Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    το πρόβλημα ειναι οτι αυτη η tv δεν ειναι σαν αυτες που βλεπω στο YT.... εχει μια καλωδιοταινια σαν γέφυρα που ενώνει τα pcbs του πάνελ.....

    20240102_133211.jpg

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.745

    Προεπιλογή

    Δεν είναι ευκρινής η συνδεσμολογία που παρουσιάζεται στην photo Χρήστο.
    Είναι δηλαδή η καλωδιοταινία αυτή αναδιπλωμένη και τα δύο της άκρα καταλήγουν
    στους 2 connectors στο πρόσθιο μακρόστενο πλακετάκι;
    Δεν υπάρχουν άλλοι connectors από το πλακετάκι αυτό που πηγαίνουν στον κρύσταλλο
    του panel και κάποια καλωδιοταινία που πηγαίνει στη Main Board;
    Πρόσεξε με τις μετακινήσεις όλων αυτών των flex καλωδίων αλλά προσπάθησε να
    φωτογραφίσεις καλλίτερα αυτό το κύκλωμα και τη συνδεσμολογία του με τον κρύσταλλο
    του panel και τη Main Board.

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Η καλωδιοταινια που μου χαλασε ενώνει - γεφυρώνει τα δυο pcbs που εχει η τηλεόραση στη βαση για το panel...... υπάρχει αλλη ταινία που ξεκινάει απο το main board και καταλήγει στο ενα απο τα δυο pcbs που οδηγούν το Panel....(την εχω κλείσει και περιμένω να μου έρθει η ταινία, για να μπορέσω να βγάλω πιο καλη φωτο.....)


    panel_pcbs.jpg board.jpg αυτη ειναι η ταινια που παει απο το board στη βαση του πανελ....

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2021
    Περιοχή
    Ξυλόκαστρο
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Χρηστος Αγρινιο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι ξεκίνησα να τη "φτιάξω" με κατι video απο το youtube...... αν ειναι το πανελ δυστυχως μαλλον παει για ανακυκλωση, πριν λιγους μηνες μου ξεκινησε να ανεβάζει σε τρία στάδια τη φωτινοτητα συνεχόμενα, αλλα αυτο δεν ενοχλουσε ιδιαίτερα σε ταινιες, σχεδον δεν το εβλεπες..... και ξαφνικα μου ξεκίνησε τη "διπλη" εικόνα..... αν ειναι το main board ισως το επισκευάσω, εχω εξοικείωση με κολλήσεις και απεκολλησεις ολοκληρωμένων..... (βρηκα καινουργιο Γερμανια με 50 ευρω συνολικα....) (υπάρχει περίπτωση να ειναι απο το main board??)
    Φίλε η τηλεόραση θέλει χειρουργικό νυστέρι μικροσκόπιο και τεχνικό που ξέρει τι κάνει, μπορεί να έχει θέμα με σήματα CKB1,CKB2,CKV1,CKV2,VON,VOFF, κτλ, δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο, μπορεί να επισκευασθεί, μπορεί και να μήν ξανα ανάψει, να είσαι καλά.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Η καλωδιοταινια ξεκολλησε...
    από aquasonic στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-18, 16:29
  2. [Φορητός Η/Υ] TOSHIBA l650d-11e δεν ανάβει με κουμπωμένη την καλωδιοταινια!!!
    από Liaskas774 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-15, 11:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας