Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: F&U FL40101

  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή F&U FL40101

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

    Το ξέρω ότι θα γελάσετε, αλλά πρώτη φορά με έχει δυσκολέψει τόσο να βγάλω το πίσω καπάκι μιας τηλεόρασης

    Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά προσεκτικός μην σπάσω κάτι, γιατί μεν δεν είναι δική μου και δεύτερον το μόνο πρόβλημα που έχει είναι ότι έχουν ξεκολλήσει κάποιοι φακοί από τα leds.

    Έχω βγάλει όλες τις βίδες, έτσι νομίζω τουλάχιστον, έχω κοιτάξω πάνω από 5 φορές προσεκτικά γύρω-γύρω και καταλαβαίνω ότι υπάρχουν κλιπς αλλά έχει πολύ αντίσταση στο να ανοίξει.

    Κατάφερα λίγο να ανοίξω από την κάτω μεριά και την αριστερή γωνία, όμως από εκεί και πέρα δεν... έχει κάποιο κόλπο;

    Έχω δυο μικρά μπλε pry tools και μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα στο να ανοίξω κάτι.

    Εντωμεταξύ επειδή είναι f&u δεν μπορώ να βρω και κανένα βίντεο να με βοηθήσει.

    Αν υπάρχει κάποιο βίντεο από αυτό το μοντέλο ή κάποια συμβουλή που θα βοηθήσει...

    Ευχαριστώ πολύ,
    Λευτέρης.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.735

    Προεπιλογή

    Το panel σ΄ αυτή τη TV φίλε Λευτέρη ανοίγει από μπροστά.

    Πρώτα έχεις ξεβιδώσει τ΄ οπίσθιο κάλυμμα κι έχεις αφαιρέσει τους connectors με τα buttons
    λειτουργιών κι εκείνων των μεγαφώνων.
    Προσεκτικά είναι «μη μου άπτου» όλα τ΄ εξαρτ/ματα.

    Αφήνεις τις πλακέτες του PSU & της Main Board πάνω στο μεταλλικό πλαίσιο του panel και
    γυρίζεις τη συσκευή με την οθόνη προς το μέρος σου.

    Αφαιρείς προσεκτικά το πλαστικό πλαίσιο του panel, αφού αφαιρέσεις τις όποιες συγκρατητικές
    βίδες, ξεκουμπώνοντάς το κι αυτό πολύ προσεκτικά.
    Μετά αφού έχεις αφαιρέσει τον connector με τη δέσμη καλωδίων που έρχεται από τη Main Board
    στη T-Con Board, η οποία παρεπιπτόντως είναι ενωμένη με τα flex cables στον κρύσταλλο, κι έχεις
    αφαιρέσει τις όποιες αυτοκόλλητες συγκρατητικές ταινίες χρησιμοποιούν οι φίλοι μας Κινέζοι,
    και μάλλον έχεις ξεβιδώσει και τ΄ όποιο μεταλλικό πλαίσιο βρίσκεται κάτω από το πρώτα αφαιρούμενο
    πλαστικό, ανασηκώνεις πολύ σιγά και κρατώντας σταθερά από πάνω και κάτω τον κρύσταλλο που
    θα συμπαρασύρει υποχρεωτικά και τη T-Con Board και τον αποθέτεις σε μία μαλακή και στέρεα επιφάνεια
    (κάποιου τραπεζίου με στρώση κάποιας κουβέρτας, ή πάγκου επενδεδυμένου με στρώμα καουτσούκ) για
    να μην σπάσει καθότι είναι πολύ ευαίσθητος.

    Τ΄ υπόλοιπα είναι εύκολα και πάνε με σειρά (διαθλαστικός πίνακας στο μέσον 2 prespan) και φτάνεις έτσι
    στις LED strips.
    Δεν γνωρίζω αν σε βοήθησε η περιγραφή μου αλλά πράξε ανάλογα με πολύ προσοχή και φυσικά «ΘΑΡΣΗΝ ΧΡΕΙ».

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Di*Ca_Electronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lefteriszgr (30-03-24)

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα

    Όλα πήγαν καλά, ευχαριστώ πολύ Δημήτρη!!!

    001.jpg

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lefteriszgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (31-03-24)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας