Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή Πιθανή τρύπα σε μπανιέρα

    Το σημάδι σκουριάς που φαίνεται στην φωτογραφία, το βάφω και όλο φεύγει το σμάλτο σε λίγους μήνες. Προτού το βάψω αφαιρώ τα άλατα με ξύδι που έχει κάτσει εκεί για ώρα, ποτισμένο σε μια χαρτοπετσέτα.
    Φοβάμαι ότι η διάβρωση έρχεται από κάτω προς τα πάνω, δηλαδή από κάτω εκεί που στηρίζεται η μαντεμένια μπανιέρα στο τούβλο με σοβά από πάνω. Έτσι πιστεύω οτι μετά από αρκετούς μηνες ίσως κάνει διαμπερή τρύπα.
    Αν κάνει τρύπα υπάρχει κάποιος τρόπος-μπάλωμα να σώσω την μπανιέρα μου; Ηλεκτροκόληση ίσως; Να γέμισω με εποξειδικό στόκο την τρύπα μέχρι το τούβλο κάτω που στηρίζεται;
    Δεν πρόκειται να ξανααγοράσω μαντεμένια μπανιέρα, παρά μόνο ακρυλική με καλή θεμελίωση για να κόβει τους ήχους.

    https://ibb.co/vLk6BT1

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    βαλε ελαστομερη σιλικονη. δεν σημαινει οτι οι μαντεμενιες δεν ειναι καλες. ολες καλες ειναι πλεον. η διαφορα ειναι στην τοποθετηση. κοιταξε μην τυχον και εχεις διαρροη απο κανενα σωλημα υδρευσης η αποχετευσης η απο αρμους πλακιδιων και εχεις υγρασια. σε αυτην την περιπτωση θα πρεπει να εξαλειψεις το προβληαμ και μετα να πας στην επιδιορθωση της μπανιερας. απευθυνσου σε εναν επαγγελματια.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elliot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σημάδι σκουριάς που φαίνεται στην φωτογραφία, το βάφω και όλο φεύγει το σμάλτο σε λίγους μήνες. Προτού το βάψω αφαιρώ τα άλατα με ξύδι που έχει κάτσει εκεί για ώρα, ποτισμένο σε μια χαρτοπετσέτα.
    Φοβάμαι ότι η διάβρωση έρχεται από κάτω προς τα πάνω, δηλαδή από κάτω εκεί που στηρίζεται η μαντεμένια μπανιέρα στο τούβλο με σοβά από πάνω. Έτσι πιστεύω οτι μετά από αρκετούς μηνες ίσως κάνει διαμπερή τρύπα.
    Αν κάνει τρύπα υπάρχει κάποιος τρόπος-μπάλωμα να σώσω την μπανιέρα μου; Ηλεκτροκόληση ίσως; Να γέμισω με εποξειδικό στόκο την τρύπα μέχρι το τούβλο κάτω που στηρίζεται;
    Δεν πρόκειται να ξανααγοράσω μαντεμένια μπανιέρα, παρά μόνο ακρυλική με καλή θεμελίωση για να κόβει τους ήχους.

    https://ibb.co/vLk6BT1
    Εγώ αγόρασα σμάλτο 6 ευρώ από Leroy και πάλι έφυγε και το σμάλτο και μάλιστα πολύ γρήγορα. Τελικά όταν πάρει την κάτω βόλτα η μπανιέρα την ξαποστέλνεις κάνεις μία ντουζιέρα στην θέση της και η ζωή συνεχίζεται. Αλωστε ποιός κάνει μπάνιο σε μπανιέρα σήμερα..??
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθηνα ΒΑ
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    εφοσον δεν ξεπλένεις το ξύδι η μπανιέρα ξανασκουριάζει και σου πετάει το σμαλτο . εγω θα σου ελεγα να το καθαρίσεις καλά ( χωρις ξυδι) με μηχανικά μεσα ( γυαλοχαρτο ή βουρτσάκι) αφου το ξεπλύνεις με απιονισμένο νερο , μετά να βάλεις λιγο στοκο εποξειδικό δυό συστατικών ( σαν πλαστελινη ειναι ) μετά ασταρωμα και τέλος σμαλτο. πρεπει να εισαι σιγουρος ότι θα πιάσεις υγιεις επιφάνειες.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Gaou για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (12-11-23)

  6. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η βλάβη εξελίσεται αργά μέσα στα χρόνια. Σε ενα διαμέρισμα της μητέρας μου, ενοικιαστής έριξε κάτι βαρύ κατα λάθος και ενώ δεν φαινόταν τρύπα όταν έφυγε, αλλά ενα σημάδι σκουριάς, σε λίγο καιρό αποσαρθωθηκε από την σκουριά μια περιοχή στην μπανιέρα με διάμετρο 3-4 εκατοστά και έκανε διαμπερή τρύπα. Αλλάξαμε την μπανιέρα.
    Στην μπανιέρα μου στην φώτο, υπήρχε και διαμπερή διάβρωση ευτυχώς απο πλάγια και την έκλεισα σύμφωνα με τις οδηγίες που δέχθηκα εδώ στο φόρουμ (εποξειδικός στόκος δύο συστατικών).
    Το ξύδι προφανώς το ξεπλένω με απλό νερό πριν βάλω σμάλτο. Σε μιά αλλη μικρή περιοχη που είχα βάψει, παρατήρησα οτι αν αφαίρεσω τα άλατα πιάνει το σμάλτο πολύ καλύτερα.
    Κάτι λίγοι αρμοί στα πλακάκια όντως έχουν πέσει και πρέπει να τους ξαναπεράσω.
    Για όλα αυτά απορρίπτω τις μαντεμένιες μπανιέρες, αν και δεν μου χάλασαν σε λίγα χρόνια.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πιθανή αφανής διαρροή νερού
    από Stavab στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-22, 12:53
  2. Επίμονη σκουριά στην μπανιέρα
    από Elliot στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-20, 01:59
  3. Αρμό στόλος πλακιδίων η σιλικόνη σε μπανιέρα;
    από dirtybit στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-20, 12:43
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-18, 22:02
  5. πως εξετάζεις μια πιθανή βλάβη σε πλακέτα?
    από mast4 στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-12, 21:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας