί έχει κάτι μαγνητάκια τα οποία έχουν μία σταγόνα σα κόλλα ας πούμε για να τα κρατάει και δε θέλουμε να λιώσει και αυτή.Επίσης θα μπορούσα να δοκιμασω με πινελακι υγρά φρένων..

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.745

    Προεπιλογή

    Φίλε Κώστα,
    εφόσον το βραχιόλι είναι χάλκινο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και φυσικά μέσα αποχρωματισμού όπως
    αναγράφεται στο site :
    https://wd40.gr/%CF%87%CF%81%CE%AE%C...D%CE%B5%CF%8D/ .
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΝΗ
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Κώστα,
    εφόσον το βραχιόλι είναι χάλκινο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και φυσικά μέσα αποχρωματισμού όπως
    αναγράφεται στο site :
    https://wd40.gr/%CF%87%CF%81%CE%AE%C...D%CE%B5%CF%8D/ .
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης
    Ευχαριστώ φίλε Δημήτρη! Δε νομίζω να γίνει δουλειά, καθώς η βαφή είναι κάτι σαν ηλεκτροστατική.Σκέψου του έριξα υγρό φρένων και τίποτα.Θα το κάνω αμμοβολή μάλλον για να αποκτήσει και πιο ζαγρέ επιφάνεια.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.745

    Προεπιλογή

    Αν είναι τόσο δύσκολη περίπτωση και δεν κάνουν αυτά τα γιατροσόφια τότε καλά θα κάνεις ν΄ εφαρμόσεις την αμμοβολή.

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Di*Ca_Electronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Kos25k (08-04-24)

  9. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΝΗ
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι τόσο δύσκολη περίπτωση και δεν κάνουν αυτά τα γιατροσόφια τότε καλά θα κάνεις ν΄ εφαρμόσεις την αμμοβολή.

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης
    Πήγα σήμερα ένα μικρό περίσσιο κομμάτι για υαλοβολή.Το αποτέλεσμα είναι αυτό.Καμία σχέση με πριν,αλλά στα μάτια μου καλύτερα,γιατί το θέλω διακριτικό.Το κανονικο θα το κανει αυριο.Τωρα πάμε αλλού!Πως μπορώ από εδώ και πέρα να το γυαλίσω;(Με μέσα όπως βουρτσάκι σε τρυπάνι π.χ)

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.324

    Προεπιλογή

    Ρώτα τον τεχνικό που πήγες τελευταία αν και στην περίπτωση υαλοβολής υπάρχουν κλίμακες κοκκομετρίας έτσι ώστε να καθαρίσει μεν τις μπογιές αλλά και να μην επηρεάσει σημαντικά την επιφάνεια χαλκού .
    Ο τελικός σκοπός ποιος είναι ? έτσι θα το αφήσεις ? (θα ξαναβαφτεί ?) αν όχι νομίζω ο χαλκός δεν είναι κατάλληλος να έρχεται σε επαφή με το δέρμα .
    Για την πλευρά όπου είναι οι μαγνήτες , ίσως να πρέπει να σκεπάσεις με κάτι τους μαγνήτες , γιατί αυτοί έχουν επίστρωση σαν την βαφή και δεν είναι καλό να διαλυθεί η επίστρωση του μαγνήτη .

    Όταν τραβάμε φωτογραφίες μην παίρνεις όλο το οικοδομικό τετράγωνο της περιοχής (στην περίπτωση το έπιπλο ) αλλά μόνο το αντικείμενο (έτσι ο καθένας μπορεί να κάνει ζουμ και να το δει καλύτερα )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 08-04-24 στις 23:58

  11. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΝΗ
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτα τον τεχνικό που πήγες τελευταία αν και στην περίπτωση υαλοβολής υπάρχουν κλίμακες κοκκομετρίας έτσι ώστε να καθαρίσει μεν τις μπογιές αλλά και να μην επηρεάσει σημαντικά την επιφάνεια χαλκού .
    Ο τελικός σκοπός ποιος είναι ? έτσι θα το αφήσεις ? (θα ξαναβαφτεί ?) αν όχι νομίζω ο χαλκός δεν είναι κατάλληλος να έρχεται σε επαφή με το δέρμα .
    Για την πλευρά όπου είναι οι μαγνήτες , ίσως να πρέπει να σκεπάσεις με κάτι τους μαγνήτες , γιατί αυτοί έχουν επίστρωση σαν την βαφή και δεν είναι καλό να διαλυθεί η επίστρωση του μαγνήτη .

    Όταν τραβάμε φωτογραφίες μην παίρνεις όλο το οικοδομικό τετράγωνο της περιοχής (στην περίπτωση το έπιπλο ) αλλά μόνο το αντικείμενο (έτσι ο καθένας μπορεί να κάνει ζουμ και να το δει καλύτερα )
    χαχα ωραίος.το σκέφτηκα εννοείται, αλλα δεν εστιάζει σωστα αν το πάω πιο κοντά.Δε νομίζω να έχει κλίμακες, καθώς ήταν μηχανουργείο.Όσο για τον χαλκο,διαβάζω τα εντελώς αντίθετα, γιαυτό εξάλλου διάλεξα μόνο χαλκό.Θα το ψαξω πλέον μονο με κάποιο γυάλισμα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-21, 08:33
  2. [Voxson] αφαίρεση συμπιεστή
    από jariko στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-19, 12:27
  3. Αφαίρεση παλιού υλικού ράγας
    από Spirost στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-19, 15:41
  4. [Οθόνη LG] Αφαίρεση βάσης Flatron l1718s
    από manos_3 στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-13, 19:28
  5. Επισκευή χρώματος οθόνης τηλεόρασης
    από ΠΕΤΡΟΣ Κ. στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-05, 16:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας