Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15
  1. #1
    Το avatar του χρήστη liontas
    Μέλος
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή Ηλεκτρικός Θερμοσίφωνας

    Γειά σας
    Ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας στο σπίτι δεν λειτουργεί με το σήκωμα της ασφάλειας στον πίνακα. Δεν ανάβει ούτε το λαμπάκι στον πίνακα ούτε στον θερμοσίφωνα. Κάλεσα ένα ηλεκτρολόγο ο οποίος έβαλε το πολύμετρο στην είσοδο του θερμοστάτη και μέτρησε 160 volt λέγοντας ότι η είναι πρόβλημα στον πίνακα η είναι πρόβλημα χαλασμένου θερμοστάτη...Η διάγνωση του μου προκάλεσε απορία διότι αν είχε έστω και 160 volt τάση λογικά θα άναβε τουλάχιστον ένα από τα δύο λαμπάκια (πίνακα ή θερμοστάτη) η θα λειτουργούσε η αντίσταση με μειωμένη απόδοση...Μήπως έμπλεξα με άσχετο;;;Αν είχε καεί ο θερμοστάτης δεν θα είχε 220 volts και δεν θα έπρεπε να είχε άπειρη αντίσταση στο πολύμετρο;;;

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας
    Ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας στο σπίτι δεν λειτουργεί με το σήκωμα της ασφάλειας στον πίνακα. Δεν ανάβει ούτε το λαμπάκι στον πίνακα ούτε στον θερμοσίφωνα. Κάλεσα ένα ηλεκτρολόγο ο οποίος έβαλε το πολύμετρο στην είσοδο του θερμοστάτη και μέτρησε 160 volt λέγοντας ότι η είναι πρόβλημα στον πίνακα η είναι πρόβλημα χαλασμένου θερμοστάτη...Η διάγνωση του μου προκάλεσε απορία διότι αν είχε έστω και 160 volt τάση λογικά θα άναβε τουλάχιστον ένα από τα δύο λαμπάκια (πίνακα ή θερμοστάτη) η θα λειτουργούσε η αντίσταση με μειωμένη απόδοση...Μήπως έμπλεξα με άσχετο;;;Αν είχε καεί ο θερμοστάτης δεν θα είχε 220 volts και δεν θα έπρεπε να είχε άπειρη αντίσταση στο πολύμετρο;;;
    Καλά ολόκληρος ηλεκτρολόγος δεν πήγε στην ασφάλεια του πίνακα να δει μήπως έχει χαλάσει..??Δηλαδή μέτρησε τα 160volt πάνω στον θερμοστάτη και μετά έφυγε....??τι ακούνε τα αυτιά μου τι διαβάζουν τα μάτια μου..??Μήπως αυτά τα έκανες εσύ και τα χρεώνεις στον ηλεκτρολόγο..??
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    364

    Προεπιλογή

    μηπως ηταν φαναρτζης και οχι ηλεκτρολογος;

  4. #4
    Το avatar του χρήστη liontas
    Μέλος
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Όχι φίλε μου...δεν ήμουν εγώ. Αν ήμουν δεν θα έβαζα τα υπόλοιπα ενδεχόμενα. Δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά έχω βασικές γνώσεις για απλά ζητήματα

  5. #5
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι φίλε μου...δεν ήμουν εγώ. Αν ήμουν δεν θα έβαζα τα υπόλοιπα ενδεχόμενα. Δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά έχω βασικές γνώσεις για απλά ζητήματα
    Ωραία πάρε τον ηλεκτρολόγο αύριο τηλέφωνο και πες του το πιο απλό....μάστορα κοιτάξαμε στον πίνακα μήπως έχει χαλάσει ο μικροαυτόματος του θερμοσίφωνα..???Μην κάθεσαι και αναρωτιέσαι πράγματα χωρίς νόημα του τύπου αν είχα 160 βολτ έπρεπε να ανάβει έστω και λίγο το λαμπάκι .Οταν βρεθεί το πρόβλημα όλα θα λειτουργήσουν σωστά. Μπορεί να βρεθούν και καμμένα καλώδια πάνω στον μικροαυτόματο.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.745

    Προεπιλογή

    Φίλε Λεωνίδα,
    πράγματι η σειρά ελέγχου για τη περίπτωσή σου όπως γράφει κι ο φίλος και συνάδελφος Δημήτρης είναι :
    - έλεγχος εξόδου καλωδίου παροχής τάσης από τον ηλεκτρ. πίνακα με το καλώδιο αποσυνδεδεμένο από τον θερμοσίφωνα
    (καλό είναι να χρησιμοποιηθεί κλέμενς στα 3 άκρα του καλωδίου [φάση - ουδέτερος - γείωση] για περισσότερη ασφάλεια
    του ελέγχοντος / ηλεκτρολόγου - εννοείται ότι η αποσύνδεση του καλωδίου θα γίνει με κατεβασμένο τον ασφαλειοδιακόπτη
    του ηλεκτρικού πίνακα
    Η τάση που πρέπει να μετρηθεί είναι 230V A.C.
    Σε περίπτωση που μετρηθεί σωστή τάση και το ενδεικτικό λαμπάκι του θερμοσίφωνα δεν ανάβει, αυτό θα πρέπει ν΄ αλλαχτεί.

    - έλεγχος του θερμοστάτη του θερμοσίφωνα που γίνεται και με αποσυνδεδεμένο το καλώδιο τροφ/σίας του ως εξής :
    - αποσυνδέουμε όλα τα καλώδια από τα σημεία σύνδεσής του φτιάχνοντας κι ένα σκαρίφημα της σειράς τοποθέτησής τους
    και μαρκάρωντάς τα, για να μην μπερδευτούν κατά τη συναρμολόγησή τους, και τραβάμε προσεκτικά τον θερμοστάτη προς τ΄ έξω.
    Στα σημεία που το σχεδιαασμένο στο σώμα του μέρος δείχνει το σχήμα διακόπτη (μία παύλα που ενώνει δύο σημεία) τοποθετούμε
    τους ακροδέκτες ενός πολυμέτρου, χωρίς συγκεκριμένη πολικότητα (+ / -), στη θέση Χ 200 Ω όπου θα πρέπει να δούμε άπειρη
    αντίσταση (διακόπτης ανοικτός), άσχετα με τη ρύθμιση θερμοκρασίας του θερμοστάτη.
    Διατηρώντας το πολύμετρο συνδεδεμένο μ΄ ένα αναμμένο κερί ή αναπτήρα θερμαίνουμε το μπροστινό άκρο του μεταλλικού άξονα
    του θερμοστάτη, παρατηρούμε αν στο καντράν του πολυμέτρου έχουμε ένδειξη κάποιων Ohm, (διακόπτης κλειστός).
    Σε περίπτωση που το πολύμετρο συνεχίζει να δείχνει άπειρη αντίσταση σημαίνει ότι ο θερμοστάτης είναι κατεστραμμένος και χρήζει
    αντικατάστασης.

    ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ γεμάτα ΥΓΕΙΑ - ΧΑΡΑ - ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ.

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  7. #7
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.166

    Προεπιλογή

    Καλα Χριστούγεννα και Χρόνια πολλά.
    Δημήτρη αναποδα εγραψες τις ενδείξεις του ωμομετρου. Κλειστο κυκλωμα στο κρυο, ανοικτο στο ζεστο

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (24-12-22)

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    139

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας
    Ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας στο σπίτι δεν λειτουργεί με το σήκωμα της ασφάλειας στον πίνακα. Δεν ανάβει ούτε το λαμπάκι στον πίνακα ούτε στον θερμοσίφωνα. Κάλεσα ένα ηλεκτρολόγο ο οποίος έβαλε το πολύμετρο στην είσοδο του θερμοστάτη και μέτρησε 160 volt λέγοντας ότι η είναι πρόβλημα στον πίνακα η είναι πρόβλημα χαλασμένου θερμοστάτη...Η διάγνωση του μου προκάλεσε απορία διότι αν είχε έστω και 160 volt τάση λογικά θα άναβε τουλάχιστον ένα από τα δύο λαμπάκια (πίνακα ή θερμοστάτη) η θα λειτουργούσε η αντίσταση με μειωμένη απόδοση...Μήπως έμπλεξα με άσχετο;;;Αν είχε καεί ο θερμοστάτης δεν θα είχε 220 volts και δεν θα έπρεπε να είχε άπειρη αντίσταση στο πολύμετρο;;;
    Κατι λειπει απο την εξισωση.....
    Σου εκανε διαγνωση - υποθεση και δεν συνεχισατε να ψαχνετε την βλαβη να καταληξετε καπου?
    Δεν ακολουθησαν αλλες μετρησεις/ελεγχοι?
    Το αφησατε στην μεση και τον πληρωσες για μεντιουμ?

    Μηπως δε εφερες επαγγελματια αλλα καποιον φιλο που "ξερει απο αυτα"?
    Σιγουρα δεν μας τα λες ολα....

    Γινε πιο αναλυτικος και θα βγαλουμε ακρη.

    Και ναι, στην περιπτωση βλαβης δεν ειναι ολα ασπρα ή μαυρα. Μια μετρηση διαφορετικη απο τα 0V και τα 230V μπορει να οδηγησει σε συμπερασματα εναν τεχνικο.
    Εχεις ηλεκτρολογικες γνωσεις? Ή σου εκατσε στραβα το 160 που ειδες και δεν ξερεις να το μεταφρασεις?

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    765

    Προεπιλογή

    και στην τελική αφου εχεις πολυμετρο, κανε μια προσπαθεια με την βοηθεια απο εδω, πιστευω θα βγει ακρη

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.745

    Προεπιλογή

    Για το post #7 του φίλου και συναδέλφου από Θεσσαλονίκη :
    Ναι απόλυτο δίκαιο δική μου αστοχία (αντιστροφή), όταν ζεσταίνεται ο θερμοστάτης ο διακόπτης "ανοίγει" για να διακοπεί το κύκλωμα,
    όταν κρυώνει ξανακλείνει για να ζεστάνει το νερό.

    Τα 160V A.C. μπορούν να σημαίνουν πολλά και σοβαρά θέματα για την ηλεκτρολογική εγκατ/ση του θερμ/να και πρέπει να προσεχθούν.
    Μία απώλεια τάσης της τάξης των 60~70V A.C. μπορούν να ΄ναι πολύ επικίνδυνα ιδιαίτερα για τα καλώδια συνδεσμολογίας του εν λόγω
    κυκλώματος και πρέπει ν΄ ελεγχθούν ΑΜΕΣΑ χρονιάρες μέρες που ΄χουμε για την ασφάλεια των προσώπων κυρίως που βρίσκονται στο
    χώρο που είναι εγκατεστημένος ο θερμοσίφωνας.
    Εκτός εάν το πολύμετρο ήταν σε βλάβη κι έδωσε λάθος ένδειξη, οπότε όλα καλά μέχρι τον θερμοστάτη του θερμ/να.
    Δεν παύει όμως ο φίλος Λεωνίδας να χρειάζεται (αν ήδη δεν το ΄χει κάνει) να φέρει πιστοποιημένο ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη για την επίλυση
    του προβλήματός του.

    ΚΑΛΗ και ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ να ΄ναι το 2023, μ΄ ΥΓΕΙΑ γι΄ όλους μας.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρικός κινητήρας 7.5kw σύνδεση τριγωνο
    από XALOULIS90 στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-22, 20:30
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-19, 21:50
  3. [Άλλη] Ηλεκτρικός Αντιστάτης Ατμομάγειρα - Ρομποτάκι
    από Dr_Giwrgos στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-18, 23:56
  4. ηλεκτρικός φράκτης μπαταρίας
    από fotis 65 στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 12:07
  5. Παλιές ηλεκτρικές συσκευές.
    από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-12, 23:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας