Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.745

    Προεπιλογή

    Χαράλαμπε,
    αν ασχολείσαι με πλακέτες έστω κι ερασιτεχνικά θα σε βοηθήσουμε να τα καταφέρεις αν όχι μ΄ όλες τις συσκευές που σταμάτησαν, με τις περισσότερες.
    Εκείνο που πρέπει να κάνεις κάθε φορά που βρίσκεις πρόβλημα είναι ν΄ ανεβάζεις μία καλή photo της πλακέτας του κάθε μηχ/τος, της επάνω και κάτω
    επιφανείας της, και ν΄ αναφέρεις τη μάρκα και το μοντέλο της συσκευής.
    Η πλακέτα έχει κι η ίδια "τύπο" που είναι τυπωμένος μ΄ανεξίτηλη γραφή (γραμματοαριθμοσειρά) στο πάνω ή κάτω μέρος της, και πιθανόν να βρίσκεται
    κάτω από κάποιο αυτοκόλλητο χαρτάκι οπότε αν δεν διακρίνεται στη photo που θ΄ ανεβάζεις καλό είναι να την αναγράφεις στην κάθε ερώτησή σου.
    Αν ανεβάσεις photo των υλικών που βρίσκεις κατεστρ/να θα σου απαντήσουμε τι ακριβώς είναι κάθε ένα αλλά πολλές φορές χρειάζεται photo της
    πλακέτας για να γίνει πιο σωστή η διακρίβωση του εξαρτ/τος.
    Εύχομαι κάθε επιτυχία στις επισκευές σου.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  2. #12
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    να ψαχτει , κ η γείωση , αν ειναι εφικτο , στην δικια μου περίπτωση ευτηχως (λογο καλης γειωσης ) δεν έφτασε πάνω από τα 255βολτ και εφερα τον δεδδιε κ το ειδε.

  3. #13
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.854

    Προεπιλογή

    Φίλε μου η γείωση δεν έχει καμία απολύτως σχέση.

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (03-05-23)

  5. #14
    Το avatar του χρήστη XALOULIS90
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΑΣΤΕΡΙΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Παιδια μου εχει τυχει και εμενα αυτο και καλα ειναι να μην κρινουμε..
    Πριν μερικα χρονια, τελειώνω μια ανακαινηση σε μαγαζι, παω τελευταια μερα στην αρχη και πριν μπουνε στην πρίζα τα πραγματα παω να σηκωσω τις ασφαλειες για να μετρησω πριζες και λοιπα και ξεκιναει απο τον κατω οροφο να ακουω μπαμ και μπαμ απο κατι λαμπες και φωτιστικα που ειχα περασει..
    Πεταω κατευθειαν κατω το γενικο και κοιτω τον ιδιοκτητη με υφος τι φαση τωρα ..
    Το μαγαζι το εκανα ολο εγω και ηξερα τι ακριβως εκανα σε ολα..
    Μετα απο συζητηση μου λεει ο μαγαζατορας πως ειχε ενα φιλο που ηθελε να παρει κατι μετρησεις και να ελεγξει κατι στον πινακα (παλιος καθηγητης σε συνταξη) αυτα εγιναν πριν 2 ημερες που εγω ημουν εκτος.
    Του λεω δεν με εμπιστευεσαι ? Τεσπα να μην τα πολυλεω μολις βγαζω την προσσοψη του πινακα πεφτει και ο ουδετερος μαζι κατω και βλεπω πως ηταν τελειως λυμμενη η βιδα..
    Και ρωτω εγω τωρα αν ειχαμε βαλει ολες τις συσκευες στο μαγαζι και γενικα όπως πινακιδες, μηχανηματα, μετα τι θα γινοταν ?
    Γιαυτο κυριοι 3 φορες ελεγχω και οχι 2 γαιτι και εγω μεχρι την προηγουμενη ημερα τον ειχα διπλοτσεκαρη.

  6. #15
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.854

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XALOULIS90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια μου εχει τυχει και εμενα αυτο και καλα ειναι να μην κρινουμε..
    Πριν μερικα χρονια, τελειώνω μια ανακαινηση σε μαγαζι, παω τελευταια μερα στην αρχη και πριν μπουνε στην πρίζα τα πραγματα παω να σηκωσω τις ασφαλειες για να μετρησω πριζες και λοιπα και ξεκιναει απο τον κατω οροφο να ακουω μπαμ και μπαμ απο κατι λαμπες και φωτιστικα που ειχα περασει..
    Πεταω κατευθειαν κατω το γενικο και κοιτω τον ιδιοκτητη με υφος τι φαση τωρα ..
    Το μαγαζι το εκανα ολο εγω και ηξερα τι ακριβως εκανα σε ολα..
    Μετα απο συζητηση μου λεει ο μαγαζατορας πως ειχε ενα φιλο που ηθελε να παρει κατι μετρησεις και να ελεγξει κατι στον πινακα (παλιος καθηγητης σε συνταξη) αυτα εγιναν πριν 2 ημερες που εγω ημουν εκτος.
    Του λεω δεν με εμπιστευεσαι ? Τεσπα να μην τα πολυλεω μολις βγαζω την προσσοψη του πινακα πεφτει και ο ουδετερος μαζι κατω και βλεπω πως ηταν τελειως λυμμενη η βιδα..
    Και ρωτω εγω τωρα αν ειχαμε βαλει ολες τις συσκευες στο μαγαζι και γενικα όπως πινακιδες, μηχανηματα, μετα τι θα γινοταν ?
    Γιαυτο κυριοι 3 φορες ελεγχω και οχι 2 γαιτι και εγω μεχρι την προηγουμενη ημερα τον ειχα διπλοτσεκαρη.
    Επομένως; Ποιο είναι το συμπέρασμα; Αν όντως έλυσε τον ουδέτερο ο άλλος όπως λες, ποιος πρέπει να πληρώσει τις ζημιές; Εσύ; Ο ιδιοκτήτης; Αν τον είχες αφήσει λυμένο εσύ, ποιος θα έπρεπε να τις πληρώσει;

    Στο συγκεκριμένο θέμα και εφόσον ο "ηλεκτρολόγος" παραδέχτηκε το λάθος του και προσφέρθηκε να πληρώσει για τη ζημιά για ποιο λόγο θα πρέπει να το κάνει αυτό κάποιος άλλος;

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    JOUN (04-05-23)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Συναγερμός σπιτιού
    από johnkampol στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-17, 23:48
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-14, 02:06
  3. Πρόβλημα με κουδούνι σπιτιού
    από BILL_Mastoras στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-12, 15:01
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-12, 10:19
  5. Πρόβλημα με κλιματιστικό σπιτιού
    από ΠΕΤΡΟΣ Κ. στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-07, 19:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας