Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή philco pih/ag-1500e - Δεν λειτουργεί ο έλεγχος θερμοκρασίας

    Καλησπέρα.

    Εδώ και κάτι μήνες, στο συγκεκριμένο θερμαντικό, συνεχίζει να λειτουργεί ακόμα και όταν η θερμοκρασία του χώρου φτάσει στους βαθμους που το έχω ρυθμίσει (πχ. 18C), και απλά σβήνει εντελώς όταν ενεργοποιηθεί η θερμική ασφάλεια. Όταν κρυώσει (το σώμα, όχι το δωμάτιο) ξεκινάει πάλι και ο κύκλος επαναλαμβάνεται.
    Αρχικά υποψιάστηκα τα ρελέ, αλλά λειτουργούν κανονικά, τουλάχιστον εκτός κυκλώματος.

    Αυτό που πρόσεξα είναι όταν τα ρελέ είναι πάνω στην πλακέτα και όταν τους δώσω τάση, ο ήχος που κάνουν διαφέρει από τον αντίστιχο ήχο εκτός κυκλώματος.
    Τέλος, όταν σταματήσει να υπάρχει τάση στα ρελέ, υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση στην επαναφορά τους.

    Υπάρχει κάποια συμβουλή ή ιδέα να δοκιμάσω; Δεν μπορώ να κάνω δοκιμές σε πραγματικές συνθήκες γιατί εχει 220 στην πλακετα και εγώ είμαι ερασιτέχνης.

    20240123_191855.jpg20240123_191916.jpg20240123_191902.jpg

    Ευχαριστώ
    Μιχάλης

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    765

    Προεπιλογή

    μετρα τους πυκνωτες c40,41 παίζει να εχουν χασει χωρητικοτητα..

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb73 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Michalism (24-01-24)

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.738

    Προεπιλογή

    Φίλε Μιχάλη,
    ΚΑΛΗ & ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ γεμάτη ΥΓΕΙΑ η ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ εύχομαι.
    Όταν γράφεις ότι έλεγξες τα relays εκτός κυκλ/τος εννοείς ότι τροφ/σες μ΄ εξωτ. τροφ/κό
    24V D.C. τα πηνία τους κι έλεγξες τις επαφές τους με πολύμετρο στη θέση X 200Ω και
    παρατήρησες ότι κλείνουν πάντα, ή αυτό γίνεται ορισμένες φορές κι άλλες δεν συμβαίνει;
    Από πυκνωτές σωστά γράφει ο φίλος συνονόματός σου να κάνεις έλεγχο, στους μεν ηλεκτρ/κούς
    με καπασιτόμετρο & ESR meter για να διαπιστώσεις αν οι τιμές τους είναι ταυτόσημες μ΄ αυτές
    που αναγράφονται πάνω στο σώμα τους, στους δε πολυεστερικούς κίτρινους μόνο με καπασιτόμετρο,
    αλλά και σ΄ έλλειψη αυτών των οργάνων μπορείς να τους αντικατ/σεις, είναι αρκετά χαμηλού κόστους.
    Προσοχή στην πολικότητα των ηλεκτρ/κών.
    Θα σου έλεγα ν΄ αντικατ/σεις και τις 3 διόδους zener στο πάνω μέρος της PCB με ταυτόσημης τιμής μ΄
    εκείνη που αναγράφεται στο σώμα τους (αν χρειαστεί χρησιμοποίησε μεγεθυντικό φακό για να διαβάσεις
    το τύπο τους), γιατί πολλές φορές παρουσιάζουν μετά από πολύ χρήση αλλοιωμένα χαρ/κά απ΄ αυτά που
    μπορείς να διαβάσεις στα Datasheets τους.
    Ο έλεγχος κανονικά γίνεται με παλμογράφο αλλά κι αυτές είναι χαμηλού κόστους και μπορείς να τις αντικατ/σεις.
    Καλή επιτυχία κι εύχομαι ν΄ επιλύσεις το πρόβλημα που σου παρουσιάζει ο θερμοπομπός σου.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Di*Ca_Electronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Michalism (24-01-24)

  6. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Michalism Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποια συμβουλή ή ιδέα να δοκιμάσω;
    Από πλευράς μου μη ηλεκτρονικής φύσεως θέματα.
    συνεχίζει να λειτουργεί ακόμα και όταν η θερμοκρασία του χώρου φτάσει στους βαθμους που το έχω ρυθμίσει (πχ. 18C),
    Από ποιο σημείο μέτρησες την θερμοκρασία χώρου / στο ύψος της ίδιας συσκευής ? και συγκεκριμένα του τέρμα κάτω χώρου της συσκευής σχεδόν στο πάτωμα του χώρου ή στο δικό σου ύψος (που από αυτήν την διαφορά ύψους σε πολύ κρύες ημέρες μπορεί να διαπιστώσεις διαφορά θερμοκρασία 10 - 15 βαθμούς).

    Τετραγωνικά μέτρα χώρου που συνιστά ο κατασκευαστής για την συγκεκριμένη συσκευή , η κυβικά μέτρα πιο σωστά .

    Δοκίμασε την συσκευή σε αφόρητα μικρό χώρο πολύ κάτω της σύστασης των τετραγωνικών μέτρων και δες αν έχει την ικανότητα να μειώνει την ισχύ .
    Τυχόν φίλτρα σκονισμένα που εμποδίζουν την ανακυκλοφορία αέρα

    Αρχικά υποψιάστηκα τα ρελέ,
    επειδή πονάει δόντι , κόβουμε το κεφάλι ?

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Michalism (24-01-24)

  8. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Δημήτρη, ναι. Αυτό εννοώ. Έβγαλα τα ρελέ από την πλακέτα και είδα ότι όταν εφαρμόσω 24V τάση στο πηνίο τους, οι επαφές κλείνουν. Πάντα, άμεσα και χωρίς κανένα πρόβλημα. Μόλις κλείσω την τάση οι επαφές ανοίγουν και πάλι άμεσα χωρίς να κολλάνε ή να καθυστερούν. Όταν αυτή η δοκιμή γίνεται με τα ρελέ εντός κυκλώματος γίνεται αυτό που περιγράφω πιο πάνω.

    Τους πυκνωτές τους είχα μετρήσει, και ήταν καλοί. Όπως και να έχει θα τους αλλάξω όπως προτείνεις μαζί με τις ζένερ και βλέπουμε.

    Πέτρο το σώμα το έχω σε συγκεκριμένο δωμάτιο και όποτε το χρησιμοποιούσα λειτουργούσε κανονικά (σταματούσε να λειτουργεί η αντίσταση όταν έπιανε τη ζητούμενη θερμοκρασία). Τελευταίους μήνες έχει τη συμπεριφορά που περιέγραψα. Για να ενεργοποιήται η θερμική ασφάλεια και να κλείνει τελείως το σώμα κάτι δεν παέι καλά. Όταν λέω κλείνει, δεν εννοώ απλά την αντίσταση. Εννοώ ότι σβήνει σαν να το βγάζω από την πρίζα, και όλο το σώμα ζεματάει! Τα ρελέ τα υποψιάστηκα γιατί από κάπου πρέπει να ξεκινήσω, και δεν είναι σπάνιο φαινόμενο να κολλάνε.

    Ευχαριστώ και πάλι.
    Μιχάλης

  9. #6
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.853

    Προεπιλογή

    Φίλε μου με το να αλλάζεις υλικά που είναι καλά, το μόνο που δεν θα γίνει είναι να διορθωθεί η βλάβη... Αυτό βέβαια ισχύει γενικότερα... Το λέω επειδή βλέπω να εξαπλώνεται μια νοοτροπία του στυλ "επειδή δεν έχω ιδέα τί φταίει, αλλάζω ό,τι υλικό μπορώ / βλέπω μπροστά μου"...

    Καλά έκανες και έλεγξες τα ρελέ και τους πυκνωτές. Εφόσον είναι καλά ξαναβάλτα πάνω.

    Βλέπω ότι η πλακέτα έχει πάνω buzzer αλλά ολοκληρωμένο δεν βλέπω. Μήπως το μηχάνημα έχει κι άλλη πλακέτα; Μάλλον ναι. Στη διπολική φίσα που γράφει RT1 λογικά ενώνεται κάποιο θερμίστορ (αισθητήρας θερμοκρασίας), το έχεις ελέγξει να δεις αν είναι εντάξει; Αν δεν το κουμπώσεις στη φίσα τί κάνει το σώμα, βγάζει κάποιο μήνυμα σφάλματος σε κάποια οθόνη (που μάλλον έχει), ή όχι;

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    klik (25-01-24), Michalism (24-01-24)

  11. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Γεια σου Φίλιππε, και ευχαριστώ για το χρόνο σου.
    Ο λόγος που άνοιξα το νήμα, είναι ακριβώς για να ζητήσω βοήθεια στο πώς μπορώ να βρώ τη βλάβη. Προσπαθώ να βρω πού είναι το πρόβλημα εδώ και καιρό.

    Σχετικά με τις ερωτήσεις σου.
    1. το αισθητήριο ναι, το έχω ελέγξει. Σε κανονικές συνθήκες μετράω μια αντίσταση περίπου 5.5kΩ, και όταν το ζεσταίνω (πχ κοντά σε καλοριφέρ) η αντίσταση μειώνεται. Με την απομάκρυνση από την πηγή θερμότητας η αντίσταση επανέρχεται στην αρχική της τιμή.
    2. Υπάρχει ακόμα μια πλακέτα που περίεχει τον επεξεργαστη, τα κουμπιά και τα 7-segment displays.
    3. Χωρίς το αισθητήριο, το σώμα λειτουργεί, δεν παραπονιέται για κάτι, αλλά πάλι ενεργοποιήται η θερμική ασφάλεια ύστερα από κάποιο διάστημα. Για να πω την αλήθεια, το τελευταίο 2μηνο έτσι το χρησιμοποιώ μιας και τόσο καιρό προσπαθώ να βρω τί γίνεται.

    Φιλικά
    Μιχάλης

  12. #8
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.853

    Προεπιλογή

    Αφού με το αισθητήριο αφαιρεμένο κάνει ακριβώς τα ίδια, για ακολούθα τη διαδρομή του αισθητηρίου μέχρι τον επεξεργαστή να δεις τί γίνεται, μήπως υπάρχει κάπου διακοπή ή ραγισμένη κόλληση!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Michalism (24-01-24)

  14. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Τις κολλήσεις τις έχω ελέγξει. Θα τσεκάρω και τη συνέχεια στις διαδρομές.

  15. #10

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    765

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πλευράς μου μη ηλεκτρονικής φύσεως θέματα


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιρνω αφορμη το θέμα σου, ωστε να προσκαλεσω τον πετρο στη συζητηση, αν ο φιλος ειχε προμηθευτεί ενα κλασικο απλο θερμοπομπο, με διακοπτη και θερμοστάτη, στο 1/4 της τιμης, θα μπορουσε να τον επισκευασει μονος του? (ΑΝ χάλαγε ποτέ)..
    Δε φταίμε λιγο και εμείς ομως σα καταναλωτες?

    να μας συγχωρέσει ο συνονοματος
    (ειπα να γκρινιαξω λιγο ζητω συγνωμη)


    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikemtb73 : 24-01-24 στις 20:45

  16. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb73 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Airgeorge (25-01-24)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ξ˜Ξ΅ΟΞΌΞΏΟ€ΞΏΞΌΟ€ΞΏΟ‚ philco
    από alex20 στο forum Θερμαντικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-23, 11:35
  2. Ξ˜Ξ΅ΟΞΌΞΏΟ€ΞΏΞΌΟ€ΞΏΟ‚ philco
    από alex20 στο forum Υπόλοιπες Μικροσυσκευές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-21, 11:57
  3. [Voxson] έλεγχος λειτουργίας θερμοστάτη
    από jariko στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-19, 23:19
  4. [Άλλη] Philco PCA 968 Δεν ξεκινά
    από tdf στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-15, 11:05
  5. [Άλλη] ΚΟΥΖΙΝΑ PHILCO
    από maria v στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-14, 13:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας