Καλησπέρα σε όλους,

Με τις λίγες γνώσεις που έχω και με λίγο ψάξιμο, κατέληξα ότι το πρόβλημα μάλλον είναι στην πλακέτα του inverter ή στις λάμπες ccfl. (Η τηλεόραση κλείνει μετά από 5" λόγω της προστασίας)

Έτυχε να βρω το ίδιο μοντέλο σε αγγελία με πρόβλημα στο τροφοδοτικό, οπότε είτε inverter είτε λάμπες, θα έκανα τράμπα και όλα μια χαρά σκέφτηκα...

Και ενώ και οι δυο είχαν ακριβώς το ίδιο ταμπελάκι LE32C450EWXXH και η μόνη διαφορά ήταν ότι η μια ήταν από Ουγγαρία και η άλλη από Τσεχία, το panel, το inverter και η main board διαφορετικά, μόνο το τροφοδοτικό είναι ίδιο, με μόνη διαφορά ότι το ένα είναι καμμένο (αυτό που πήρα από την αγγελία) και φαίνεται ένα πυκνωτάκι να έχει αρπάξει με γυμνό μάτι, δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να έχει, θέλει ψάξιμο.

Συγκεκριμένα αυτή που είχα (από Ουγγαρία):
-Power: PSLF121401A
-Main: BN41-01331A
-Inverter: SSI320_4UH01 Rev0.3
-Panel: LTA320AP08

Ενώ αυτή που πήρα από την αγγελία (Τσεχία):
-Power: PSLF121401A (βασικά αλλάζει το Rev και είναι το καμμένο)
-Main: BN41-01331B
-Inverter: T871075.00
-Panel: V315B5-L06

Δοκιμαστικά χωρίς να το βάλω στο ρεύμα, η πλακέτα του inverter μπαίνει στις υποδοχές αλλά ούτε οι τρύπες δεν είναι στην ίδια θέση και φαντάζομαι ότι από την στιγμή που είναι άλλο panel, καλύτερα να το ξεχάσω, σωστά;;;

Μια λύση για να κάνω μια δοκιμή είναι να πάρω το τροφοδοτικό από την παλιά (που δουλεύει) και να αντικαταστήσω το καμμένο από την αγγελία, χωρίς όμως να ξέρω τι γίνεται με την main board του.

Ερώτηση μπορώ να αντικαταστήσω την main board που είναι διαφορετική BN41-01331A με BN41-01331B ή λέω βλακείες και επειδή είναι άλλο panel θα κάνω ζημιά;

Δεν ξέρω καμία ιδέα πως να προχωρήσω;

Ευχαριστώ πολύ!