Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Οι υδραυλικοί του youtube (από τους οποίους μαθαίνω) συνιστούν τεφλόν πάνω από το καννάβι, για να συγκρατεί το καννάβι (και να γλιστράει κατά το βίδωμα) μέχρι να σταθεροποιηθεί με το βίδωμα.
    Το πιο συνηθισμένο είναι μίνιο όχι μπογιά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 03-10-23 στις 20:47
    You only live twice.

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    Το καννάβι είναι σχετικά καλύτερο για "χοντροκομμένα σιδερένια " ρακόρ ή πάσα με γραναζωτές οδοντωτές ραβδώσεις , ενώ στα ορειχάλκινα ρακόρ καλύτερα τα τεφλόν.
    Αυτό που πρέπει να συζητηθεί είναι γιατί ορισμένοι τεχνικοί (και μη) τα καταφέρνουν με την μία στις συνδέσεις (για οποιοδήποτε ρακόρ , είτε πρόκειται για καννάβι , είτε για τεφλόν , είτε για κόλλες και μπογιές ) και δεν έχουν κόλλημα με τι ακριβώς υλικά θα τους δώσεις για να συνδέσουν κάτι .

    Είναι απλά η εμπειρία στην ποσότητα που θα βάλουν , και είναι τόσο καταρτισμένοι σε αυτό , που είναι απόλυτα σίγουροι ότι η δουλειά που πραγματοποίησαν γνωρίζουν από πριν (πριν ανοίξουν κάποια βρύση ή άλλη κατασκευή ) ότι δεν θα υπάρξουν στην συνέχεια προβλήματα .

    Αν δεν είναι σίγουροι ( το αντιλαμβάνονται αυτό κατά το σφίξιμο όποιου ρακόρ ) και από αυτό και μόνο είναι απόλυτα σίγουροι ότι η δουλειά έγινε άριστη . Δεν διστάζουν να ξαναβάλουν από την αρχή την κατάλληλη ποσότητα που χρειάζεται . Γιατί όχι και η λεπτομέρεια της περιστροφής τεφλόν ή καννάβι που πρέπει να φτάσει και να καβαλήσει τα τελευταία πάσα του ρακόρ είναι μια σημαντική λεπτομέρεια για να μην μαζέψει κατά τα βίδωμα ( εκτόπισμα και συμπίεση π.χ. του τεφλόν έξω από τα πάσα και ανυπαρξία υλικού μέσα στα πάσα ).

    Τα περί προσθήκης κόλλας , μπογιάς , και αν θα βάλεις καννάβι ή τεφλόν , είναι σε τελευταία μοίρα .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 03-10-23 στις 21:48

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Σε αυτό που λέει ο Πέτρος συμφωνώ και εγώ. Πράγματι η εμπειρία και τα κατάλληλα εργαλεία παίζουν μεγάλο ρόλλο σε οποιαδήποτε είδους εργασία. Θα σας πω κάτι που ίσως σας φανεί περίεργο και θα γελάσετε σχετικό με τις υδραυλικές εργασίες. Όταν ήμουν πιτσιρικάς πριν 40-50 χρόνια, ένα καλοκαίρι είχα πάει για διακοπές στο χωριό μου. Στο σπίτι του παππού (Θεός σχωρέστον) που ήταν βοσκός, έτυχε να στάζει πολύ μια παλιά βρύση στην αυλή και ήθελε αντικατάσταση. Εγώ τότε που είχα δει κάποιον υδραυλικό να τοποθετεί καννάβι σε καινούργιο χαλυβοσωλήνα της εποχής και να τον βιδώνει, λέω στον παππού μου να πάει στην πόλη να αγοράσει μια βρύση για να την αντικαταστήσω. Την επομένη μέρα, ο παππούς μου έφερε μια, αλλά δεν ζήτησε και λίγο καννάβι από το μαγαζί. Μου λέει μετά, έχω μαλλί από τα πρόβατα θέλεις να δοκιμάσεις; Πήρα μια σκουριασμένη γκαζοτανάλια από την αποθήκη, και την αντικατέστησα βάζοντας το μαλλί γύρω από τις βόλτες της βρύσης. Η δουλειά έγινε και ο παππούς μου υπερεφανευόταν για τον εγγονό του (εμένα), στο καφενείο του χωριού....

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ΑΘΑΝΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (05-10-23), vasilimertzani (06-10-23)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. [Άλλη] Περίεργος ήχος κάθε 4 λεπτα
    από Babis38 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-20, 01:38
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-19, 12:27
  3. [Άλλη] Περίεργος θόρυβος
    από fortis στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-16, 21:45
  4. Σωλήνας Μπάνιου/ Αποχέτευσης
    από Chrissie στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-15, 10:27
  5. Μετατροπή ηλιακού φακού
    από lazarospetses στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-14, 22:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας