Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.748

    Προεπιλογή

    Σπύρο, καλό μήνα.
    Είναι η πλακέτα της ηλεκτροσυγκόλλησής που ταυτόσημη με κάποια απ΄ αυτές που
    φαίνονται στις photos του Πολωνικού site που αναφέρει παραπάνω ο φίλος Πέτρος;
    Σε κάθε περίπτωση αν το relay λειτουργεί με 24V D.C. , δεν δοκιμάζεις μόνο ωμικά
    το πηνίο του, αλλά το τροφοδοτείς μ΄ εξωτερικό τροφ/κο πάγκου με 24V D.C. και
    παρατηρείς αν οπλίζει.
    Επίσης ελέγχεις όλες τις διόδους και τις zener της PCB (αφού πρώτα τις αποκολλήσεις)
    κι αν έχεις αμφιβολίες για τις τιμές που δίνουν στ΄ όργανο, με βάση τα Datasheets τους
    τις αντικαθιστάς.
    Μέτρησε ωμικά και τα τυλίγματα του Μ/Σ κι αναγράφεις τις παρατηρήσεις σου.
    Μάλλον για κάτι απλό θα πρόκειται μην απαγοητεύεσαι, η ηλεκτροσυγκόλληση εύχομαι
    να σου λειτουργήσει.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω ολους σας.Ναι η πλακετα ειναι αυτη στο πολωνικο σαιτ και το εχω κατεβασει μεταφρασει το κειμενο.Μολις εχω χρονο θα ασχοληθω και θα ενημερωσω.

  3. #13
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiros full Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω ολους σας.Ναι η πλακετα ειναι αυτη στο πολωνικο σαιτ και το εχω κατεβασει μεταφρασει το κειμενο.Μολις εχω χρονο θα ασχοληθω και θα ενημερωσω.
    Αυτό που σε ενδιαφέρει αρκετά είναι αυτό το κομμάτι του σχεδίου που σου έχω απομονώσει. Αν δεν λειτουργήσει ο μετασχηματιστής πόδι 1 και 4 στο Χ1 της πλακέτας να παραχθεί το ρεύμα συγκόλλησης δεν θα ενεργοποιηθεί το μοτέρ πόδι 2 και 3 στο Χ1 της πλακέτας, διότι η περιστροφή του μοτέρ εξαρτάται από την ίδια την τάση συγκόλλησης. Σε άλλες μηχανές MIG υπάρχει δευτερεύων μετασχηματιστής που δίνει τις τάσεις στην πλακέτα, όμως εδώ επιλέχθηκε αυτή η μέθοδος για μείωση κόστους της μηχανής./
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 04-02-24 στις 07:42
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    IMG_20240204_112801.jpgΛοιπον δεν βρισκω ακρη.Αφαιρεσα τον διακοπτη και του εδωσα απευθειας με μια ασφαλεια διπολικη με τα ιδια αποτελεσματα.Συνδεσα ενα δυο τυλιγματα στην φαση τιποτα το ρελε κανει κλικ ανεμιστηρας λειτουργει το θερμικο το ξεγυμνωσα τα καλωδια κι εχει συνεχεια.Στην πλακετα αποκολησα ολες τις διοδους μετρανε ολες οκ.αλαξα ξανα το ολοκληρωμενο χωρις αποτελεσμα.Τα 4 τυλιγματα που φαινονται στην φωτο δεν εχει κανενα συνεχεια με το διπλο καλωδιο με την βιδα επανω.Τα τυλιγματα μεταξυ τους δεν εχει κανενα συνεχεια παντου το πολυμετρο (fluke 179)δειχνει OL.Δεν καταλαβαινω τι γινεται.

  5. #15
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiros full Εμφάνιση μηνυμάτων
    IMG_20240204_112801.jpgΛοιπον δεν βρισκω ακρη.Αφαιρεσα τον διακοπτη και του εδωσα απευθειας με μια ασφαλεια διπολικη με τα ιδια αποτελεσματα.Συνδεσα ενα δυο τυλιγματα στην φαση τιποτα το ρελε κανει κλικ ανεμιστηρας λειτουργει το θερμικο το ξεγυμνωσα τα καλωδια κι εχει συνεχεια.Στην πλακετα αποκολησα ολες τις διοδους μετρανε ολες οκ.αλαξα ξανα το ολοκληρωμενο χωρις αποτελεσμα.Τα 4 τυλιγματα που φαινονται στην φωτο δεν εχει κανενα συνεχεια με το διπλο καλωδιο με την βιδα επανω.Τα τυλιγματα μεταξυ τους δεν εχει κανενα συνεχεια παντου το πολυμετρο (fluke 179)δειχνει OL.Δεν καταλαβαινω τι γινεται.
    Είναι λάθος που αφαίρεσες τον διακόπτη και λογικό που δεν βλέπεις συνέχεια στα τυλίγματα με το πολύμετρο διότι όπως βλέπεις σε κάποια μακαρόνια έχει διπλό καλώδιο το οποίο αν εσύ το έχεις στον αέρα τότε αποκόπτεις την συνέχεια του τυλίγματος.Στην ανάρτηση #9 βλέπουμε ότι το τύλιγμα είναι ένα οπότε αν ξεχωρίσουμε τα άκρα του πηνίου τόε στην πραγματικότητα αποκόπτουμε την συνέχεια του τυλίγματος . Εν τω μεταξύ παρατηρώ ότι δεν έχεις μαρκάρει τα καλώδια που έβγαλες οπότε θα χρειαστεί έμπειρο τεχνικό για να βρει την πρώτη σκάλα την δεύτερη σκάλα αμπέρ κ.ο.κ Εντάξει όλα διορθώνονται αλλά δυσκολεύεις την κατάσταση/. Βάλε στα διπλά καλώδια από μία κλέμα και βρες με το πολύμετρο τα δύο άκρα του μετασχηματιστή σε πρώτη φάση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 04-02-24 στις 14:13
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (05-02-24), klik (05-02-24)

  7. #16

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Δημητρη ξερω που πανε τα καλωδια εχω βγαλει πριν φωτος και δεν μπερδευονται πλεον.Ειναι στην τεταρτη φωτο στη πρωτη μου αναρτηση το προβλημα ειναι οτι δεν εχω σχηματικο των επαφων του διακοπτη να ξερω που και ποτε τι ανοιγει η κλεινει.Και παλι δεν θα επρεπε σε δυο ακρες να δω ωμικη αντισταση?αρχη και τελος του πηνιου? Δοκιμασα ολους τους συνδιασμους με τα 4+1 καλωδια και παντου μηδεν.Το ενα καλωδιο εχει επανω ταμπελακι απο την πρωτη επεμβαση πριν χρονια που αντιστοιχει στην επαφη ενα του διακοπτη. Εχω γυρισει και τον διακοπτη ακριβως τουμπα οπως δειχνει στην φωτο για δοκιμη μετα ιδια ακριβως αποτελεσματα και τις γεφυρες που ειναι η φαση μαρκαρισμενη (απο παλια) απο κατω και τα αφησα γυρισμενα μια και φαινεται οτι ο διακοπτης το ιδιο δουλευει .Τον εχω βαλει στον παγκο και βρηκα που ξεκιναει να δινει διαδοχικα τις 4 σκαλες.Συνδεσα διαδοχικα στον διπολικο διακοπτη ενα ενα τα ακρα απο τα τεσσερα καλωδια κι εδωσα ρευμα χωρις να εχω τοξο σε καμια περιπτωση. Ασχετα που εβγαλα τον διακοπτη δεν θα επρεπε να δουλεψει καποιο?Ο διακοπτης οπως το καταλαβαινω δεν κανει τιποτα αλλο απο το να αλαζει μηκος θεση επανω στο πηνιο. Αν καταλαβαινω σωστα τα τυλιγματα ειναι σαν βαριακ.Ολο αυτο το τυλιγμα να εχει κοπει καπου εσωτερικα?

  8. #17
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiros full Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημητρη ξερω που πανε τα καλωδια εχω βγαλει πριν φωτος και δεν μπερδευονται πλεον.Ειναι στην τεταρτη φωτο στη πρωτη μου αναρτηση το προβλημα ειναι οτι δεν εχω σχηματικο των επαφων του διακοπτη να ξερω που και ποτε τι ανοιγει η κλεινει.Και παλι δεν θα επρεπε σε δυο ακρες να δω ωμικη αντισταση?αρχη και τελος του πηνιου? Δοκιμασα ολους τους συνδιασμους με τα 4+1 καλωδια και παντου μηδεν.Το ενα καλωδιο εχει επανω ταμπελακι απο την πρωτη επεμβαση πριν χρονια που αντιστοιχει στην επαφη ενα του διακοπτη. Εχω γυρισει και τον διακοπτη ακριβως τουμπα οπως δειχνει στην φωτο για δοκιμη μετα ιδια ακριβως αποτελεσματα και τις γεφυρες που ειναι η φαση μαρκαρισμενη (απο παλια) απο κατω και τα αφησα γυρισμενα μια και φαινεται οτι ο διακοπτης το ιδιο δουλευει .Τον εχω βαλει στον παγκο και βρηκα που ξεκιναει να δινει διαδοχικα τις 4 σκαλες.Συνδεσα διαδοχικα στον διπολικο διακοπτη ενα ενα τα ακρα απο τα τεσσερα καλωδια κι εδωσα ρευμα χωρις να εχω τοξο σε καμια περιπτωση. Ασχετα που εβγαλα τον διακοπτη δεν θα επρεπε να δουλεψει καποιο?Ο διακοπτης οπως το καταλαβαινω δεν κανει τιποτα αλλο απο το να αλαζει μηκος θεση επανω στο πηνιο. Αν καταλαβαινω σωστα τα τυλιγματα ειναι σαν βαριακ.Ολο αυτο το τυλιγμα να εχει κοπει καπου εσωτερικα?
    Αν είχε κοπεί εσωτερικά τύλιγμα θα είχε κάνει μπαμ ο μετασχηματιστής και μάλίστα μεγάλο. Βάλε τις κλέμες στα διπλά καλώδια , άσε τον διακόπτη στην άκρη σε πρώτη φάση και βρες τα δύο άκρα του μετασχηματιστή και μετρώντας τα θα πρέπει να βρεις μία αρκετά χαμηλή ωμική τιμή.Σε αυτά τα δύο άκρα θα τροφοδοτήσεις με τάση 230volt. Αυτή είναι η τελευταία σκάλα της μηχανής και θα πρέπει όταν μετρήσεις πάνω στην γέφυρα ανόρθωσης να βγάζει μία τάση μεταξύ 25 και 40 VOLT. Οσο για τον διακόπτη με το πολύμετρο θα δείς μία μία τις θέσεις που πρέπει να συνδέσεις αλλά αυτό αργότερα.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  9. #18

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Θα κανω τις δοκιμες αυριο και βλεπουμε.

  10. #19

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    IMG_20240205_130952.jpgIMG_20240205_131554.jpgΚαταφερα και ψιλο βρηκα ακρη με εξωτερικες ασφαλειες σαν διακοπτες.Βρηκα 2 σκαλες και δουλεψε και το μοτερακι εχω και τα βολτ στην τσιμπιδα σωμα.Ο διακοπτης που αλλαξα μαλλον ηταν αλλα για αλλα ιδιος μεν αλλα.Αποκλειεται να τα μπερδεψα τοσο πολυ πριν χρονια οταν τον αλλαξα γιατι ειχα μπροστα μου τον παλιο κι εβγαζα εβαζα καλωδια βαση αυτου.Τελος παντων εκατσα και βρηκα τις συνδεσεις των τυλιγματων τι δινει που και ποτε οπως δειχνει η φωτο οι 4 σκαλες ετσι δουλευουν καθε γυρισμα μονο δυο επαφες με φαση και ουδετερο στο κατω μερος οπως στην οριτζιναλ συνδεση.Εχω κι εδω σκαλες σε λειτουργια αλλα μπερδεμενες η πρωτη δουλευει οκ στα 18 βολτ αν και δεν ξερω ποσα βολτ πρεπει να μετραω για πρωτη σκαλα και εχω την δευτερη στα 27 βολτ καπου υπαρχει μπερδεμα οπως δειχνει στη φωτο με αυτη τη συνδεση.Τα δυο μονα καλωδια στην 1-3 και τα δυο διπλα στην 5-7 οπως καταλαβαινεται εχουν μπερδευτει τα τυλιγματα γιατι με τον διακοπτη αυτο δεν δουλευουν αν τα συνδεσω βαση οπως στον παλιο.Δεν ξερω ποια ειναι η αρχη του πηνιου και με ποια αλληλουχια πρεπει να παιρνουν ταση απο το 1 στο 4.Το μαρκαρισμενο μονο καλωδιο εχει ταμπελακι και γραφει 1 επανω λογικα το ειχα γραψει οταν αλλαξα την πρωτη φορα τον διακοπτη και αντιστοιχει στην επαφη 1 του διακοπτη.

  11. #20

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Μολις βρηκα τα σπεκς απο τη μηχανη 19 πρωτη και η τελευταια 28 βολτ αρα εχω τις δυο σκαλες την 1 και 4 τωρα μενει να βρω τον ενδιαμεσο συνδυασμο.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Manual doop universal remote control
    από JOUN στο forum Αναζήτηση Service Manual
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-21, 23:07
  2. Μοτέρ πλυντηρίου (universal) σπινθηριζει
    από maistros2 στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-21, 10:21
  3. [Κινητό Τηλέφωνο] Universal φορτιστης μπαταριων
    από gponiris στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-17, 13:31
  4. Παγωτομηχανη universal polaris
    από DIATHERM στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-16, 21:26
  5. [Κλιματιστικό Fujitsu] Νέο Universal τηλεχειριστήριο δεν είναι συμβατό
    από LedZep στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 21:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας